Mapa schronów przeciwbombowych w Polsce

mapa schronów w Polsce

Bezpieczeństwo i ochrona ludzi w przypadku zagrożeń są jednym z priorytetów każdego państwa. W Polsce, w ramach działań mających na celu zabezpieczenie ludności przed różnymi sytuacjami awaryjnymi, istnieje rozbudowany system schronów, które są przygotowane na wypadek wystąpienia takich sytuacji, jak np. atak terrorystyczny, katastrofa przemysłowa czy klęska żywiołowa.

Aby ułatwić dostęp do informacji o lokalizacji tych schronów, Państwowa Straż Pożarna przygotowała specjalną mapę, która jest dostępna online za darmo. Co ważne wszystkie schrony dostępne na mapie zostały sprawdzone przez Państwową Straż Pożarną w 2023 roku, więc mapa jest bardzo aktualna.

Mapa schronów w Polsce

mapa schronów w Polsce

Na mapie schronów w Polsce znajdują się trzy oznaczenia:

  • Ikona czerwona – schrony – konstrukcyjnie o budowie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób przed atakami bombowymi, atomowymi i ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Wyposażone w podstawowy sprzęt i zapas żywności.
  • Ikona niebieska – budowla ochronna niehermetyczna (otwarta) wyposażona w instalacje zapewniające ochronę osób przed potencjalnym atakiem nieprzyjaciela.
  • Ikona zielona – „miejsca doraźnego schronienia (MDS)”, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, ulewy, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych.

Czyli oznaczenia czerwone to prawdziwe schrony do których najlepiej się udać w sytuacji ataków nieprzyjaciela. Jeżeli w pobliżu nie znajduje się obiekt oznaczony ikoną czerwoną, to kierujemy się do obiektów z ikoną niebieską. “Niebieskie miejsca” nie posiadają takich zabezpieczeń jak “czerwone schrony”, ale powinny również zapewnić nam bezpieczeństwo. Jeżeli w pobliżu nie mamy “czerwonych”, ani “niebieskich” miejsc, to kierujemy się w okolice miejsc oznaczonych kolorem zielonym.

mapa schronów przeciwbombowych w Polsce

Polecam sprawdzić wcześniej, gdzie znajduje się najbliższych schron w okolicy, tak na wszelki wypadek. Żyjemy w dość niebezpiecznych czasach.

Ile schronów jest w Polsce?

W Polsce są 1903 schrony, 8719 miejsca ukrycia czyli tzw. schrony niehermetyczne i 224 113 miejsca doraźnego schronienia.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne