Laptop gamingowy Acer Nitro 5 – recenzja

Acer Nitro 5 recenzja

Rozpoczynamy testy laptopa dla graczy Acer Nitro 5. Laptop występuje w wielu różnych konfiguracjach. Do naszej redakcji trafiła flagowa specyfikacja z 2022 roku o nazwie kodowej Acer Nitro 5 NH.QEWEP.004.

Podczas naszych testów sprawdzimy jak laptop sprawdza się w popularnych grach, w pracach biurowych oraz ocenimy ogólny komfort użytkowania Acer Nitro 5.

Acer Nitro 5 – specyfikacja techniczna

Acer Nitro 5 specyfikacja techniczna

 • Procesor: Intel Core i5-11400H
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3060 z 6 GB pamięci własnej
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Dysk: SSD 512 GB
 • System: Windows 11
 • Wielkość ekranu: 15.6″ cala
 • Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080 px
 • Typ matrycy: IPS
 • Odświeżanie ekranu: 144 Hz
 • Jasność: 300 nitów
 • Podświetlana klawiatura
 • WiFi 6
 • Bluetooth 5.1
 • Wbudowana kamera
 • Wbudowany mikrofon
 • 3x złącze USB 3.0
 • 1x złącze USB-C
 • 1x gniazdo Ethernet
 • 1x wyjście HDMI
 • 1x wyjście audio Mini-Jack 3.5 mm
 • Waga: 2.2 kg
 • Wysokość: 2.4
 • Długość: 36.3
 • Szerokość: 25.5
 • Możliwość podłączenia dodatkowego dysku HDD
 • Możliwość podłączenia dodatkowego dysku SSD

Budowa Acer Nitro 5

Acer Nitro 5 czy warto

Laptop Acer Nitro 5 ma bardzo gamingowy wygląd. Jest wykonany z wysokiej jakości plastiku. Z tyłu i z boków Acer Nitro 5 posiada otwory wentylacyjne.

Laptop dla graczy Acer Nitro 5

Pod spodem laptopa również umieszczono ogromne otwory odpowiadające za cyrkulację powietrza zajmujące prawie połowę obudowy! Wow! Trzeba pochwalić producenta, bo Acer Nitro 5 mimo dużego obciążenia, nie grzeje się mocno. Ciepło nie przeszkadza w graniu, nawet kiedy trzymamy laptopa na kolanach. Chłodzenie zdecydowanie spełnia swoje zadanie.

Acer Nitro 5 recenzja

Z tyłu Acer Nitro 5 posiada gniazdo zasilania. Ja wolę kiedy jest ono umieszczone z boku, ale to tylko kwestia indywidualnych preferencji. Kabel zasilania trzeba dość mocno wcisnąć do gniazda, aby się załączył. Do tej kwestii należy się przyzwyczaić. Początkowo wiele razy podłączałem kabel, a laptop się nie ładował. Po kilku podłączaniach wpadniecie w nawyk mocnego dociskania kabla, jednak jest to dość nietypowe rozwiązanie.

Laptop ma czarny kolor z bordowymi elementami. Trzymając go w ręku czuć mocno “gamingowość”. Wygląda fajnie.

Acer Nitro 5 porty

Jeżeli chodzi o złącza to z prawej strony mamy: port HDMI, port USB 3.0 i port USB-C.

Acer Nitro 5 złącza

Z lewej strony Acer Nitro 5 posiada: port Ethernet, 2x port USB 3.0 i złącze słuchawkowe Mini-Jack 3.5mm. Warto wspomnieć, że złącze posiada zarówno funkcję wyjścia, jak i wejścia. Możemy do niego podłączyć słuchawki / głośniki / słuchawki z mikrofonem / sam mikrofon. Fajnie.

Acer Nitro 5 budowa

Klapa monitora dobrze trzyma wszystkie pozycje. Jedyne do czego mogę się przyczepić w kwestii obudowy laptopa, to dość mocne palcowanie. Po dotknięciu klapy za każdy razem zostaje ślad paluszka.

Klawiatura i touchpad w Acer Nitro 5

Klawiatura jest mocną stroną laptopa dla graczy Acer Nitro 5. Jest naprawdę wygodna. Wydzielono na niej przyciski WSAD, strzałki oraz klawisz uruchamjaący aplikację NitroSense. Zarówno pisanie jak i granie jest super.

Klawiatura Acer Nitro 5

Na plus zasługuje również to, że laptop został wyposażony w klawiaturę numeryczną. Z pewnością usprawni to pracę osobom spędzającym dużo czasu w Excelu i podobnych.

Klawisz z logiem “N” służy do wywołania dedykowanej aplikacji NitroSense, o której przeczytacie w dalszej części recenzji. Przycisk zasilania umieszczono w prawym górnym rogu klawiatury i wygląda jak standardowy klawisz. Choć jest wmieszany w klawiaturę, to raczej nie naciśniecie go przypadkowo. Mało kto podczas grania czy też pracy zapuszcza się w te rejony klawiatury.

Acer Nitro 5 klawiatura

Klawiatura Acer Nitro 5 posiada 4 sekcje, których podświetlenie możemy wybrać. Jasność podświetlenia ma 4 stopnie. Do dyspozycji użytkowników oddano 7 różnych efektów świetlnych. Słowem: pełna personalizacja. Możemy ustawić podświetlenie jak tylko chcemy. Można je też wyłączyć.

Acer Nitro 5 gładzik

Gładziki aka touchpad to kolejna mocna strona laptopa dla graczy Acer Nitro 5. Jest duży i wygodny. Dobrze i dynamicznie reaguje na nasze polecenia.

Acer Nitro 5 touchpad

Ekran laptopa dla graczy Acer Nitro 5

Ekran laptopa dla graczy Acer Nitro 5 jest całkiem niezły. Wyświetlacz ma wielkość 15.6″ cala, rozdzielczość Full HD, HDR oraz odświeżanie 144 Hz. Zwłaszcza 144 Hz ucieszy graczy, ponieważ taka częstotliwość odświeżania pozwoli wykorzystać dużą ilość klatek na sekundę, którą może wygenerować karta graficzna z serii RTX wspierająca technologię DLSS.

Ekran Acer Nitro 5

Opowiadając o ekranie Acer Nitro 5 trzeba pochwalić ładne czernie. Nie są widoczne lokalne strefy przyciemnienia (local dimming zones), więc bardzo fajnie. Nie jest to jakość OLED, ale technologia IPS daje radę.

Laptop gamingowy Acer Nitro 5

Ekran Acer Nitro 5 oferuje prawie pełne pokrycie palety kolorów sRGB, co jak na laptopa gamingowego jest świetnym wynikiem. Dzięki temu laptop sprawdzi się również jako narzędzie do edycji zdjęć i wideo. Jasność 300 nitów w tej półce cenowej również wypada nieźle. Na Acer Nitro 5 patrzy się dobrze!

Acer Nitro 5 – wydajność

Jak laptop Acer Nitro 5 sprawdza się podczas codziennego użytkowania? Świetnie. Procesor Intel Core i5-11400H, który w nim znajdziecie posiada 2 rdzenie odpowiadające za wydajność i 4 rdzenie energooszczędne. Dodajmy do tego 16 GB pamięci RAM i mamy naprawdę zacną maszynę! Podczas codziennego wielozadaniowego korzystania z komputera, Acer Nitro 5 daje radę! Setki otwartych kart w przeglądarce, Adobe Photoshop, Adobe Premiere Pro, Handbrake, pakiet biurowy Microsoft Office… wszystko razem hula jak szalone!

Acer Nitro 5 wydajność

Czas na test wydajności w grach laptopa Acer Nitro 5. Sprzęt został wyposażony w dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 3060 z 6 GB pamięci własnej. Najfajniejsze w nowych kartach z serii RTX jest (oprócz wysokiej wydajności) wsparcie dla technologii Ray-Tracing oraz DLSS. Na tym laptopie odpalimy bez problemu najnowsze gry takie jak Cyberpunk 2077 albo Assassin’s Creed: Mirage.

Acer Nitro 5 – ile klatek w grach?

Acer Nitro 5 gry

Podczas testów laptopa Acer Nitro 5 w wersji NH.QEWEP.004 uruchamiałem wszystkie gry w rozdzielczości Full HD. Otrzymałem następujące rezultaty:

 • W GTA V na Ultra mamy średnio 120 FPS.
 • W Counter Strike 2 na maksymalnych mamy średnio 200 FPS.
 • W Fortnite na Epickich mamy średnio 90 FPS.
 • W Rocket League na maksymalnych mamy stabilne 144 FPS.
 • W Control na maksymalnych z włączonym DLSS mamy średnio 130 FPS.

Chłodzenie Acer Nitro 5

Acer Nitro 5 chłodzenie

Jak wspomniałem wcześniej Acer Nitro 5 ma 6 otworów wentylacyjnych. Chłodzenie laptopa dla graczy Acer działa bardzo wydajnie. Niestety wentylatory mocno hałasują – kiedy wejdą na maksymalne obroty, to trudno usłyszeć dźwięk z głośników laptopa.

Bateria laptopa Acer Nitro 5

Bateria to kiepska strona laptopa gamingowego Acer Nitro 5. Podczas grania możemy liczyć, że baterii wystarczy nam na mniej niż godzinę. W przypadku prac biurowych o niskim poborze energii np. przeglądarka internetowa, pakiet MS Office i podobne możemy liczyć na około 2 godziny pracy baterii.

Jeżeli chodzi o technikalia to Acer Nitro 5 posiada 4-komorową baterię bitowo-jonowa o pojemności 3733 mAh.

Głośniki, mikrofon i kamerka w Acer Nitro 5

Acer Nitro 5 ma słabe głośniki. Są one wręcz bardzo rozczarowujące. Mamy tu stereo o mocy 2x waty, ale jakość jest żenująca. Zdaje sobie sprawę, że większość osób korzysta ze słuchawek, ale jeżeli zechcecie odpalić gierkę, obejrzeć dowolny film na YouTube lub piosenkę na Spotify na głośnikach, to będziecie mocno zniesmaczeni. Głośniki brzmią źle. Telefony w cenie 500 zł oferują lepszy dźwięk.

Kolejnym problemem z głośnikami Acer Nitro 5 jest ich głośność, a właściwie cichość. Laptop ma bardzo głośne chłodzenie. Kiedy wentylatory działają na pełnych obrotach, to trudno cokolwiek usłyszeć z głośników. Słowem: jest źle.

Chłodzenie laptop gamingowy

Mikrofon w laptopie Acer Nitro 5 jest podobny to tych, które znacie z innych laptopów. Oferują słabą jakość nagrywanego dźwięku, ale rozmówca nie będzie miał problemu ze zrozumieniem tego co mówicie.

Kamerka Acer Nitro 5 nagrywa wideo w rozdzielczości 1280 x 720 px. W tej samej rozdzielczości możemy również robić zdjęcia. Nie oczekujcie cudów, to przeciętnej jakości kamerka z laptopa.

Aplikacja NitroSense

NitroSense, czyli dedykowana aplikacja do zarządzania chłodzeniem i podświetleniem laptopa, jest świetna. Dzięki niej łatwo dostosujecie podświetlenie klawiatury do indywidualnych preferencji.

NitroSense

NitroSense pozwala również na zarządzanie wydajnością i chłodzeniem laptopa. Można wybrać jeden z trybów – w zależności od tego czy zależy nam na większej mocy sprzętu czy na dłuższym działaniu na baterii.

NitroSense chłodzenie

Aplikacja NitroSense pozwala również dostosować preferencje chłodzenia. Sprawdzimy w niej temperatury oraz wybierzemy tryb pracy wentylatorów. Możemy również ręcznie ustawić szybkość obrotów.

Acer Nitro 5 – czy warto kupić?

Acer Nitro 5 w wersji NH.QEWEP.004 kosztuje obecnie około 5200 zł (stan na październik 2023). Sama konstrukcja laptopa jest całkiem niezła. Jakość wykonania jest wysoka. Duża ilość różnych portów wystarczy każdemu. Acer Nitro 5 oferuje dobrą wydajność zarówno podczas pracy, jak i w grach. Z Nitro 5 korzysta się przyjemnie.

Acer Nitro 5

Jednak konfiguracja, którą otrzymaliśmy do testów, czyli NH.QEWEP.004 to dość przestarzały model z 2022 roku. Do tego czasu na rynek trafił laptop o tej samej nazwie – Acer Nitro 5, ale z lepszymi podzespołami. Polecam zainteresować się laptopem Acer Nitro 5 w wersji, którą znajdziecie w naszej publikacji ranking laptopów gamingowych do 5000 zł. Tam przedstawiliśmy laptopa Acer Nitro 5 z nowszym procesorem Intel Core i5-12500H w praktycznie tej samej cenie. W podobnej cenie (około 5000 zł) znajdziecie również laptopa dla graczy Gigabyte G5 MF z grafiką GeForce RTX 4050 – to też bardzo interesująca propozycja z kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 4050, czyli najnowszej generacji. Jednak Gigabyte G5 MF jest nieco gorszy konstrukcyjnie od Acer Nitro 5 (ekran Gigabyte mocno odstaje od ekranu Acera). Wybór należy do Was 🙂

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne