Powstał “polski Chat GPT”. Jak radzi sobie darmowe AI Bielik?

Bielik Chat GPT

Powstała darmowa polska sztuczna inteligencja o nazwie Bielik. Jest do model językowy, który działa na zasadach podobnych do Chat GPT.

Link do Bielik AI

Bielik w większości przypadków działa znacznie gorzej od OpenAI. Wykłada się na wielu podstawowych zadaniach, nie wie nawet kim jest jego twórca, nie wie kto jest premierem polski. Słowem: obecnie projekt radzi sobie kiepsko.

Jednak to właśnie Bielik jest natywnie polski. Co to zmienia? Chat GPT tworzy odpowiedzi w języku angielskim, a następnie tłumaczy je na polski, które widzicie na ekranie. Sztuczna inteligencja Bielik odpowiada w języku polskim oraz ma znacznie więcej polskiego kontekstu w odpowiedziach.

Oto kilka przykładów. Jeżeli zapytamy Chat GPT i Bielika “Co najczęściej leci w wigilię na Polsacie?” to Chat GPT nie wie, a Bielik doskonale zdaje sobie sprawę, że to film Kevin Sam w Domu.

Możemy też zapytać “Co się stało o 21:37?” Tutaj ponownie OpenAI nie zna odpowiedzi na to pytanie, a polski model językowy Bielik doskonale wie, że tą godzinę należy powiązać z datą odejścia papieża polaka.

Bielik AI został stworzony przez zespół SpeakLeash z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne