Elegancka miejska hulajnoga elektryczna – XRider M10 – test

hulajnoga Manta XRider M10

Wiosna rozkręciła się już chyba na dobre. Za oknem słońce i temperatura powyżej 20℃, co za tym idzie rozpoczął się sezon na jazdę hulajnogami elektrycznymi. Wiem, że wśród Was są osoby, które jeżdżą hulajką przez cały rok, ale dobrze wiemy, że większość nie lubi marznąć.

Jeżeli zastanawiacie się jaką hulajnogę elektryczną wybrać, to dziś zaprezentuję Wam ciekawą propozycję – XRider M10. Zapraszam do przeczytania i obejrzenia (wideo wyżej) naszego testu hulajnogi XRider M10.

Kup hulajnogę XRider M10

Bateria XRider M10

Test zacznę od przekazania ważnej informacji od producenta: bateria hulajnogi jest oparta na renomowanych ogniwach firmy LG, to daje pewność i gwarancję niezawodnej kilkuletniej pracy. Deklaracje deklaracjami, ale dla mnie ważniejszą informacją jest to, że producent daje 1 rok gwarancji na baterię. Poza gwarancją na cały sprzęt, mamy również gwarancję na samą baterię. Po roku czasu klient ma możliwość przedłużenia gwarancji na baterie o kolejny rok, czyli łącznie mamy 2 lata gwarancji. Taka informacja jest dla mnie bardzo cenna, ponieważ mam pewność, że hulajnoga XRider podłuży mi przez długi czas.

Budowa hulajnogi elektrycznej XRider M10

XRider M10 to elegancka hulajnoga miejska. Choć wykonaną ją z solidnego metalu, to jest zaskakująco lekka – waży zaledwie 18 kg. To sprawia, że bez problemu wniesiemy ją do mieszkania, nawet jeżeli w bloku nie mamy windy i nawet jeżeli jesteśmy drobniejszej postury.

hulajnoga elektryczna Manta XRider M10

Blat hulajnogi wygląda bardzo designersko. Wydaje się stawiać na prostotę i minimalizm, ale kiedy przyjrzymy się mu bliżej, to dostrzeżemy nawiązanie do skateboardingu. Spójrzcie na nasze zdjęcia i zwróćcie uwagę, że blat wygląda nieco jak deskorolka. Jest pokryty drewnianą warstwą oraz matą antypoślizgową, nawiązując do kultury skate.

XRider M10 opinie

Deck ma szerokość 17 cm i każdy się na nim bez problemu zmieści. Mata antypośligowa na blacie doskonale spełnia swoją funkcję – wręcz nie da się na niej poślizgnąć. Czyszczenie blatu wygląda analogicznie do czyszczenia deskorolki – przyda się szczotka, woda, płyn i ręczniki papierowe. Wymaga to nieco wprawy, ale daje sporo satysfakcji. Spód hulajnogi XRider M10 wykonano z plastiku.

XRider M10 test

XRider M10 posiada koła o wielkości 10″ cali. Przednie koło umieszczono na amortyzatorze, co z pewnością uprzyjemni pokonywanie nierówności, wybrzuszeń oraz dziur w jezdni.

XRider M10 koła

Błotniki XRider M10 wykonano z grubego plastiku. Spełniają swoją funkcję wzorowo – podczas jazdy przez kałuże, na kierowcę nie chlapie woda.

XRider M10 błotniki

Hulajnoga elektryczna XRider z przodu posiada hamulec bębnowy, a z tyłu e-ABS. Hulajnogą hamuje się dobrze i bezpiecznie. Koła się nie ślizgają. Przy gwałtownych hamowaniu z prędkości maksymalnej, tylne koło potrafi nieco unieść się nad powierzchnie ziemi. Fikołka nie wywiniecie, ale czasem czuć, że tył hulajnogi nieco się podnosi.

Kierownicę hulajnogi umieszczono na wysokości 122 cm. Nie ma możliwości regulacji wysokości rury, jednak jest to rozmiar w miarę uniwersalny – powinien być odpowiedni dla większości osób.

hulajnoga elektryczna XRider

Po lewej stronie hulajnogi znajduje się nóżka. Ta wykonana jest z metalu i zapewnia dużą stabilność podczas postojów.

O nasze bezpieczeństwo podczas jazdy zadba oświetlenie. Z przodu hulajnoga posiada jasne światło, po bokach umieszczono odblaski. Z tyłu znajduje się czerwone światło z dodatkową automatyczną funkcją stopu (światło zaczyna migać, kiedy naciśniemy hamulec).

XRider

Hulajnogę elektryczną XRider M10 można oczywiście złożyć. Złożenie sprawi, że łatwiej ją przewieźć w bagażniku samochodu lub wnieść do mieszkania. Składanie wymaga jedynie pociągnięcia wajchy z przodku urządzenia. Trzeba to zrobić dość mocno. Następnie kierownica zahacza się o tylny błotnik i gotowe. Tutaj jeszcze raz przypomnę, że XRider M10 to hulajnoga niezwykle lekka – przenoszenie przy wadze 18 kg to czysta przyjemność.

XRider

Hulajnoga elektryczna XRider M10 posiada klasę wodoodporności IPX4. Oznacza to, że nie straszne jej zachlapania z kałuż, ani deszcz. IPX4 oznacza jednak, że hulajnoga nie jest pyłoszczelna.

XRider M10 składanie

Warto też wspomnieć o tym, że wraz z hulajnogą dostajemy pokaźny zestaw akcesoriów, w tym: kłódkę z kluczykiem, saszetkę o pojemności 3 litry oraz uchwyt na telefon przyczepiany na kierownicę. To bardzo miły gest ze strony producenta.

Jazda hulajnogą elektryczną XRider M10

kierownica hulajnogi XRider M10

Zanim przejdziemy do jazdy testowej XRider M10, omówmy jeszcze kierownicę. O dziwo – hulajkę obsługuję się jednym przyciskiem. Jak to możliwe?

  • Przytrzymanie przycisku przez 3 sekundy – włączenie lub wyłączenie urządzenia.
  • Naciśniecie przycisku – zmiana biegu.
  • Dwukrotne naciśnięcie przycisku – włączenie / wyłączenie oświetlenia.
  • Sześciokrotne szybkie naciśniecie przycisku – odblokowanie maksymalnej prędkości.

Dużym zaskoczeniem było dla mnie, że obsługa urządzenia przy pomocy tego jednego przycisku jest wygodna.

XRider M10 opinie

Z prawej strony kierownicy znajdziemy manetkę gazu.

Z lewej strony kierownicy umieszczono dzwonek (aby zadzwonić należy zakręcić pokrętłem) oraz hamulec.

XRider M10 test

W centralnym miejscu jest oczywiście ekran, na którym zobaczymy: aktualną prędkość, wybrany bieg, ilość pozostałej baterii (od 1 do 5 kresek) oraz wskaźnik włączenia oświetlenia. Wyświetlacz jest jasny i dobrze widoczny w nawet bardzo słoneczne dni.

Hulajnoga posiada trzy biegi oraz czwarty – ukryty:

  • Eco – prędkość maksymalna 6 km/h
  • Drive – prędkość maksymalna 15 km/h
  • Speed – prędkość maksymalna 20 km/h
  • Ukryty bieg – uruchamia się go sześciokrotnym wciśnięciem przycisku – do 35 km/h

Zabrakło niestety stacji na kluczyk, ale hulajnogę można zablokować, by chronić ją przed kradzieżą, przy pomocy dedykowanej aplikacji na telefon XRider.

XRider M10 – opinie

Hulajnogą elektryczną XRider M10 jeździ się bardzo przyjemnie. Silnik XRider M10 ma moc 500 watów (szczytowa: 1000 watów). Bez problemu radzi sobie ze wzniesieniami. Producent deklaruje pokonywanie kątów nachylenia do 25° stopni. Ja z poziomnicą nie stałem, ale hulajnoga dała radę wjechać na każde wzniesienie, które spotkałem w Warszawie.

XRider

XRider M10 ma miejski charakter, co za tym idzie jest przeznaczona do jazdy po asfalcie, kostce brukowej itd.. Podczas testów jeździłem również szutrowymi ścieżkami i XRider również dobrze sobie poradził. Przy pokonywaniu krawężników oraz progów zwalniających polecam zmniejszyć prędkość i zachować ostrożność, ponieważ akumulator hulajnogi jest dość nisko zawieszony.

hulajnogi XRider

Aby rozpocząć jazdę trzeba się odepchnąć i wcisnąć gaz. Moc XRider M10 jest zadowalająca.

Hulajnoga ma również tempomat. Nie spotkałem tej funkcji wcześniej. Jak to działa? Kiedy przez dłużej niż 10 sekund jedziemy z tą samą prędkością do po chwili usłyszymy “pik”. Oznacza to włączenie tempomatu. Teraz hulajnoga będzie utrzymywać automatycznie wybraną prędkość bez trzymania manetki gazu. Aby zakończyć działanie tempomatu wystarczy wcisnąć hamulec (może być bardzo lekko bez hamowania). Jeżeli ktoś nie chce w ogóle korzystać z tempomatu, to może go wyłączyć w aplikacji XRider na telefonie.

XRider M10 – prędkość maksymalna

XRider M10 prędkość maksymalna

Producent deklaruje prędkość maksymalną 35 km/h i hulajnoga XRider M10 bez problemu ją osiąga (przy mojej wadze 85 kg). Osiągnięcie prędkości maksymalnej następuje szybko – wystarczy około 100 metrów jazdy.

Zasięg hulajnogi XRider M10

XRider hulajnogi elektryczne

Producent deklaruje zasięg do 65 km. Mi przy wadze 85 kg i jeździe po Warszawie, gdzie kawałek jedziemy, hamujemy, potem znowu kawałek jedziemy, stajemy na światłach, rozpędzamy się i po chwili znowu hamujemy… udało się przejechać 26 km na jednym pełnym naładowaniu. Jeździłem na biegu Speed, gdzie prędkość maksymalna wynosi 20 km/h. Osoby o niższej wadze, które będą jeździć wolnej oraz mniej się zatrzymywać, z pewnością przejadą dalszą trasę na jednym ładowaniu.

Ładowanie hulajnogi elektrycznej XRider M10

ładowanie hulajnogi

Czas ładowania hulajnogi elektrycznej XRider M10 od 0% do 100% wynosi około 8 godzin. Hulajnogę ładujemy przy pomocy ładowarki, którą otrzymujemy wraz ze urządzeniem. Port ładowania znajduje się po prawej stronie blatu. Jest zabezpieczany przed dostaniem się pyłu specjalną zaślepką.

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną XRider M10?

XRider M10 to elegancka hulajnoga miejska. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie solidna budowa w połączeniu z niewielką wagą urządzenia. Na plus zasługuje również to, że hulajka osiąga prędkość maksymalną 35 km/h przy mojej (dość sporej) wadze.

hulajnoga elektryczna Manta XRider M10

Elegancki minimalistyczny design XRider M10 powinien przypaść do gusty większości osób. Zachęcam do rozważenia zakupu XRider M10 osobom szukającym fajnej miejskiej hulajnogi, która ułatwi im codzienne podróże do pracy, szkoły czy na uczelnie.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne