Maluch Racer – recenzja – najgorsza gra w historii?

Maluch Racer

Dacie wiarę, że od wydania kultowej polskiej gry wyścigowej Maluch Racer minęło już 20 lat? Dokładnie tak! Maluch Racer rozgrzewał nasze komputery już w 2003 roku. Postanowiłem odświeżyć sobie tą kultową grę wykonaną przez polskie studio Play.

Maluch Racer – pierwsze wrażenia

Po uruchomieniu gry Maluch Racer widzimy bardzo zabawne intro. Zdecydowanie kiepsko się ono zestarzało. To prerenderowany filmik, na którym samochody palą gumę. Wideo budzi żenadę.

Maluch Racer menu

Po naszym oczom ukazuje się menu gry, w którym wybierzemy samochód oraz trasę. Menu wygląda okropnie. Tło wydaje się być wykonane w programie Paint 98 przez gimnazjalistę.

Maluch Racer ekran ładowania gry

Najdziwniejszy wydaje się być jednak ładowania. Gra wyświetla zakrzywiony napis “Trwa wczytywanie gry…” na cały ekran. Widać, że grafik nie dostał wypłaty.

Maluch Racer – lista samochodów

Lista samochodów w grze Maluch Racer (2003):

 • Standard
 • Sporter
 • Sport
 • Tuning Sport
 • Tuner Max
 • Top Tuning

W grze Maluch Racer mamy do dyspozycji 6 samochodów. Wszystkie z nich to auta Fiat 126p w najróżniejszych konfiguracjach – kolorach i customizacjach. Samochody mają różną moc silnika, co za tym idzie jadą szybciej. Modele aut wyglądają kiepsko, ale i tak wyróżniają się pozytywnie na tle całej oprawy graficznej gry.

samochody Maluch Racer

Dla porównania w grze Need For Speed: Underground wydanej w tym samym roku, mamy aż 30 zupełnie różnych aut.

wyścig Maluch Racer

Trzy ostatnie z listy samochodów w grze Maluch Racer przypominają mi polskie ulice wczesnych lat dwutysięcznych. Kiedy do kultowych Fiatów 126p dokładano spoilery i malowano na nich najróżniejsze wzory. Poczułem prawdziwą nostalgię (tutaj plusik dla gry). Jak to mówią – kurczak, ryż i maluch po tuningu… i można ruszać do Energy 2000.

Lista tras w grze Maluch Racer

trasy Maluch Racer

Gra Maluch Racer pozwala pojeździć na 6 różnych trasach:

 • Hipermarket
 • Wieś
 • Garaż
 • Rynek
 • Miasteczko
 • Starówka

Tras jest mało, bo zaledwie 6, jednak są one bardzo różnorodne – każda opera się o inne tekstury. Wśród nich jest nawet warszawska starówka! Jej kształt jest oddany bardzo dobrze – przejdziecie przez zamek, zobaczycie pomnik syrenki i przydzwonicie w kolumnę Zygmunta.

Maluch Racer Warszawa

Omawiając trasy trzeba wspomnieć, że ich grafika jest tragicznie słaba. Tekstury są po prostu złe – to płaskie bitmapy, które przenikają przez wszystko. Piesi stoją wzdłuż trasy nieruchomo – to jakieś zdjęcia z internetu, które przechodzą przez inne tekstury (np. parasola).

Grafika Maluch Racer

Na mapie Warszawska Starówka spotkałem mieszkańców tego miasta. Czy taką minę ma typowy warszawiak na rynku? Może lepiej tam za często nie chodzić.

Jak się gra w Maluch Racer?

W Maluch Racer gra się tragicznie. Samochody są jakieś nadsterowne. Nie da się ich prowadzić. Ciężko stwierdzić, jak bardzo skręci auto po naciśnięciu strzałki. To jakaś loteria… Jak można zrobić grę wyścigową z autami, którymi nie da się sterować?

Gra Maluch Racer

Kolejnym problemem Maluch Racer jest to, że samochody odbijają się od tekstur niczym kauczukowa kulka. Odbijamy się od słupów, odbijamy się od budynków. Kto wymyślił taki model fizyki?!

ludzie Maluch Racer

Nawigacja, która ma nam podpowiadać gdzie jechać, czyli strzałeczka na środku ekranu, zamiast nam pomagać, to wyprowadza nas w pole. Na widocznym screenshocie strzałeczka sugeruje jazdę prosto, choć jak widać oznacza to jazdę prosto w ścianę budynku.

jazda Maluch Racer

Kiepsko wypada również sztuczna inteligencja przeciwników w grze Maluch Racer. Ci często się zakleszczają, utykają w miejscu i zacinają. Dzięki temu z łatwością wygramy każdy wyścig. Nasi przeciwnicy nie znajdą biegu wstecznego…

gameplay Maluch Racer

Gra Maluch Racer jest krótka. Mamy tylko 6 tras i 6 samochodów. Jedynym trybem gry w Maluch Racer jest standardowy wyścig.

Jak długo zajmuje przejście gry Maluch Racer? Około 2-3 godziny wystarczą, aby każdym autem przejechać każdą trasę. Poza tym gra szybko się nudzi.

Maluch Racer – gdzie kupić?

Maluch Racer gra komputerowa

Gra Maluch Racer została wycofana z oficjalnej dystrybucji. Grę Maluch Racer w wersji używanej można kupić na portalach aukcyjnych jak Allegro oraz z darmowymi ogłoszeniami jak np. OLX. Obecnie gra Maluch Racer kosztuje około 25 zł.

Czy warto zagrać w Maluch Racer?

Czy warto zagrać w Maluch Racer? Zdecydowanie nie. Mimo, że gra kosztuje około 25 złotych, to znam tysiące lepszych sposobów na wydanie tej kwoty. Zabierzcie kolegę / koleżankę na pizzę, kupicie babci kwiatka, wydajcie na V-Dolce w Fortnite, cokolwiek.

W Maluch Racer gra się tragicznie. Nie sprawia to przyjemności. Jedyny powód żeby kupić Maluch Racer, to jeżeli lubicie śmiać się z gier-crapów. Jeżeli zabugowane gry dają Wam frajdę, to tutaj będziecie mieć dużo powodów do frajdy.

Maluch Racer gameplay

Dodatkowo w grze Maluch Racer jest tylko 6 samochodów i 6 tras. To bardzo mało, co za tym idzie szybko się nudzą. Gra, która miała być polską odpowiedzią na serię Need For Speed, stała się pośmiewiskiem.

Ale powiecie, że Maluch Racer to przecież gra została wydana 20 lat temu. Powiecie, że jestem zbyt surowy… A wiecie jaka inna gra została wydana w tym samym roku? Need For Speed: Underground.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne