Antywirus Avast nas śledzi i sprzedaje nasze dane?

Avast śledzi użytkowników

Używajcie antywirusa Avast? To przeczytajcie uważnie ten artykuł. Firma Avast została oskarżona o to, że sprzedaje dane użytkowników, którzy mają na komputerze lub telefonie zainstalowanego ich darmowego antywirusa Avast Free Antivirus.

Czy aplikacja, która miała nas chronić, tak naprawdę nas szpiegowała? Według fundacji Privacy First, antywirus Avast miał sprzedawać dane na temat naszych wyszukań w Google, lokalizacji, historii zakupów oraz wizyt na stronach z pornografią. Według holenderskiego Consumers United in Court firma Avast miała otrzymać za dane użytkowników miliony euro. Klientem miały być m.in. agencje reklamowe i firmy analityczne.

Wprowadzanie praktyki sprzedaży danych, byłoby rażącym naruszeniem prywatności i zaufania użytkowników, którzy polegali na tym programie w celu ochrony swoich komputerów i danych osobowych. W Holandii ma rozpocząć się proces zbiorowy przeciwko antywirusowi Avast za naruszenia związane z prywatnością użytkowników.

W odpowiedzi na te oskarżenia, Avast! zaprzeczył sprzedaży danych użytkowników i tłumaczył, że gromadzi jedynie dane w celu poprawy jakości swojego oprogramowania oraz w celach analizy zagrożeń. Twierdzili również, że wszystkie działania są zgodne z obowiązującym prawem i polityką prywatności, a użytkownicy muszą wyrazić zgodę na zbieranie ich danych.

Źródła: https://privacyfirst.nl/en/articles/mass-claim-against-virus-scanners-avast-that-spied-millions-of-users/ i https://cuic.eu

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne