Scam na który nabierają się tysiące osób – mandat w mObywatel

SMS mandat mObywatel

Uwaga! Ostrzeżcie: znajomych, rodziców i osoby starsze. Nowe oszustwo jest tak dobre, że tysiące Polaków tracą całe swoje oszczędności.

Wiele osób dostaje SMS o niezapłaconym mandacie lub innej opłacie. Wiadomość przychodzi od nadawcy mObywatel i wpada do tej samej rozmowy co inne wiadomości ze sprawami urzędowymi.

SMS mandat mObywatel

Adresy strony oszustów to gov-pl.cfd/pls i gov-pl.sbs/pls – nie wchodźcie na nią! Jak widzicie, w fejkowym adresie jest słowo GOV, co jeszcze bardziej uwiarygadnia sprawę. Po wejściu na stronę oszustów, mamy wpisać swój numer PESEL oraz tablice rejestracyjne. Cokolwiek wpiszemy, to wyskoczy mandat 200 zł.

SMS o mandacie

W kolejnym kroku system poprosi nas o dane karty płatniczej, aby opłacić mandat. Jeżeli wpiszemy tam dane swojej karty, to z naszego konta nie zniknie 200 zł, a wszystkie nasze pieniądze.

Mandat 200 zł SMS mObywatel

Jeżeli już daliście się nabrać, to jak najszybciej skontaktujcie się z obsługą swojego banku oraz z policją.

Źródła informacji i screenshotów: https://www.facebook.com/sekurak/posts/pfbid0Cm1vu6ZZNXmW7fY71PSbQHU8uGRuqwAXF8QLt6XDWsF17UAvuoiWWGYkD2nFpBZ8l i https://www.facebook.com/CERT.Polska/posts/pfbid02VCkJ2Y87Z2BkqX9TyHnTLxQhQEVH3dw3jhbuqomju3fSDxcdj4uUxJuhQmhcSGdgl ; dostęp: 08.05.2026

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Najnowsze