Jak używanie 5G wpływa na czas pracy baterii telefonu?

5G czas pracy na baterii

Kilka lat temu rozwój technologii przyniósł ze sobą kolejną rewolucję w postaci 5G obiecującej ultra-szybkie transfery danych. Jednak posiadacze smartfonów zwracają uwagę, że korzystając z 5G zużycie baterii w telefonach jest wyższe w porównaniu do poprzedniej generacji sieci – LTE (4G).

W porównaniu z 5G, technologia LTE jest znacznie bardziej oszczędna pod względem energii. Smartfony korzystające z LTE mają tendencję do zużywania mniej energii, ponieważ transmisja danych w tej technologii nie wymaga tak wysokiej mocy sygnału jak w przypadku 5G. W LTE smartfon jest w stanie utrzymać stabilne połączenie przy niższym zużyciu energii.

Ale do rzeczy – jak używanie 5G wpływa na czas pracy baterii telefonu? Firma Ookla porównała zużycie baterii w smartfonach podczas pracy na 5G oraz 4G aka LTE. Jakie wyniki otrzymali? Używanie 5G w telefonach przyśpiesza zużycie baterii od 5 do 11% (w zależności od procesora z jakiego korzysta telefon).

LTE 5G zużycie baterii

Wykres przedstawia ile procent baterii zużyły telefony podczas 3 godzin pracy z włączonym ekranem z 5G oraz dla porównania z LTE.

Najlepiej wypadły telefony z procesorem Snapdragon 8 Gen 2. Rożnica z włączonym 5G w porównaniu z LTE wynosi jedynie 6%. Najgorzej wypadają smartfony z układem Tensor – różnica między używaniem telefonu w trybie 5G a LTE wyniosła aż 11%.

Czyli np. jeżeli bateria w telefonie normalnie wystarcza nam na 10 godzin używania korzystając z LTE, to włączając 5G wystarczy nam na między 9 a 9.5 godziny.

Źródło: https://www.ookla.com/articles/5g-battery-drain

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne