Po co używa się trackera kamery? HTC VIVE Mars CamTrack

HTC VIVE Mars CamTrack

Mieliśmy okazje uczestniczyć w pokazie urządzenia do śledzenia położenia kamery HTC VIVE Mars CamTrack w JJW Studio w Warszawie. Jak działa i po co się używa profesjonalnego trackera do kamery? Jak ułatwia przygotowywanie ujęć do filmów?

Choć oglądając filmy w kinie i na usługach streamingowych wydaje się, że nagrania musiały być realizowane w dziesiątkach miejsc, to nie do końca prawda. Dziś większość ujęć realizuje się w studiach nagraniowych.

Tracker do kamery

Co to HTC VIVE Mars CamTrack?

HTC VIVE Mars CamTrack to urządzenie śledzące położenie kamery. Tracker oferuje pełne wsparcie Unreal Engine 5, dzięki czemu tło może być generowane przez komputer w czasie rzeczywistym. Do tej pory nagrywając na green screenie, ujęcie podłożone jako tło, musiało zostać również nagrane przez kamerę. To właśnie zmienia HTC VIVE Mars CamTrack. Generując obraz przy pomocy silnika Unreal Engine nie trzeba nagrywać tła – można je stworzyć przy pomocy komputera i wyświetlać na ekranie za aktorami.

HTC VIVE Mars CamTrack

HTC VIVE Mars CamTrack współpracuje z Unreal Engine i pozwala generować tło na podstawie pozycji kamery. Co za tym idzie, ruch kamery wpływa na dynamicznie generowane tło. Jeżeli uniesiemy kamerę w górę, to zobaczymy niebo. Jeżeli opuścimy kamerę w dół, to w tle zobaczymy podłogę. Wszystko wygenerowane przez silnik graficzny Unreal Engine. Dzieje się to w czasie rzeczywistym i wyświetla się na ekranie za aktorami. Całość wygląda niesamowicie realistycznie. Warto też dodać, że generowany jest tylko ten fragment tła, który jest aktualnie w kadrze.

Mars CamTrack

W zestawie z HTC VIVE Mars CamTrack otrzymujemy trackery, które instalujemy na kamerach oraz stacje bazowe. Konfiguracja oraz przygotowanie własnego set-upu są niezwykle proste. Zajmuje to zaledwie kilka minut. Po chwili można zacząć nagrywać film z wirtualnym dynamicznie generowanym tłem. Reszta dzieje się już sama, a my możemy korzystać z magii urządzenia. HTC VIVE Mars CamTrack śledzi do trzech kamer jednocześnie.

HTC VIVE Mars CamTrack

HTC VIVE Mars CamTrack kosztuje około 25000 zł. Urządzenie jest przeznaczone przede wszystkim do profesjonalnych realizacji filmowych i telewizyjnych. Mars CamTrack jest kompatybilny z Aximmetry.

Pokaz możliwości HTC VIVE Mars CamTrack poprowadził dla nas dr Piotr Kucia. Za zaproszenie serdecznie dziękujemy.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne