Dysk SSD dla profesjonalistów – Kioxia Exceria Pro 2 TB – recenzja

dysk SSD Kioxia

Kioxia Exceria Pro 2 TB to wyjątkowy dysk przeznaczony dla profesjonalistów – graczy oczekujących najwyższej wydajności, montażystów wideo oraz osób zajmujących się edycją zdjęć. To dysk SSD dla osób oczekujących największych możliwości. Jak poradzi sobie w naszym teście? Zapraszam do przeczytania recenzji dysku twardego Kioxia Exceria Pro 2 TB, podczas którego sprawdzimy jego realne osiągi.

Kup najtaniej dysk SSD – Kioxia Exceria Pro 2 TB

Kup najtaniej dysk SSD – Kioxia Exceria Pro 1 TB

Kioxia Exceria Pro 2 TB – specyfikacja techniczna

Parametry techniczne dysku Kioxia Exceria Pro 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe.

 • Pojemność: 2 TB
 • Realne miejsce dla użytkownika: 1.82 TB
 • Pamięć DRAM: 2 GB DDR4
 • Liczba kości: Cztery po 512 GB – TLC BiCS 5 o 112 warstwach
 • Maksymalna sekwencyjna szybkość odczytu: 7 300 MB/s
 • Maksymalna sekwencyjna szybkość zapisu: 5 400 MB/s
 • Maksymalna losowa szybkość odczytu: 800 000 IOPS
 • Maksymalna losowa szybkość zapisu: 1 300 000 IOPS
 • Wymiary: 22 x 80 x 2,23 mm
 • Waga: 8 gramów
 • Interfejs: M.2 2280 – PCIe 4.0×4
 • Protokół: NVMe 1.4
 • Chłodzenie: brak
 • Gwarancja: 5 lat ograniczona przez TWB 800 TB
 • Temperatura pracy: od 0 do 85 stopni Celsjusza
 • Szacowany czas pracy MTBF: 1 500 000 godzin

Montaż dysku Kioxia Exceria Pro 2 TB

Kioxia Exceria Pro

Dysk SSD Kioxia Exceria Pro 2TB otrzymujemy w małym pudełeczku. Montujemy go w slocie M.2 na płycie głównej komputera. Dysk komunikuje się z płytą główną przy pomocy interfejsu PCI-E x4 Gen4, a więc jednego z najszybszych na rynku, co zapewnia mu świetne prędkości przesyłu danych.

Budowa dysku Kioxia Exceria Pro 2 TB

Kioxia Exceria Pro wygląda bardzo ładnie. Trzymając go, czujemy, że jest to produkt wysokiej jakości. Wymiary dysku są takie same, jak każdego innego dysku z interfejsem M.2 2280.

Dysk SSD Kioxia Exceria Pro

Dysk Kioxia posiada cztery bloki pamięci po 512 GB – TLC BiCS 5 (o 112 warstwach) i 2 GB pamięci DRAM DDR4 SK – Hynix oraz kontroler autorski wykonany przez firmę Kioxia. Z przodu dysku przyklejono naklejkę z logiem producenta i nazwą modelu.

Kioxia Exceria Pro budowa

Z tyłu dysku znajdziemy naklejkę informacyjną z kodami producenta.

Kioxia SSD Utility

Niestety na dysku zabrakło jakichkolwiek radiatorów, bądź innego systemu chłodzenia, przez co dysk może być narażony na przegrzewanie. Producent tą decyzję tłumaczy powszechnie stosowanymi na płytach głównych radiatorami.

Kioxia Exceria Pro 2 TB – test wydajności

Jak się używa dysku Kioxia Exceria Pro 2TB? Kioxia to niesamowicie szybki sprzęt. Komputer znacznie przyspieszył od momentu zamontowania nowego dysku SSD. Maksymalna sekwencyjna prędkość odczytu wynosi: 7 300 MB/s, a odczytu: 5 400 MB/s.

Kioxia Exceria Pro

W porównaniu do konkurencji np. dysku Samsung SSD 980 PRO, którego możemy dostać w podobnej cenie, Kioxia oferuje szybsze prędkości odczytu oraz zapisu. Samsung SSD 980 PRO ma maksymalną sekwencyjna prędkość odczytu wynosi: 7 000 MB/s, a odczytu: 5 000 MB/s. Mamy więc różnicę na korzyść dysku Kioxa w odczycie o 4%, a w zapisie 9%.

Kioxia Exceria Pro prędkość odczytu

W praktyce podczas użytkowania – zapisując na dysku Kioxia duże pliki (około 1 GB każdy), możemy liczyć na prędkość przekraczającą 2 GB/s. To oznacza, że folder o wielkości 100 GB zapiszemy na dysku w zaledwie 50 sekund.

Kioxia Exceria Pro wyniki wydajności

Fotografowie i montażyści wideo z pewnością będą zadowoleni, ponieważ tak szybkie transfery danych zapewnią im bardzo komfortową pracę. Jeżeli chodzi o graczy, to wszelkiego rodzaju ekranu ładowania w grach praktycznie znikają.

Sam system Windows z dyskiem Kioxia również pracuje niezwykle szybko. Zwiększenie prędkości jest odczuwalne od razu. Największą różnicę zaobserwują osoby, które podobnie jak ja, mają dużo programów w autostarcie. Czas oczekiwania od wpisaniu hasła do Windows, do gotowości do pracy uległ u mnie skróceniu o około 70% (w porównaniu z moim poprzednim dyskiem SSD NVMe). Wow! Nie spodziewałem, że czas ładowania może się aż tak mocno skrócić.

Pamięć DRAM w dysku SSD Kioxia Exceria Pro 2 TB

Niemałe znaczenie w dysku Kioxia Exceria Pro 2 TB ma pamięć DRAM, w którą go wyposażono – są to 2 GB pamięci DDR4 SK – Hynix H5ANAG6NCMR-XNI.

Kioxia Exceria Pro DRAM

Dla laików, którzy nie wiedzą o co chodzi: W czasie używania dysku SSD, dane co jakiś czas zmieniają swoją lokalizację, aby żadna komórka nie była przez dłuży czas pusta. Pamięć DRAM tworzy mapę z informacjami, gdzie dokładnie znajduje się dany plik na dysku SSD, co za tym idzie dostęp do pliku jest znacznie szybszy. Pliku nie trzeba szukać w pamięci NAND. Zamiast tego dysk sprawdza jego dokładną lokalizację przy pomocy szybszej pamięci DRAM (DDR4).

Kioxia Exceria Pro 2 TB – throttling

Czy zjawisko throttlingu dotyczy dysku Kioxia Exceria Pro 2 TB? Niestety tak. Dysku nie wyposażono w żadne chłodzenie (radiator). Próg temperaturowy obniżenia wydajności Kioxia Exceria Pro 2 TB ustawiono dość wysoko, bo na 75 stopniu Celsjusza. Kiedy dysk go osiągnie, to szybkość transferu spada z 2 GB/s do około 130 MB/s.

Kioxia Exceria Pro throttling

Przy standardowym użytkowaniu dysku Kioxia Exceria Pro 2 TB tj. graniu w gry, przeglądaniu Internetu, pracy, edycji wideo czy zdjęć, nie powinniście odczuć obniżania wydajności z powodu wzrostu temperatury. Jednak przy kopiowaniu dużej ilości plików (około 150 GB) dysk zaczyna się nagrzewać i obniżać swoją wydajność. Jeżeli natomiast pracujecie jako montażysta wideo i często kopiujecie 1 terabajt danych, to doświadczycie throttlingu.

Żywnotność dysku Kioxia Exceria Pro 2 TB

Bardzo imponuje deklarowana żywotność dysku deklarowana przez producenta! Szacowany czas pracy do pierwszej awarii dysku Kioxia to 1.5 mln godzin, co daje 62 500 dni, co przekłada się na 171 lat.

Kioxia Exceria Pro gwarancja

Warto też wspomnieć o tym, że na dysk udzielana jest 5 letnia gwarancja producenta. Gwarancja jest ograniczona przez TWB (łączną ilość danych jaką można zapisać na dysku do końca gwarancji) o wielkości 800 terabajtów. Tutaj należy wspomnieć, że w przypadku dysku o tej pojemności (2 TB) nie jest to wcale tak dużo, zwłaszcza kiedy często operujemy na większych plikach. Podczas standardowego użytkowania (Internet, gry, pakiet MS Office, itd.) osiągnięcie TWB 800 terabajtów raczej nam nie grozi, ale montażyści wideo operujący na dużych plikach wideo, mają na to szanse. Konkurencja np. Crucial P5 Plus oferuje wyższe TWB, na które udziela gwarancji  – 1200 TB.

Czy warto kupić dysk Kioxia Exceria Pro 2 TB?

Kioxia Exceria Pro recenzja

Kioxia Exceria Pro 2 TB to znakomity dysk SSD o ogromnej pojemności, imponujących prędkościach odczytu i zapisu oraz niezawodności. Osoby, które cenią sobie szybkość i efektywność będą bardzo zadowolone. Cena dysku Kioxia Exceria Pro 2 TB to około 800 zł. To jeden z najlepszych sprzętów na rynku. Polecam.

Kup najtaniej dysk SSD – Kioxia Exceria Pro 2 TB

Kup najtaniej dysk SSD – Kioxia Exceria Pro 1 TB

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne