Obowiązkowa kaucja za puszki i plastikowe butelki

kaucja puszki plastikowe butelki Polska

Sejm w Polsce zatwierdził wprowadzenie obowiązkowej kaucji zwrotnej za metalowe puszki i plastikowe butelki. Jest to jeden z kroków mających na celu redukcję ilości odpadów i poprawę stanu naszej środowiskowej. Propozycja ta jest wynikiem wzrostu świadomości ekologicznej w społeczeństwie oraz potrzeby wprowadzenia skutecznych rozwiązań mających na celu ograniczenie problemu związanego z zanieczyszczeniem plastikiem.

System kaucji zwrotnej polega na tym, że kupujący płaci dodatkową opłatę (prawdopodobnie będzie to 50 gr) przy zakupie napoju w plastikowej butelce lub puszce. Kaucja jest obowiązkowa i zostanie automatycznie doliczona do paragonu, podobnie jak obecnie podczas kupowania piwa butelkowanego. Jeśli konsument zwróci opakowanie do wyznaczonego punktu odbioru otrzyma zwrot wpłaconej kaucji.

Co zostanie objęte kaucja w 2025 roku w Polsce?

Obowiązkową zwrotną kaucją zostaną objęte:

  • jednorazowe butelki plastikowe do 3 litrów w tym napoi, soków i wód,
  • szklane butelki wielorazowego użytku do 1.5 litra,
  • metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Gdzie można zwrócić butelki i puszki, aby odzyskać kaucje?

Wszystkie duże sklepy (o powierzchni powyżej 200 m2) będą miały obowiązek przyjmować zwroty butelek oraz puszek bez okazania paragonu.

Kiedy wchodzi kaucja na butelki plastikowe w Polsce?

Nowe prawo związane z kaucjami zwrotnymi na butelki plastikowe i metalowe puszki wejdzie w życie z dniem 1. stycznia 2025 roku.

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1596973%2Csejm-uchwalil-ustawe-wprowadzajaca-w-polsce-system-kaucyjny-opakowan.html

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne