Jak działa BitCoin? Co to kryptowaluty? Dlaczego są takie drogie? Czy różnią się od tradycyjnych walut, a więc złotówek czy euro?
Co to BitCoin i kryptowaluty?
Bitcoin jak i pozostałe kryptowaluty to środek płatniczy podobny do złotówki, dolara czy euro. Podstawową różnicą jest to, że kryptowaluty są wyłącznie elektroniczne – nie ma możliwości posiadania papierowego pieniądza. Kryptowaluty nie są emitowane przez państwo jak tradycyjne waluty.
Dlaczego BitCoin jest taki drogi?
Zacznijmy od podstawowej informacji jak działają waluty. Rożne waluty możemy między sobą wymieniać:
- za 1 złoty możemy kupić 600 000 boliwarów wenezuelskich
- za 10 euro możemy mieć 45 złotych
- 1 bitcoin kosztuje 216 tysięcy złotych
Podobnie jak kurs euro czy dolara, kurs bitcoins się zmienia. Im więcej osób chce kupić teraz dolara lub bitcoina tym jego cena będzie wyższa. Gdy więcej osób chce sprzedać daną walutę, to jej cena spada.
Czy kryptowaluty są anonimowe?
Jeżeli robimy koledze zwykły przelew bankowy (np. 10 złotych), to przelew idzie od Was do banku, później z banku do banku (np. z mBanku do PKO), a następnie od banku do kolegi. Wysyłając tradycyjny przelew musicie podać imię, nazwisko i nr konta bankowego kolegi. Zatem bank wie kto komu wysyła pieniądze.
Kryptowanuty są anonimowe. Wykonując przelew podajecie numer portfela odbiorcy, które generuje się po włączeniu aplikacji – nie trzeba się rejestrować, ani podpisywać umowy – nikt nie wie kim jesteście.
Niestety druga strona medalu jest taka, że jeżeli ktoś ukradnie Wam aplikacje z komputera, zrobicie przypadkowy format kompa (a nie mieliście backupu) to Wasze pieniądze przepadną.
Co oznacza, że kryptowaluty są zdecentralizowane?
Kryptowaluty są decentralizowane. Co to oznacza? Wszystkie dane o pieniądzach na kontach w zwykłym banku są przechowywane w jednym miejscu – na serwerach banku (czyli komputerze który stoi np. w Warszawie). Jeżeli ktoś zhakuje ten komputer, to wszyscy klienci nie będą mieć dostępu do pieniędzy.
W kryptowalutach zaszyfrowane informacje o stanach konta przechowywane są u wszystkich posiadaczy waluty, a nie na jednym serwerze banku. Aby zhakować bitcoina, haker musiałby się przejąć milionów komputerów na całym świecie, co czyni to niemożliwym.