Jakie są najważniejsze części komputerowe?

Jakie są najważniejsze części komputerowe

Każdy komputer składa się z określonych elementów, bez których nie będzie działał prawidłowo. Odpowiednio dobrane podzespoły komputerowe wpływają istotnie na możliwości danego sprzętu. Dlatego ważne jest, aby zawsze wybierać je rozsądnie. W razie wątpliwości warto wspomóc się poradą fachowca, który podpowie, na jakie podzespoły postawić. Pozwoli to cieszyć się komputerem idealnie wpisującym się w indywidualne potrzeby i preferencje. Do najważniejszych elementów zalicza się dyski, karty graficzne, procesory oraz płyty główne.

Jaką rolę pełnią płyty główne?

Części komputerowe, które muszą znaleźć się w komputerze są naprawdę różne. Do tych najważniejszych zalicza się między innymi karty graficzne oraz płyty główne, które uznawane są za podstawowy element komputera. Zadaniem płyty głównej jest łączenie ze sobą wszystkich elementów, jakie tworzą komputer. To za jej sprawą mogą one działać. Są to podzespoły, które sprawiają, że ze wszystkich urządzeń powstaje jeden spójny i sprawnie działający system.

W przypadku komputerów stacjonarnych, to właśnie na płycie głównej osadza się inne podzespoły. Zalicza się do nich takie podzespoły komputerowe, jak:

 • dyski;
 • procesor;
 • pamięć operacyjną;
 • karty rozszerzeń;
 • napędy optyczne.

Bez płyty głównej nie byłoby możliwe osadzenie gniazd, które niezbędne są do podpięcia wszystkich wymienionych elementów. To właśnie płyty główne wpływają na ostateczną wydajność komputera. Jest to więc ten element, na którym nie opłaca się oszczędzać. Warto jednak dodać, że niezwykle wydajna płyta główna nie zawsze jest potrzebna. W przypadku osób, których wymagania są naprawdę niewielkie, a komputer służy głównie jako maszyna do pisania, podzespoły nie muszą pochodzić z górnej półki. Jeśli chcesz zakupić płytę główną, sprawdź oferty na https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-plyty-glowne-4228. Pamiętaj, że te podzespoły komputerowe istotnie wpływają na to, jak będzie działał Twój sprzęt.

Jakie płyty główne oferują obecnie producenci?

Dostępne dzisiaj na rynku podzespoły do komputera są naprawdę różne. Płyty główne nie są w tym wypadku wyjątkiem. Te części komputerowe dzieli się na kilka rodzajów. W efekcie wyróżnia się płyty główne o formacie:

 • ATX;
 • LPX;
 • NLX;
 • WTX;

Format LPX jest naprawdę stary. Oparte na nim płyty główne pojawiły się pierwszy raz w latach osiemdziesiątych. Cechą charakterystyczną takich płyt jest jedna karta rozszerzająca magistrali. To właśnie do niej dołącza się inne komponenty. Mogą to być na przykład karty graficzne. Format NLX ceniony jest szczególnie przez osoby stawiające na niezwykłą wygodę zarówno montażu, jak i demontażu podzespołów. Cechą charakterystyczną takich części komputerowych jest niezwykle prosty dostęp do poszczególnych elementów. W efekcie nawet samodzielna wymiana komponentów nie stanowi najmniejszego problemu. Format BTX nie został zbyt dobrze przyjęty na rynku. W efekcie dzisiaj nie jest konstruowany. Szeroki wybór płyt głównych oferuje między innymi marka Intel.

Czym są procesory komputerowe?

Jeśli interesują Cię podzespoły tworzące komputer, nie możemy pominąć procesorów. To właśnie procesory odpowiadają za wykonywanie wszystkich zadań. Ich rolę można jednak porównać nie do wykonawcy, a koordynatora. Co to oznacza? To właśnie procesory przekazują pozostałym elementom komputera – takim jak na przykład karty graficzne – co mają zrobić. Instrukcje pochodzą oczywiście od oprogramowania, jakie jest przez Ciebie w danym momencie wykorzystywane. Bardzo wielu fachowców porównuje procesory do mózgu zawiadujących pracą ludzkiego organizmu. Warto dodać, że procesory to obecnie domena nie tylko komputerów. Każdy smartfon wyposażony jest w taki element, a ich szeroki wybór znajdziesz na https://allegro.pl/listing?string=procesory%20amd%20ryzen.

Jak zbudowane są procesory?

W zdecydowanej większości przypadków procesory mają postać niewielkiego kwadratu. Biegną od niego piny, czyli metalowe odnogi. Dzięki nim możliwe jest przymocowanie procesora do płyty głównej. Najważniejszym elementem każdego procesora jest monokryształ krzemu. Pokryty jest on warstwami półprzewodników. Z kolei do wykonania obwodów wykorzystuje się m.in. miedź.

Biorąc pod uwagę działanie procesora, wyróżnia się cztery istotne elementy. Są to:

 • ALU;
 • FPU;
 • rejestry;
 • pamięć cache.

ALU to jednostka arytmetyczno-logiczna. Wspiera on procesory w wykonywaniu wszystkich operacji, zarówno tych o charakterze logicznym, jak i arytmetycznym. FPU to koprocesor matematyczny, którego zadaniem jest wykonywanie operacji na liczbach określanych jako zmiennoprzecinkowe. Rejestry to miejsca, w których przechowywane są wszystkie instrukcje pochodzące od innych podzespołów komputerów. Cache to po prostu pamięć podręczna. Dzięki niej procesor nie musi pobierać danych z pamięci RAM.

Jakie inne podzespoły są ważne w przypadku komputerów?

Płyty główne i procesory to niejedyne podzespoły komputerowe, które są niezbędne, aby urządzenia te były przydatne. Do tych, o których należy pamiętać, zalicza się między innymi dyski SSD oraz dyski HDD. Obecnie to właśnie dyski SSD są najchętniej kupowane przez użytkowników komputerów. Ich cechą charakterystyczną jest naprawdę szybka praca. Ogromną rolę odgrywają również karty graficzne. Są szczególnie ważne w przypadku miłośników gier komputerowych. Ich odpowiednia wydajność jest niezbędna do tego, aby w daną grę można było w ogóle zabrać. Warto dodać, że znanym i cenionym producentem wielu podzespołów jest marka Intel, która na rynku cieszy się ogromną popularnością.

Wydajność komputera uzależniona jest od tego, jakie podzespoły komputerowe się w nim znajdą. Odpowiednie dobrane procesory, dyski, karty graficzne i napędy sprawiają, że komputer sprawdzi się nawet w przypadku najbardziej wymagających gier.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne