Jak nie dać się nabrać na fałszywy telefon z podrobionym głosem?

DeepFake AI telefon

W Internecie są coraz częściej słyszymy o oszukanych ludziach przy pomocy DeepFake AI. Sztuczna inteligencja potrafi precyzyjnie podrobić głos każdej osoby (również Twój, drogi Czytelniku). Hakerzy potrafią sprawić na naszym telefonie wyświetli się numer telefonu znajomego. Pokaże Wam jak się przed nimi chronić przed tymi cyberoszustwami i nie dać się nabrać.

Podejrzane połączenie ze znanego numeru telefonu, banku lub policji

Oszuści potrafią sprawić, aby podczas połączenia przychodzącego Waszym telefonie wyświetlił się fake’woy numer telefonu. Jest to technika nie wymagająca specjalnej wiedzy i nazywa się SIM Swap. W Polsce znane także jako oszustwo na podrobiony numer telefonu.

Jak działa podszywanie się pod numer telefonu? Na Waszym telefonie wyświetli się numer mamy, bliskiej osoby, policji, karetki lub kogokolwiek innego. Oszustwo może wybrać co wyświetli się na Waszym telefonie.

Jak się chronić przed oszustwem na telefon? Najlepiej rozłączyć się, a następnie samemu zadzwonić pod numer, który do nas dzwonił. Jeżeli dzwoniła do Was mama, to wejdźcie w Kontakty na telefonie i sami do niej zadzwońcie. Jeżeli dzwoniła do Was policja, to wejdź w Google, wpiszcie Komenda Policji w XYZ i sami zadzwońcie pod ten numer. Jeżeli dzwonił do Was bank, to wejdźcie w Google, wpiszcie “Bank XYZ kontakt” i sami zadzwońcie pod numer, który się wyświetli. Teraz macie pewność, że rozmawiacie z prawdziwą osobą, a nie oszustem.

Głos wygenerowany przez sztuczną inteligencję

Cyberoszuści potrafią tworzyć profesjonalne podróbki głosu każdego z nas – również Twoją. To daje iluzję, że rozmawiacie z bliską osobą. Cyberprzestępcy często proszą o przelew bo mieli nagłą sytuację (np. wypadek) lub o dane z dowodu osobistego, bo muszą coś załatwić w urzędzie lub banku.

Jak nie dać się nabrać na głos wygenerowany przez sztuczną inteligencję znane jako oszustwo na podrobiony głos? Przecież słyszycie w telefonie bliską osobę. Jak poznać, że to prawdziwy człowiek? Jak rozpoznać, że to AI? Najlepiej zapytać tą osobę o coś co o nas wie, a czego nigdy nie pisaliście na żadnym komunikatorze. Przykładem takich pytań może być: jak ma na imię mój pies, co jedliśmy wczoraj na mieście, gdzie się poznaliśmy, kogo lubię najbardziej w klasie.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne