5 najważniejszych cech laptopa dla gracza

laptop gamingowy

Czy powinien charakteryzować się laptop gamingowy? Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa gamingowego? Co powinien mieć laptop dla gracza? Oto 5 najważniejszych cech!

Karta graficzna to podstawa

Karta graficzna w laptopie dla gracza to podstawa. Laptopy ze zintegrowanymi kartami graficznymi niestety są tu bez porównania. Jeżeli chcecie pograć w najnowsze produkcje, to obowiązkowo potrzebujecie mocnej karty graficznej!

laptop gamingowy karta graficzna

Zdecydowanie nie warto tutaj iść na kompromisy, ponieważ karta graficzny w laptopie jest tym podzespołem, którego nie można potem wymienić. Najlepiej niech to będą karty z serii Nvidia GeForce RTX lub AMD z serii Navi.

Chłodzenie – element laptopa gamingowego

Chłodzenie to często niedoceniany element laptopa dla gracza. Koniecznie sprawdźcie czy laptop ma wydajny układ chłodzenia. Jeżeli układ chłodzenia nie ogarnie wysokiej wydajności podczas dłuższego grania, to doświadczycie throttling’u – podzespoły będą obniżać swoją wydajność, aby się nie przegrzały.

chłodzenie laptopa gamingowego

Niektórzy producenci laptopów mają tendencje do wsadzania w lapki super podzespołów, ale zapominają o wyposażeniu sprzętu w odpowiedni układ chłodzenia. Wtedy tak naprawdę nie będziecie mieli okazji skorzystać z potencjału sprzętu.

Ekran z szybkim odświeżaniem

W laptopie gamingowym ekran z niskim czasem reakcji i jak największym odświeżaniem jest bardzo ważny. Różnica między 60 Hz, a 144 Hz jest ogromna. Podobnie sprawa wygląda między 144 a 300 Hz. Ciężko to opisać lub pokazać, ale kto grał, ten widzi różnice. Im więcej Hz obsługuje ekran, tym łatwiej jest trafić przeciwnika grając online.

odświeżanie ekranu laptopa dla gracza

Warto, aby laptop gamingowy oferował również sporą wydajność, która obsłuży wysokie odświeżanie – żeby karta graficzna była w stanie wygenerować jak najwięcej FPS. Wracając jednak do ekranu – polecam panele IPS oraz OLED. Zwrocie uwagę, aby kontrast monitora był jak najwyższy, a odwzorowanie barw i kąty widzenia jak najlepsze.

Jak rozpoznać szybki dysk SSD?

Dysk SSD znacznie zmniejszy czasy ładowania w grach, a przecież nikt nie lubi czekać. Jak bardzo? Tak średnio z 1 minuty do 5 sekund. Serio! Zmiana HDD na SSD dla wielu osób to szok! Czas skończyć w ogóle myśleć o laptopach z dyskami HDD.

laptop gamingowy jaki dysk

Dyski SSD M.2 SATA już są naprawdę fajnym rozwiązaniem. M.2 SATA zajmują małe mało miejsca i są lekkie. M.2 SATA korzystają ze złącza SATA 6, więc zaoferują nam prędkość do około 500 MB/s. Kilkukrotnie szybsze, bo do 5000 MB/s są dyski SSD M.2 SATA NMVe. Te właśnie polecam graczom! To za sprawą tego, że M.2 SATA NMVe montowane są do interfejsu PCI-Express i NVM-Express

Gry potrzebują mocnego procesora

Procesor jest ważnym elementem laptopa gamingowego. Po co w ogóle mocny procek? Aby karta graficzna nie była ograniczana przez wydajność CPU. Wydajne CPU jest konieczne, aby odpalać gry na ultra.

procesor laptop gamingowy

Jak rozpoznać procesory z zacięciem gamingowym? Jeżeli celujecie w AMD to, aby odpalać najnowsze gry celujcie w procesory Ryzen z serii 5, 7 lub 9. Jeżeli wolicie procki Intel Core i7 oraz i9. Zarówno AMD jak i Intel oznaczają swoje procesory o wysokiej wydajności literą „H” (czasem również „HF”) na końcu modelu np. AMD Ryzen 7 4800H, Intel Core i7-10750H.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne