Nowe prawo o urządzeniach transportu osobistego (UTO), a więc również o hulajnogach elektrycznych, właśnie weszło w życie. Co się zmienia dla posiadaczy małych pojazdów elektrycznych oraz innych podobnych urządzeniach służących do transportu.
W tym artykule opiszę najważniejsze zmiany w prawie UTO 2021. Pełną listę znajdziecie w ustawie o ruchu drogowym. Aby nie musieć przeczesywać całej kilkudziesięcio-stronicowej ustawy można zapoznać się z listą zmian dostępną w druku 911 z obrad Sejmu.
Po czym powinienem jechać hulajnogą elektryczną?
- Jeżeli na drodze dla samochodów maksymalna dopuszczalna prędkość to 30 km/h lub mniej to mamy obowiązek jechania drogą z samochodami.
- Jeżeli maksymalna dopuszczalna prędkość na drodze dla samochodów jest wyższa niż 30 km/h, to mamy obowiązek jazdy drogą rowerową.
- Jeżeli nie ma drogi rowerowej, to możemy jechać po chodniku. Jednak w ustawie jest napisane, że należy jechać z “prędkością zbliżoną do pieszego” czyli w tak naprawdę około 5 km/h. Dodatkowo jadąc po chodniku mamy obowiązek ustępować pierwszeństwa pieszym.
Czy można jechać hulajnogą elektryczną po alkoholu?
Na hulajnogach elektrycznych nie można jeździć po spożyciu alkoholu. Nowe przepisy tego zabraniają. Także to koniec z wracaniem z imprez na hulajce.
Ile wynosi maksymalną prędkość jazdy hulajnogą elektryczną?
Maksymalna prędkość jazdy hulajnogą elektryczną po drodze lub ścieżce rowerowej wynosi 20 km/h. Maksymalna prędkość jazdy hulajnogą elektryczną po chodniku wynosi około 5 km/h.
Gdzie można zaparkować hulajnogę elektryczną?
Hulajnogę elektryczną należy zaparkować w specjalnym wyznaczonym do tego miejscu. Hulajnogę elektryczną można również zaparkować na chodniku o szerokości większej niż 1.5 m. Hulajnogę elektryczną należy ustawić po wewnętrznej stronie chodnika (jak najdalej od drogi samochodowej).
Czy na hulajnogach elektrycznych można jeździć w dwie osoby?
Nie. Prawo zabrania jazdy na hulajnogach elektrycznych w dwie i więcej osób. Na hulajnodze może znajdować się maksymalnie jedna osoba.
Czy na hulajnogach elektrycznych można przewozić rzeczy lub zwierzęta?
Nie. Prawo zabrania przewożenia na hulajnogach elektrycznych rzeczy oraz zwierząt.
Czy trzeba wyciągać rękę podczas skręcania hulajnogą?
Tak. Chęć skręcania należy sygnalizować włączając kierunkowskaz lub wyciągać rękę.
Czy do jazdy hulajnogą elektryczną potrzebne jest prawo jazdy?
Nie. Osoby pełnoletnie mogą jeździć hulajnogami bez prawa jazdy. Wystarczy dowód osobisty.
Czy hulajnogą elektryczną mogą jeździć osoby poniżej 18 roku życia?
Tak. Aby jeździć hulajnogą elektryczną nie mając ukończonych 18 lat musisz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. A1 lub B1.