Jak radzić sobie z hejtem w Internecie? Internet to miejsce, w którym możemy komunikować się, dzielić się informacjami i budować społeczności. Niestety, obecność hejtu w Internecie jest powszechna i może prowadzić do negatywnych skutków dla osób, które go doświadczają.
Martyna Wojciechowska – jedna z największych podróżniczek na świecie, która prowadziła programy “Kobieta na krańcu świata” i “Misja Martyna”, opowiedziała mi jak radzi sobie z hejtem w Internecie. Posłuchajcie porad tej inspirującej kobiety.
Przede wszystkim nie karmić trolla, co jest bardzo trudne. Ja wyznaję zasadę, żeby nie reagować, nie wchodzić w dyskusje, a blokować.
Zachęcam do tego innych, żeby reagować na hejt. Nie tylko ten, który dotyczy nas, ale także innych osób. Zachęcam, żeby nie zgadzać się na taki język w sieci. Hejt rani tak samo jak przemoc fizyczna, a czasem nawet bardziej, dotkliwiej i na dłużej.
Ważne jest, abyśmy reagowali i wyrzucali takich ludzi z naszego otoczenia, zgłaszali odpowiednim organom i po prostu blokowali takich ludzi.
Młode głowy – co to?
Martyna Wojciechowska jest również autorką projektu “Młode Głowy”, który ma promować otwarty dialog o zdrowiu psychicznym dzieci. Oto kilka smutnych statystyk dotyczących zdrowia psychicznego uczniów:
- 1 na 2 uczniów doświadczył hejtu w Internecie
- 1 na 3 uczniów deklaruje, że nie lubi samego siebie
- 1 na 2 uczniów ma skrajnie niską samoocenę
- 1 na 5 uczniów deklaruje, że nie chce żyć
- 4 na 10 uczniów myślało o samobójstwie
- 1 na 10 uczniów podjął próbę samobójczą
- 1 na 3 uczniów ma podejrzenie depresji
- 1 na 5 uczniów jest uzależniony od mediów społecznościowych.
Przytoczone powyżej statystyki są bardzo smutne. Dlatego bardzo ważne jest, aby otwarcie rozmawiać z dziećmi o zdrowiu psychicznym i zagrożeniach płynących z Internetu.
Pełny raport dotyczący hejtu w Internecie przygotowany przez Młode Głowy można znaleźć tutaj: https://mlodeglowy.pl/wp-content/uploads/2023/04/MLODE-GLOWY.-Otwarcie-o-zdrowiu-psychicznym_-Raport-final.pdf