To jeden z tych laptopów, których design robi ogromne wrażenia od pierwszego spojrzenia! ASUS ROG Flow Z13 (2025) oferuje nie tylko mobilność (waży zaledwie 1.2 kg), ale też niezwykła wydajność. To wszystko dzięki procesorowi AMD Ryzen AI MAX+ 395 i 32 GB szybkiej pamięci LPDDRX5. Wiele osób teraz pewnie pomyśli “no tak, ale ta zintegrowana grafika…” Gwarantuje Wam jednak, że układ AMD Ryzen AI MAX+ 395 mocno Was zaskoczy, ale więcej o tym w dalszej części naszego testu.
Zapraszam do przeczytania i obejrzenia (wideo powyżej) naszej recenzji laptopa ASUS ROG Flow Z13. Jakie ma zalety i wady? Tego i wiele więcej dowiecie się z naszej publikacji. Testowany model nazywa się ASUS ROG Flow Z13 (2025) GZ302.
ASUS ROG Flow Z13 (2025) – specyfikacja techniczna
- System operacyjny: Windows 11
- Procesor: AMD Ryzen AI MAX+ 395 (16 rdzeni, 32 wątków)
- Karta graficzna: zintegrowana (AMD Radeon 8060S)
- Pamięć RAM: 32 GB DDR5
- Miejsce na dane użytkownika: 1 TB
- Wielkość ekranu: 13,4″ cala
- Rozdzielczość ekranu: 2560 x 1600 pikseli (2.5K / WQXGA)
- Proporcje ekranu: 16 x 10
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 180 Hz
- Typ matrycy: IPS z podświetleniem LED
- Maksymalna jasność ekranu: 500 nitów
- Porty:
– 1x USB 3.2 Gen. 2
– 2x USB-C (z obsługą z DisplayPort i Power Delivery)
– 1x HDMI 2.1
– 1x Mini-Jack 3.5 mm (możliwość podłączenia słuchawek i mikrofonu) - Pojemność baterii: 70 WHrs
- Wi-Fi 7
- Bluetooth 5.4
- Wymiary:
– wysokość: 1,29 cm
– szerokość: 30 cm
– długość: 20,4 cm - Waga: 1,2 kg
Budowa laptopa ASUS ROG Flow Z13
ASUS ROG Flow Z13 to urządzenie 2 w 1. Z laptopa można korzystać jak z tabletu – trzymając go w rękach w pionie i przeglądając Internet lub jak z “tradycyjnego” laptopa podłączając do niego klawiaturę magnetyczną.
Obudowa ASUS ROG Flow Z13 robi kosmiczne wrażenie, ale nic w tym dziwnego, bo jak czytamy na stronie producenta nawiązuje wyglądem do retro-futuryzmu, inspirowanego złotą erą wyścigu kosmicznego. Obudowa została wykonana z aluminium. Kiedy trzymamy go w ręce, to czuć precyzję i wykończenie najwyższej jakości. Laptop ma znacznie lepszą jakość wykonania od sprzętów w podobnej cenie.
Na środku obudowy umieszczono półprzezroczyste okno nawiązujące do komputerów gamingowych, w którym możemy podejrzeć części wewnętrz laptopa. Kolor podświetlenia okna można wybrać w dedykowanej aplikacji.
Z tyłu obudowy umieszczono podparcie, które rozkładamy, gdy korzystamy z urządzenia w trybie “tradycyjnego” laptopa. Podparcie bardzo dobrze trzyma każdy ustawiony kąt, a to dzięki wysokiej jakości zawiasom. Maksymalny kąt nachylenia wynosi 150°.
ASUS ROG Flow Z13 to urządzenie niezwykle mobilne. Laptop waży zaledwie 1.2 kg, a co za tym idzie można go zabierać ze sobą wszędzie nie czując przy tym dodatkowego obciążenia. Do tego laptop jest niewielkich rozmiarów – ma 30 cm szerokości, 20 cm długości i zaledwie 1,29 cm wysokości. Kto by pomyślał, że tak małe urządzenie zaoferuje taką moc (ale o tym później).
Po lewej stronie ASUS ROG Flow Z13 ma dwa porty USB-C, port HDMI 2.1, gniazdo zasilania i czytnik kart pamięci microSD. Warto wspomnieć, że wspomniane wcześniej porty USB-C są w wersji 4 oferując transfer danych z prędkością do 40 Gbps. Oba porty USB-C mają również funkcję DisplayPort, więc można do nich podłączyć monitor, projektor lub dowolny inny ekran. Oba posiadają również funkcję Power Delivery.
Z prawej strony ASUS ROG Flow Z13 ma przycisk zasialania, przyciski do zwiększania i zmniejszania głośności, przycisk Centrum Zarządzania (ten pozwala na szybką zmianę trybu pracy, blokadę ekranu dotykowego, uruchomienie dotykowej klawiatury, wyciszenie mikrofonu i wiele więcej). Niżej na krawędzi umieszczono również port USB 3.2 Gen 2 typu A (czyli “tradycyjnego” kształtu) oraz gniazdko Mini-Jack 3.5mm w wersji kombo, czyli umożliwiającej zarówno podłączenie słuchawek, mikrofonu lub słuchawek z mikrofonem.
Wszystkie porty w laptopie ASUS ROG Flow Z13 są umieszczone w rozsądnych odległościach. Między portami zachowano odpowiednią przestrzeń – podłączenie pen-drive nie blokuje możliwości do wpięcia słuchawek do portu obok.
Na górze laptopa umieszczono otwory wentylacyjne odpowiadające za odpowiednią cyrkulację powietrza.
Na dole laptopa umieszczono złącze magnetyczne do podpięcia klawiatury. To samo wskakuje na odpowiednie miejsce, dzięki wspomnianemu wcześniej magnesowi.
ASUS ROG Flow Z13 – wydajność
Kiedy otrzymałem do testów laptopa ASUS ROG Flow Z13, to pomyślałem “fajnie, fajnie, ale zintegrowana grafika”. Po wcześniejszych doświadczeniach ze zintegrowaną grafiką w laptopach sądziłem, że nowe gry będą działać raczej w symbolicznych 30 FPS. Po zakończeniu przygotowywania tej recenzji, mogę pluć sobie w brodę. Układ AMD Ryzen AI MAX+ 395 to demon wydajności! W momencie przygotowywania tego testu w rankingu wydajności procesorów do laptopów z Windows, AMD Ryzen AI MAX+ 395 jest na pierwszym miejscu. Co za tym idzie, jest to jeden z najszybszych laptopów na świecie!
Warto też wspomnieć o pamięci RAM ASUS ROG Flow Z13. W laptopie znajdziemy 32 GB zunifikowanej pamięci typu LPDDR5X, która jest najszybszą mobilną pamięcią RAM na rynku. Jaki to ma wpływ na codziennie użytkowanie laptopa? Na uruchomienie aplikacji lub gry, czeka się bardzo krótko – zaledwie ułamek sekundy. Pamięć RAM w ASUS ROG Flow Z13 jest zunifikowana w procesorze, dzięki czemu ma on do niej jeszcze szybszy bezpośredni dostęp.
Dysk SSD na dane użytkownika ma pojemności 1 TB. Jeżeli o mnie prywatnie chodzi, to 1 TB bez problemu mi wystarcza. Jeżeli jednak potrzebujecie więcej miejsca, to laptop posiada możliwość dołożenia dodatkowego dysku SSD M.2 – wewnątrz laptopa jest pusty slot do wykorzystania. Można do niego wpiąć dysk o pojemności nawet 8 TB. Pamięć na dane można również rozszerzać przez podłączania dysków zewnętrznych.
Jak wspomniałem wcześniej, ASUS ROG Flow Z13 (2025) ma najszybszy procesor do laptopów z Windows na rynku. Można zatem śmiało stwierdzić, że nie znajdziecie wydajniejszego laptopa. Podczas testów uruchamiałem na nim kilkanaście aplikacji jednocześnie w tym: przeglądarkę internetową Google Chrome z wieloma otwartymi kartami, słuchałem muzyki ze Spotify, edytowałem zdjęcia w Adobe Photoshop CC 2025, kolorowałem fotki w Adobe Lightroom CC 2025, przygotowywałem dokumenty Microsoft Word, tworzyłem raporty Microsoft Excel, pisałem e-maile. Za wszelką cenę próbowałem zawiesić tego laptopa. Nie udało mi się. Jeżeli chcecie mieć najszybszy sprzęt na rynku, to zdecydowanie polecam. Jest to również doskonały laptop dla grafików, fotografów, projektantów, architektów, dekoratorów, programistów czy montażystów wideo. Słowem: dla wszyskich, którzy potrzebują najwyższej wydajności.
ASUS ROG Flow Z13 – ile klatek na sekundę w grach?
- Cyberpunk 2077 w rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli na najwyższych ustawieniach graficznych z włączonym Ray-Tracingiem działa średnio w 65 FPS.
- Red Dead Redemption 2 w rozdzielczości Full HD na najwyższych ustawieniach graficznych działa średnio w 85 FPS.
- Fortnite w rozdzielczości Full HD na najwyższych ustawieniach graficznych działa średnio w 220 FPS.
- Marvel’s Spider-Man 2 w rozdzielczości Full HD na najwyższych ustawieniach graficznych działa średnio w 110 FPS.
- Hogwart Legacy w rozdzielczości Full HD pikseli na średnich ustawieniach graficznych działa średnio w 75 FPS.
- Forza Horizon w rozdzielczości Full HD pikseli na najwyższych ustawieniach graficznych z włączonym Ray-Tracingiem działa średnio w 170 FPS.
Wszystkie gry uruchamiałem z włączonym AMD FSR 3, czyli klatkami generowanymi przez AI. FSR było ustawione w trybie Wydajność lub Zbalansowany.
Są to doskonałe wyniki wydajności. Myślę, że mało który laptop będzie w stanie osiągnąć podobne rezultaty. A czy istnieje inny laptop oferujący połączenie takiej mobilności z niesamowitą wydajnością? Sądzę, że nie.
ASUS ROG Flow Z13 to połączenie mobilnego laptopa ze sprzętem dla graczy. Zintegrowana z procesorem karta graficzna AMD Radeon 8060S oferuje w wielu grach wyniki wydajności zbliżone do dedykowanych GPU do laptopów obecnej generacji. Nie sądziłem, że takie urządzenie może realnie istnieć na rynku. Zazwyczaj sprzęty, na których można odpalić gry z Ray-Tracingiem w więcej niż 60 klatkach na sekundę ważą powyżej 2.5 kg.
Wyniki benchmarków ASUS ROG Flow Z13 (2025)
Na laptopie ASUS ROG Flow Z13 (2025) GZ302 uruchomiłem wiele popularnych benchmarków, w tym:
- Anvil’s Storage Utilities – aby sprawdzić prędkość dysku SSD;
- PCMark 10 – aby sprawdzić wydajność komputera w codziennej pracy;
- 3DMark – aby sprawdzić wydajność grafiki.
W Anvil’s Storage Utilities widzimy, że prędkość odczytu danych z dysku SSD wynosi 4096 MB/s, a zapisu 3447 MB/s. Wyniki te są świetne. Oznaczają, że skopiowanie pliku o rozmiarze 10 GB zajmie około 3 sekundy.
Na laptopie ASUS ROG Flow Z13 odpaliłem również benchmark wydajności biurowej PCMark 10 Modern Office. Oto wyniki, które mogą się przydać do porównania z innymi urządzeniami.
- Essentials: 11767 punktów
– App Start-up: 15922 punktów
– Video Conferencing: 9456 punktów
– Web Browsing: 10824 punktów - Productivity: 1000 punktów
– Spreadsheets: 13483 punktów
– Writing: 7417 punktów - Digital Content Creation: 15954 punktów
– Photo Editing: 25288 punktów
– Rendering and Visualization: 18481 punktów
– Video Editing: 8689 punktów
Wynik ogólny ASUS ROG Flow Z13 w teście PCMark 10 to 8844 punktów.
Jakie wyniki osiągnął ASUS ROG Flow Z13 w benchmarku renderowania grafiki 3DMark?
- Steel Nomad: 1823 punktów
- Port Royal: 3553 punktów
- Wild Life Extreme: 18607 punktów
- Speed Way: 791 punktów
Czy ASUS ROG Flow Z13 się grzeje?
Czy ASUS ROG Flow Z13 się nagrzewa? Zacznę od tego, że laptop posiada bardzo solidne chłodzenie. Cyrkulacja powietrza robi wrażenie i zapewnia niską temperaturę podzespołów. Aby przygotować obiektywny test wykorzystałem profesjonalną kamerę termowizyjną.
Kiedy przeglądamy Internet i oglądamy wideo, to temperatura w najcieplejszym miejscu wynosi około 34°C. Większość powierzchni laptopa utrzymuje temperaturę 30°C.
Podczas grania w gry wymagające najwyższej wydajności, laptop nagrzewa się w niektórych miejscach do 43°C. Są to wyniki bardzo dobre (większość laptopów gamingowych potrafi osiągać nawet do 60°C). Jednak najważniejsze jest to, że klawiatura laptopa w ogóle się nie nagrzewa, bo wszystkie podzespoły ukryto pod ekranem. Co za tym idzie, my cały czas dotykamy chłodnej klawiatury.
Czy laptop ASUS ROG Flow Z13 obniża wydajność?
A co z pracą przez dłuższy czas pod wysokim obciążeniem. Czy ASUS ROG Flow Z13 obniża wydajność, gdy przez dłuższy czas działa na najwyższych obrotach? Aby to sprawdzić, uruchomiłem na nim benchmark obciążeniowy 3DMark Wild Life Extreme Stress Test.
Jak widać na obrazku, stabilność wynosi 92%, czyli przy dłuższym graniu, liczba FPS spadnie jedynie o 8%. To bardzo dobry wynik. Jeżeli gra na początku sesji działa w 100 FPS, to po kilku godzinach grania będzie działać conajmniej w 92 FPS. Można zatem śmiało powiedzieć, że throttling laptopa ASUS nie dotyczy.
Ekran laptopa ASUS ROG Flow Z13
Ekran laptopa ASUS ROG Flow Z13 ma wielkość 13.4″ cala i rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli, znaną też jako WQXGA lub 2.5K. Proporcje obrazu wynoszą 16×10. Rozdzielczość ekranu laptopa jest znacznie większa niż Full HD (które możecie kojarzyć choćby z telewizorów). Taka rodzielczość na wielkości 13.4″ cala daje ponad 225 ppi, a co za tym idzie obraz jest ostry i wyraźny.
Jeżeli chodzi o rodzaj matrycy, jest to IPS z podświetleniem LED. Czernie są na dobrym poziomie, choć nieco odbiegają od matryc typu OLED. Ekran ASUS ROG Flow Z13 posiada pełne pokrycie palety kolorów DCI-P3 (co jest obecnie wyznacznikiem dla najlepszych wyświetlaczy), a to oznacza, że potrafi wyświetlić ponad 1.07 miliarda różnych kolorów. Można śmiało stwierdzić, że ekran ASUS ROG Flow Z13 spełni oczekiwania osób lubiących oglądać na laptopie filmy i seriale, oraz pracujących jako graficy, designerzy czy montażyści. Warto też dodać, że ekran laptopa jest fabrycznie skalibrowany i posiada certyfikat Pantone.
Warto też wspomnieć, że ekran obsługuje Dolby Vision, czyli takie “ulepszone HDR”. Dzięki temu obraz ma większą dynamikę tonalną i wygląda jeszcze lepiej.
Nie można również nie wspomnieć o adaptacyjnym odświeżaniu ekranu do 180 Hz. To oznacza, że obraz na ekranie będzie wyjątkowo dynamiczny. Graczy z pewnością ucieszy też fakt, że ekran potrafi wyświetlić do 180 klatek na sekundę w grach. A co oznacza, że odświeżanie jest adaptacyjne? W chwili, gdy korzystamy z komputera, to odświeżanie jest wysokie, aby obraz był dynamiczny. Kiedy oglądamy film lub komputer jest w stanie spoczynku (np. wyświetla tabelkę w Excelu), to odświeżanie jest automatycznie obniżane, aby oszczędzić energię.
Jasność typowa ekranu laptopa ASUS ROG Flow Z13 wynosi 500 nitów. Ten wynik można również określić jako bardzo dobry. To oznacza, że z laptopa będzie się komfortowo korzystać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz w słoneczny dzień. Bez problemu dostrzeżemy wszystkie treści wyświetlane na ekranie.
ASUS ROG Flow Z13 – klawiatura i touchpad
Wraz z laptopem otrzymujemy magnetyczną klawiaturę. Możemy ją w każdej chwili odłączyć. Klawiatura posiada podświetlenie o 4 poziomach jasności (0%, 33%, 66% i 100%). Kolor podświetlenia możemy wybrać z całej palety RGB. Dedykowana aplikacja Armoury Crate pozwala również dodać efekty podświetlenia takie jak oddychanie, czyli przejście miedzy kolorami.
Poniżej klawiatury znajduje się sporych rozmiarów touchpad. Gładzik jest wygodny i precyzyjnie odczytuje gesty. Dzięki niemu z ASUS ROG Flow Z13 w “laptopowej” wersji korzysta się bardzo wygodnie. W dolnych rogach touchpada umieszczono klawisze LPM i PPM.
Głośniki w laptopie ASUS ROG Flow Z13
Laptop ASUS ROG Flow Z13 posiada 4 wbudowane głośniki, które umieszczono po prawej i lewej stronie ekranu (jest zatem dźwięk Stereo). Dźwięk wspiera technologię Dolby Atmos, czyli wirtualizację dźwięku przestrzennego.
Jeżeli chodzi o samą jakość dźwięku, to jest ona satysfakcjonująca. Muzyka brzmi OK, a podcastów słucha się dobrze. Basy mają dość płaskie brzmienie.
A co z głośnością? Choć producent nie podaje konkretnych wartości, to ta jest całkiem niezła jak na laptopa.
Kamera i mikrofon laptopa ASUS ROG Flow Z13
Bardzo zaskoczyło mnie, że ASUS ROG Flow Z13 ma aż dwie kamery. Jedna jest umieszczona nad ekranem (standardowo dla laptopów), a druga z tyłu laptopa. Obiema możemy zarówno robić zdjęcia, jak i nagrywać wideo. Dodatkowa kamera jest przydatna zwłaszcza gdy korzystamy z ASUS ROG Flow Z13 w trybie tabletu. Czasem po prostu chcemy pokazać co jest przed nami. Wtedy nie trzeba kombinować z odwracaniem lapka.
Kamera nad ekranem robi zdjęcia w rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli i nagrywa wideo w rozdzielczości 1440p w 30 klatkach na sekundę.
Kamera z tyłu urządzenia robi fotki w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli i nagrywa wideo w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę.
Jeżeli chodzi o jakość obrazu, to jest ona wystarczająca do rozmów przez Internet. Kamera z tyłu urządzenia oferuje nieco lepszą jakość i rozdzielczość. Różnice są widoczne na fotkach. Aparatem nad ekranem zrobiłem 3 zdjęcia testowe: pierwsze ze światłem dziennym z przodu, drugie ze światłem dziennym z lewej strony, a trzecie pod światło. Jak widać, w każdych warunkach oświetleniowych jesteśmy dobrze widoczni i wyraźni.



Poprosiłem swojego współpracownika, aby zrobił mi zdjęcie aparatem z tyłu laptopa. Trzeba przyznać, że to wygląda fajnie.

Kamera laptopa ASUS ROG Flow Z13 posiada wsparcie dla funkcji Windows Hello, czyli logowania do komputera przy pomocy twarzy (bez wpisywania hasła).
Jak (chyba) każdy laptop, podobnie ASUS ROG Flow Z13 posiada wbudowany mikrofon. Jego jakość jest dobra – nada się do rozmów przez Microsoft Teams, Discorda i inne komunikatory. Dzwoniłem do swojej partnerki i twierdziła, że słyszy mnie wyraźnie.
Bateria ASUS ROG Flow Z13
Ile laptop ASUS ROG Flow Z13 trzyma na baterii? Oczywiście to zależy od tego co na nim robimy. Jeżeli na ASUS ROG Flow Z13 będziemy oglądać filmiki na YouTubie i przeglądać Internet, to laptop na baterii wytrzyma około 4.5 godziny. Jak na laptopa o wysokiej wydajności, to bardzo dużo, ale jak na laptop mobilny to średni wynik. Czy Wam to wystarczy? Musicie ocenić sami. Mi jak najbardziej.
A ile wytrzyma bateria, kiedy będziemy grać w grę na ASUS ROG Flow Z13? Zacznę od dobrej informacji: na tym laptopie bez żadnych problemów da się grać na baterii. O dziwo, to nie jest wcale takie oczywiste, bo większość laptopów gamingowych ma problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości energii, aby gry płynnie działały. ASUS ROG Flow Z13 tego problemu nie ma. Cyberpunk 2077 na niskich ustawieniach graficznych w rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli na baterii działa w 70 FPS.
To jak długo na nim pogramy? W grach wymagających wysokiej wydajności (np. Cyberpunk 2077), po obniżeniu jakości grafiki (Full HD + najniższe ustawienia) możemy liczyć na około 100 minut zabawy.
Jak długo trwa naładowanie laptopa ASUS ROG Flow Z13? Uzupełnienie baterii od 0% do 50% trwa 42 minuty. Naładowanie baterii od 0% do 100% trwa 1 godzinę i 50 minut.
Czy warto kupić laptopa ASUS ROG Flow Z13?
ASUS ROG Flow Z13 to fascynujące połączenie, które nie ma prawa istnieć, a jednak! ASUS ROG Flow Z13 waży zaledwie 1.2 kg, a posiada najlepszy procesor do laptopów z Windows, jaki obecnie jest na rynku (stan na luty 2025). Choć laptop ma zintegrowaną kartę graficzną, to oferuje ona wydajność na znacznie wyższym poziomie niż GPU innych producentów.
ASUS ROG Flow Z13 kosztuje 10299 zł. Biorąc pod uwagę, że laptop ma superszybki procesor, 32 GB pamięci RAM typu LPDDR5X, 1 TB pamięci na dane użytkownika (również wyjątkowo szybkiej), uważam, że cena jest bardzo atrakcyjna. Polecam.