Tani i dobry router z modemem LTE – Keenetic Runner 4G

Keenetic Runner 4G

Keenetic Runner 4G to router WiFi z modemem LTE (ze slotem na kartę SIM). Dla kogo taki router będzie dobrym rozwiązaniem? Jakie ma zalety i wady? Zapraszam do przeczytania recenzji routera Keenetic Runner 4G.

Po co router z modemem LTE?

Router z modemem LTE

Zacznijmy od komu najbardziej przyda się router z wbudowanym modemem 3G / LTE?

  • Jeżeli się często przeprowadzacie / zmieniacie miejsca zamieszkania i nie chcecie podpisywać za każdym razem nowej umowy z operatorem. Router z modemem można wszędzie ze sobą zabrać, wystarczy podłączyć go do prądu i po prostu działa. Żadnych kabli więcej.
  • Jeżeli nie macie możliwości podłączenia internetu przewodowego.
  • Jeżeli chcecie oszczędzić pieniądze. Ja kupiłem kartę SIM i za 39 zł miesięcznie mam pakiet 140 GB miesięcznie w którym dodatkowo nie jest liczony transfer do Netflixa, YouTube, TikToka, Instagrama, Facebooka i innych sociali. 140 GB + nielimotowane sociale? Mi spokojnie wystarcza! Taniej i bez umowy w porównaniu ze tradycyjnym internetem przewodowym!
  • Jeżeli chcecie mieć pewność utrzymania połączenia w każdym momencie, to router z modemem LTE pozwala korzystać z internetu z dwóch źródeł – kiedy zawodzi internet po kablu, to przełącza nas na modem sieci komórkowej.

Router na kartę SIM

Router Keenetic Runner 4G – specyfikacja techniczna

  • WiFi: 2.4 Ghz, do 300 Mbit/s
  • Modem: Qualcomm Snapdragon X5 LTE modem
  • Obsługiwane sieci: 3G i LTE
  • Klasa Wi-Fi: N300
  • Anteny WiFi: 5 dBi
  • Anteny modemu: 4 dBi
  • Porty Ethernet: 4 x 100 Mbps
  • CPU: MT7628N 575 MHz
  • RAM: 128 MB DDR2
  • Przycisk WPS: Tak
  • Mesh Wi-Fi System: Tak
  • Obsługiwane pasma: FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20 (2100/1800/2600/900/800 MHz), TDD-LTE B38/B39/B40/B41 (2600/1900/2300/2500 MHz), DC-HSPA+/HSPA+/HSPA/HSDPA/HSUPA/WCDMA B1/B8 (2100/900 MHz)

Router Keenetic Runner 4G

Keenetic Runner 4G – budowa

Router Keenetic Runner 4G ma 4 anteny – dwie z nich odpowiadają za łączność WiFi, a dwie za łączność z siecią komórkową (można je odłączyć).

Router Keenetic Runner 4G antena

Router ma bardzo elegancką biało-szarą kolorystykę. Jest odwrotnością tego, do czego przyzwyczaiły nas gamingowe routery. Keenetic stawia na minimalizm.

Router ma z tyłu 4 porty Ethernet. Do pierwszego z nich można podłączyć również “internet po kablu”. Z tyłu mamy slot na kartę SIM.

Router Keenetic Runner 4G – jakość połączenia

Co z jakością połączenia routera Keenetic Runner 4G? Sam router nie zrywa połączenia. Miałem bardzo dobry zasięg sieci WiFi zarówno w całym mieszkaniu w kilkupiętrowym bloku (gdzie ilość zakłóceń związanych z dużą ilością sieci WiFi jest duża), jak i w wolnostojącej piętrówce u mojej mamy na wsi. 

Keenetic Runner 4G

Co do łączności z siecią komórkową to dwie anteny oferują wysoki zasięg. Sam router Keenetic Runner 4G oferuję download speed do 150 Mbit/s i upload speed do 50 Mbit/s. Pamiętajcie, że jednak w praktyce wpływ na te wyniki ma przede wszystkim jak obciążone są nadajniki operatora i jak daleko od nich się znajdujemy. Router pociągnie do 150 Mbit/s, ale jaki wynik uda nam się osiągnąć, to już zależy od operatora sieci komórkowej.  

Na uwagę zasługuje tutaj tryb failover, czyli jeżeli mamy podłączony zarówno internet „po gniazdku” jak i z sieci komórkowej, to jeżeli internet „po gniazdku” zacznie mieć problemy z połączeniem, to router Keenetic automatycznie przełączy nas na sieć komórkową. Operatorzy kablówek mają często awarię (INEA u mnie w bloku codziennie ma jakiś kilkuminutowy fail, co znacznie utrudnia pracę).

Router Keenetic Runner 4G budowa

Router Keenetic Runner 4G może również działać jako wzmacniacz sygnału sieci WiFi.

KeeneticOS – system w routerach Keenetic

KeeneticOS to wciąż aktualizowany system, update wychodzą conajmniej raz w miesiącu. Każdy sprzęt po premierze dostaje gwarancję minimum 3 lat aktualizacji oprogramowania, co mocno zwiększa bezpieczeństwo.

KeeneticOS

Sam system jest bardzo prosty i wygodny w obsłudze. Prezentacja i konfiguracja są bardzo jasne. System pozwala na łatwe utworzenie sieci gościa, zaawansowaną kontrolę rodzicielską czy podłączenie VPN (jest obsługa klienta OpenVPN). System KeeneticOS ma również rozbudowaną sekcję Bezpieczeństwo w Internecie.

Producent mocno chwali się aplikacją IntelliQoS, czyli klasyfikacja ruchu sieciowego. Inteligentny system pozwala zarządzać ruchem sieciowym przechodzącym przez router zależnie od naszych potrzeb.

 

KeeneticOS SMS

Z routera Keenetic Runner 4G można również pisać i odbierać wiadomości SMS. Tak, mamy kartę SIM, więc można z routera napisać „eskę”.

Jeszcze bardziej przydatne w routerze mobilnym wydaje się być określenie limitu danych, po którego przekroczeniu użytkownik otrzyma powiadomienie. Warto ustawić blisko miesięcznego limitu transferu w przypadku korzystania z połączenia sieci komórkowej. Tak żeby nas nie odcięło na ostatnie dni okresu rozliczeniowego.

KeeneticOS lista połączonych urządzeń

System KeeneticOS powala również zobaczyć listę podłączonych do routera urządzeń i priorytetować ich przepustowość.

Router Keenetic Runner 4G – czy warto?

Router Keenetic Runner 4G recenzja

Router Keenetic Runner 4G to wysokiej jakości sprzęt. Trudno będzie znaleźć router inny tej klasy z wbudowanym modemem 3G i LTE w tej cenie. Cena routera Keenetic Runner 4G to 289 zł. Jak najbardziej adekwatna do jakości. Polecam.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne