Laptop ze składanym ekranem ASUS Zenbook 17 Fold OLED

ASUS Zenbook 17 Fold OLED

Kiedy wydawało mi się, że na rynku komputerów żadna rewolucja już nas nie czeka, nadszedł on – laptop ze składanym ekranem ASUS Zenbook 17 Fold OLED. Telefony ze zginanym ekranem już widzieliśmy. Ale laptop, który trafił od razu do sprzedaży konsumenckiej, a nie był tylko prezentacją prototypu na targach technologicznych?! Kto by się spodziewał! Wielkie brawa dla firmy ASUS! Zapraszam do zapoznania się z moją recenzją laptopa ASUS Zenbook 17 Fold OLED (nazwa kodowa producenta: UX9702AA).

ASUS Zenbook 17 Fold OLED – specyfikacja techniczna

 • Wymiary: 378.5 x 287.6 x 8.7 mm
 • Waga: 1.5 kg
 • System: Windows 11
 • Pojemność baterii: 75 WHr
 • Typ ekranu: OLED
 • HDR: Tak – 500 nitów
 • Ilość kolorów: 1,07 mld kolorów, 100% pokrycia balety DCI-P3
 • Kontrast ekranu: 1 000 000:1
 • Wielkość ekranu po rozłożeniu: 17.30 cali
 • Rozdzielczość ekranu po rozłożeniu: 2560 x 1920 pikseli
 • Wielkość ekranu po złożeniu: 12.5″ cala
 • Rozdzielczość ekranu po złożeniu: 1920 x 1280 pikseli
 • Dotykowy ekran: Tak
 • Procesor: Intel Core i7 12th Gen 1250U, taktowanie od 1.1 GHz do 4.7 GHz, 2 rdzenie odpowiedzialne za wydajność + 8 rdzeni energooszczędnych,  12M Cache
 • Karta graficzna: zintegrowana z procesorem – Intel Iris Xe Graphics
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Pojemność dysku SSD: 1 TB
 • Łączność Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • Łączność Bluetooth: Tak, w wersji 5.2
 • Kamera internetowa: 5 MPix
 • Zewnętrzna klawiatura bezprzewodowa: Tak
 • Touchpad: Tak
 • Wbudowany mikrofon: Tak
 • Porty: 2 x USB-C Thunderbolt 4 z funkcją Power Delivery, połączony port mikrofonowy ze słuchawkowym Min-Jack 3.5mm.

Ekran laptopa ASUS Zenbook 17 Fold OLED

Największym bajerem laptopa ASUS Zenbook 17 Fold OLED jest oczywiście składany ekran. Laptop po rozłożeniu ma wielkość 17.3″ cala i proporcję obrazu 4:3. Czyli znacznie większy niż jakikolwiek laptop, który znacie.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED

Ekran można odwrócić, tak aby był w pionie. Wtedy ASUS Zenbook 17 Fold OLED staje się bardzo dużym tabletem. Dzięki dotykowemu ekranowi, przeglądanie Internetu trzymając go w rękach w pionie, jest naprawdę wygodne. Choć po dłuższym czasie we znaki daje się jego waga (1.5 kg) i czuć, że bicki pracują.

laptop ze składanym ekranem

Rozłożony ekran można oczywiście również odwrócić do pozycji pionowej. Z tyłu laptopa znajduje się ukryta nóżka, dzięki której możemy oprzeć ASUS Zenbook 17 Fold OLED. Wtedy laptop idealnie sprawuje się jako duży ekran do oglądania filmów lub seriali. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić sobie laptopa w tej pozycji na stoliku i korzystać z Internetu używając bezprzewodowej klawiatury siedząc wygodnie na kanapie obok.

składany laptop ASUS

Po zgięciu ekranu do kąta około 90 stopni, laptop zaczyna sprawiać wrażeniem malutkiego urządzenia. Idealnego, aby trzymać go na kolanach lub biurku. Nadal możemy korzystać z obu ekranów, ale feeling urządzenia jest zupełnie inny. A co z klawiaturą? Kiedy tylko stukniemy dwukrotnie w wyświetlacz, to pojawi się nam klawiatura ekranowa. Pisanie przy jej pomocy jest bardzo wygodne. Znacznie wygodniejsze niż się spodziewałem. Można w ten sposób nie tylko korzystać z Internetu, ale również edytować dokumenty pisząc w Microsoft Word.

laptop ze składanym ekranem

Kiedy używamy laptopa w pozycji złożonej, to możemy również skorzystać z fizycznej klawiatury, która jest w zestawie. Wystarczy położyć ją na wyświetlaczu i gotowe. Klawiatura, dzięki złączu magnetycznemu sama wskakuje na miejsce i tam się trzyma. Do tego automatycznie połączy się ona z laptopem przez Bluetooth. Teraz możemy używać laptopa o rozmiarze 12.5″ ze zwykłą klawiaturą. W tym trybie laptop ma rozdzielczość 1920 x 1280 pikseli i proporcję obrazu 3:2.

laptop ze składanym ekranem ASUS

Jeżeli już jesteśmy przy ekranie, to wspomnijmy trochę o technikaliach. Jak łatwo wywnioskować po nazwie – ASUS Zenbook 17 Fold OLED, laptop ma ekran OLED. Prezentuje dzięki czemu naprawdę piękne czernie bez prześwitów. Laptop ma całkowite pokrycie kolorów palety DCI-P3, czyli bardzo bardzo dobre. Ilość kolorów zaspokoi nawet oczekiwania profesjonalnych grafików komputerowych. Jeżeli chodzi o odświeżanie, to mamy tutaj 60 Hz. Bardzo szkoda, że ASUS nie wrzucił do lapka 120 Hz, bo to jest różnica, którą naprawdę widać.

ASUS Zenbook 17 Fold ekran

Jasność ekranu ASUS Zenbook 17 Fold OLED wynosi 500 nitów, co może stanowić problem, kiedy chcielibyśmy używać laptopa, spędzając czas na pełnym słońcu podczas letnich dni. Ekran laptopa ma HDR True Black 500.

składany laptop ASUS

Czy na ekranie laptopa ASUS Zenbook 17 Fold OLED widać wybrzuszenie w miejscu zgięcia ekranu? Tak. Czy to w jakikolwiek przeszkadza w użytkowaniu? Nie. Bardzo szybko o tym po prostu zapominamy, a samo zgięcie jest tylko widoczne pod światło. Dla mnie po kilku minutach użytkowania stało się… niewidoczne. Jakość tego całego mechanizmu wydaje się być bardzo solidnie wykonana. Producent deklaruje, że wytrzyma minimum 30000 otwarć, ale mi wydaje się, że będzie to dużo więcej. Warto też wspomnieć, że zgięcie trzyma każdą wybraną przez nas pozycję – możemy ustawić sobie dowolny kąt, a laptop nie będzie się przechylał.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED rozłożony

Wydajność laptopa ASUS Zenbook 17 Fold OLED

Laptopa ASUS Zenbook 17 Fold OLED wyposażono w procesor Intel Core i7-1250U ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe Graphics. Procesor ten łączy w sobie niezłą wydajność i energooszczędność – ma 2 rdzenie odpowiedzialne za wydajność i 8 odpowiedzialnych za energooszczędność. Taktowanie wynosi od 1.1 GHz do 4.7 GHz.

laptop ASUS Fold

Jakiej realnej wydajności możemy się spodziewać? Jeżeli chodzi o przeglądanie Internetu, oglądanie filmów, obsługę poczty, programów graficznych, to laptop sprawuje się świetnie. Nie zawiesza się. Dobrze radzi sobie z wielozadaniowością.

Jeżeli chodzi o granie na ASUS Zenbook 17 Fold OLED, to sprawa ma się niestety gorzej. Laptop ma bardzo wysoką rozdzielczość ekranu – 2560 x 1920 pikseli. Zintegrowana karta graficzna niestety ma sporo trudności, aby wygenerować obraz o takiej wielkości z dużą ilością klatek na sekundę. To jakich wyników możemy się spodziewać?

 • Gra GTA V uruchomiona w rozdzielczości 2560 x 1920 na najniższych ustawieniach graficznych wyciska około 20 – 30 klatek na sekundę.
 • Gra Fortnite uruchomiona w rozdzielczości 2560 x 1920 na najniższych ustawieniach graficznych zaoferuje nam około 25-30 klatek na sekundę.

Jeżeli zaczniemy używać laptopa razem z klawiaturą, a co za tym idzie, obraz będzie generowany w rozdzielczości 1920 x 1280 pikseli, to możemy spodziewać się wyników:

 • Gra GTA V: 30 – 35 klatek na sekundę.
 • Gra Fortnite: 35 – 40 klatek na sekundę.

Należy wziąć jednak po uwagę, że ASUS Zenbook 17 Fold OLED został zaprojektowany jako laptop biznesowy, a nie gamingowy. I jako sprzęt biznesowy sprawdza się dobrze. Odpalony jednocześnie Microsoft Outlook, przeglądarka Google Chrome z kilkunastoma kartami (w tym YouTube i Facebook), edytor graficzny Adobe Photoshop, i odtwarzacz muzyczny Spotify, nie robią na tym sprzęcie wrażenia. Wciąż działa płynnie.

laptop ASUS Fold

Jednak trzeba przyznać, że jeżeli decydujemy się wydać prawie 17 000 zł na laptopa, to chcielibyśmy, żeby sprzęt był wyposażony również w kartę graficzną, która umożliwi granie. Tym bardziej, że jego rozłożony w pionie ekran i bezprzewodowa klawiatura, mogłyby zapewnić fajne doznania w gierkowaniu.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED w wersji kodowej UX9702AA został wyposażono w dysk SSD – 1TB M.2 NVMe.

Podczas niskiego obciążenia urządzenie pracuje bezgłośnie. Natomiast przy większym obciążeniu odpalają się wentylatory. Jednak nawet z uruchomionym chłodzeniem, laptop pozostaje bardzo cichy.

ASUS Zenbook 17 Fold działanie

Warto też wspomnieć, że producent zachęca do korzystania ze swojego laptopa niczym z tabletu, czyli nie wyłączeniu go, a wprowadzanie w tryb spoczynku. Na prawej krawędzi urządzenia znajduje się przycisk, po którego naciśnięciu ekran się wyłącza i urządzenie jest wprowadzane w tryb hibernacji. Aby wybudzić laptopa wystarczy nacisnąć ten przycisk. Wtedy system nie uruchamia się od nowa, a wybudza. Co za tym idzie, jest gotowy do używania w zaledwie dwie sekundy.

Budowa laptopa ASUS Zenbook 17 Fold OLED

Zacznę od tego, że kiedy zobaczycie i dotkniecie laptopa ze składanym ekranem ASUS, to czujecie, że jest to produkt z linii premium. Wykonano go z wysokiej jakości materiałów. “Nic nie trzeszczy”. Wszystko jest idealnie dopasowane i skrojone. Kiedy trzymamy go złożonego w rękach, to czujemy się naprawdę… classy. Na górze mamy błyszczący plastik z logo, a na dole po prostu czarny plastik. Część w okolicy zgięcia ekranu jest dodatkowo zabezpieczona. Na dole laptopa znajdują się nóżki antypoślizgowe.

ASUS Zenbook 17 Fold wygląd

Laptop ASUS Zenbook 17 Fold OLED waży 1.5 kg. Po złożeniu w najgrubszym miejscu wysokość 3.2 cm. Między zgięciem ekranu widoczna jest spora szpara.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED obudowa

Na górze laptopa znajduje się pierwszy z dwóch portów USB-C z Power Delivery oraz przyciski zwiększania i zmniejszania głośności.

ASUS Zenbook 17 Fold porty

Na prawej krawędzi laptopa znajduje się drugi port USB-C z Power Delivery, połączone gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe Mini-Jack 3.5mm, oraz przycisk służący do uruchamiania komputera. Zabrakło niestety portu HDMI.

Klawiatura ASUS Zenbook 17 Fold OLED

Moim zdaniem klawiatura ekranowa laptopa sprawdza się świetnie. Napisałem na niej nawet kilka tekstów na tego bloga. Jednak niektórym osobom może ona nie przypaść do gustu. Wiele osób lubi fizyczne klawiatury. Na szczęście wraz z laptopem Zenbook 17 Fold OLED otrzymujemy gratis klawiaturę bezprzewodową. Klawiatura jest magnetyczna, więc kiedy położymy ją na dolnej części komputera, to sama wskoczy na swoje miejsce. Działa to dobrze.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED klawiatura

Fizyczna klawiatura laptopa ASUS Zenbook 17 Fold OLED jest świetnie wykonana. Skok klawiszy wynosi 1.4mm. Jest również touchpad. Wszystko działa tak jak należy. Pisze i gra się wygodnie. Jedyne do czego mogę się przyczepić, to brak podświetlenia.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED – ile działa na baterii?

ASUS Zenbook 17 Fold OLED bateria

Jak długo laptop ASUS Zenbook 17 Fold OLED działa na jednym naładowaniu baterii? Odpowiedź jak zawsze brzmi: to zależy. Zależy od tego co na nim robicie. W przypadku przeglądania Internetu bateria wystarczy na około 5-6 godzin użytkowania. Jeżeli podczas surfowania dodatkowo oglądacie YouTube, scrollujecie TikToki i korzystacie z Messengera, to na jednym naładowaniu będziecie mogli używać laptopa przez 3-4 godzin. W przypadku edycji grafiki w Adobe Photoshop bateria laptopa wystarcza na 2-3 godziny. Natomiast grając w Fortnite laptop rozładował się po niecałych dwóch godzinach.

Głośniki i kamera w laptopie ASUS Zenbook 17 Fold OLED

Laptop ASUS Zenbook 17 Fold OLED ma cztery bardzo dobrej jakości głośniki. Muzyki słucha się przyjemnie. Podcastów również. Nie ma co tu się rozpisywać – jak na laptopa to brzmią naprawdę przyjemnie.

ASUS Zenbook 17 Fold kamerka
Zdjęcie wykonane kamerką laptopa ASUS Zenbook 17 Fold

Laptop ma również wbudowany mikrofon. Ten również jest wysokiej jakości. Mikrofon wyposażono w system redukcji szumów ClearVoice Mic, ale przyznam, że nie miałem okazji przetestować tej funkcji, ponieważ w moim biurze jest cały czas cisza. Kamerka robi takie zdjęcia jak widać wyżej. Dodatkowo obok nie znajduje się podświetlenie – dioda LED, która z pewnością uprzyjemni komunikację w trudnych warunkach oświetleniowych. Rozmowy i wideokonferencje wypadają fajnie.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED – czy warto kupić?

Czy warto kupić laptopa ze składanym ekranem ASUS Zenbook 17 Fold OLED? Jest to najbardziej innowacyjny sprzęt na rynku laptopów od dawna! Firma ASUS bardzo mi zaimponowała! Jestem pod wrażeniem. Wybierając Zenbooka 17 Fold OLED z pewnością wyróżnicie się swoim sprzętem. Laptop ten bardzo dobrze sprawdzi się do zadań biurowych.

ASUS Zenbook 17 Fold OLED czy warto

Zginany ekran sprawia, że z ASUSa można korzystać jak ze “zwykłego laptopa”, z wielkiego tabletu lub dużego poziomego ekranu. Cena laptopa ASUS Zenbook 17 Fold OLED to 16999 zł. To sporo pieniędzy… Niestety innowacja okazuje się dużo kosztować. Moim zdaniem w tej cenie brakuje w nim dedykowanej karty graficznej, a dysk mógłby mieć chociaż 2 TB.

ASUS Zenbook 17 Fold recenzja

Sami musicie ocenić czy to sprzęt dla Was. Ja uwielbiam innowacje i chce wspierać firmy, które próbują tworzyć nowoczesne produkty.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne