Premiery gier – maj 2024

Premiery gier maj 2024

Podobały się Wam kwietniowe premiery gier? Nie było ich może aż tak dużo, ale o kilku hitach było wyjątkowo głośno. No bo czy ktoś nie słyszał o powabnej Eve ze Stellar Blade? Albo krabie udającym Sekiro? Albo o zabawie w Boba Budowniczego na polskiej średniowiecznej wsi? Tak, tak, chodzi o Manor Lords, które właśnie podbija Game Passa. Innymi słowy – trochę się w tym kwietniu działo.

Nie przyzwyczajajcie się jednak – tegoroczny maj raczej nie będzie nas tak rozpieszczał. Po takim wstępie pewnie już myślicie jak wielkim zawodem okażą się premiery gier w nadchodzących tygodniach, prawda? Spokojnie jednak, tak źle nie będzie. Znaczy będzie słabo… ale bez jakichś wielkich tragedii. Zresztą sami zobaczcie – oto moja piątka… a nie, wróć… szóstka najciekawszych premier gier maja 2024 roku.

Little Kitty, Big City

Platforma: PC / Xbox Series S|X / Xbox One / Nintendo Switch
Data premiery: 9. maja 2024

Little Kitty Big City

Na pierwszy rzut oka gra przygodowo-zręcznościowa jakich wiele. Ot, mamy sobie bohatera, mamy sporej wielkości świat do zwiedzenia i mnóstwo czekających nas tam zadań. Oklepane? No, trochę tak. Ale zróbmy głównym aktorem tego wszystkiego miluśkiego, czarnego kotka o zawadiackim charakterku i już na sercu jakby weselej, gra wydaje się piękniejsza, a my zapisujemy sobie datę tej premiery w kalendarzu. No dobra, ja zapisuję. No ale popatrzcie tylko na tę mordkę – czy nie idzie się w niej zakochać? 🙂

Mały kociak, wielkie miasto nie byłoby jednak tak interesującym tytułem, gdyby nie niesamowicie zrealizowane animacje naszego kociambra. Nieważne czy wspina się on po ścianach, wskakuje do kartonów, bawi się swoim ogonem czy poluje na ptaki – wszystko to wygląda tu absolutnie fenomenalnie. A przy tym całość wydaje się taką miłą, przytulną odskocznią od codziennego życia. Nie wiem jak Wy, ale ja już szykuję się, żeby pomóc czarnemu łobuziakowi przedostać się przez miasto z powrotem do domu. Bo wiecie co jest w tym wszystkim najlepsze? Że Little Kitty, Big City już w dniu swojej premiery wyląduje w usłudze Xbox Game Pass.

Homeworld 3

Platformy: PC
Data premiery: 13 maja 2024 (wczesny dostęp do 10 maja)

Homeworld 3

Wiecie, ile growe dinozaury czekały na tę grę? Ponad 20 lat!! Ktoś powie pewnie teraz „ale zaraz, przecież kilka lat temu było jeszcze Homeworld: Deserts of Kharak”. Ano było, tyle że poza historią osadzoną w przyszłości, przed wydarzeniami z dalszych części, ta gra ma się trochę nijak do głównej linii tej serii. Dlaczego? Bo Homeworld z cyferką obok nazwy to zawsze były nietuzinkowe RTS’y – strategie czasu rzeczywistego rozgrywające w przestrzeni kosmicznej, w pełnym trójwymiarze!

Wiecie, to coś jak w filmie Gra Endera, gdzie główny bohater rozstawiał statki swojej floty wedle konkretnej taktyki, uwzględniając przy tym rolę każdego wchodzącego w jej skład okrętu. I tu będziemy mieli dokładnie to samo. Właśnie za to pokochały te serię growe dinozaury. Kto wie, może teraz i Wy złapiecie podobnego bakcyla. Homeworld 3 ma mieć świetną oprawę graficzną, intrygującą historię, ciekawie zaprojektowane misje, a także tryb kooperacji dla 3 osób i możliwość zmierzenia się z innymi graczami podczas starć PvP. Innymi słowy – fani strategii mogą już liczyć na pełen pakiet atrakcji.

The Rogue Prince of Persia

Platforma: PC
Data premiery: 14 maja 2024 (wczesny dostęp)

The Rogue Prince of Persia

Oj, dziwne rzeczy dzieją się ostatnio z serią Prince of Persia – zamiast kolejnej, dużej odsłony tej wciąż niesamowicie dobrze wspominanej serii dostajemy ostatnio same indyki. No dobra, może delikatnie przesadziłem, bo przecież wydane w styczniu 2024 roku Prince of Persia: Zaginiona Korona okazała się nawet miłym, zręcznościowo-przygodowym powrotem do korzeni tego cyklu. Chyba nikt nie spodziewał się jednak, że kilka miesięcy później dostaniemy…. jeszcze raz to samo?

Nie, nie, spokojnie – ten Książe Persji, mimo podobieństw w rozgrywce – skakania po platformach i eksterminacji przeciwników, będzie jednak nieco inny. Po pierwsze, dostaniemy tu barwną, komiksową grafikę. Po drugie – tym razem faktycznie pokierujemy losami Księcia Persji. I wreszcie po trzecie – rozgrywka w tej grze będzie stanowić dużo większe wyzwanie, bo czysto platformową, dynamiczną akcję pomieszano tu z rogalikiem. A że za tym projektem stoją ludzie odpowiedzialni za świetnie ocenione Dead Cells chyba nie trzeba obawiać się efektu końcowego… na który, niestety, jeszcze trochę poczekamy. Pierwszy raz w historii Książe Persji ląduje bowiem najpierw we wczesnym dostępie. No mówiłem – dziwne rzeczy dzieją się z tą serią.

Ghost of Tsushima: Director’s Cut

Platforma: PC
Data premiery: 16 maja 2024

Ghost of Tsushima Directors Cut

Na ten widok fani PlayStation już zapewne zaczęli rwać sobie włosy z głowy. No jakby nie patrzeć przygody Jina Sakaia, samuraja samotnie walczącego z mongolską inwazją, od kilku lat pozostawały jedną z największych perełek na konsolach Sony. Wszystko się jednak zmienia, także i branża gier, która powoli, acz nieubłaganie zasypuje dotychczasowe linie podziałów dostarczając takie właśnie tytuły na kolejne platformy.

Gracze pecetowi mogą więc już urządzać huczne imprezy z okazji pojawienia się u nich tak znakomitego tytułu.. Raz, że mamy tu akcje niczym z filmów o samurajach – z przemierzaniem niesamowitych lokacji wyspy Cuszima, wykonywaniem różnych zadań i walką z przeciwnikami, do której możemy podejść tak jak lubimy – albo frontalnie, „na jana”, albo skradankowo, niczym ninja czy duch. A dwa – że oprawa audiowizualna stoi tu na takim poziomie, że naprawdę można się zachwycać.

Szczególnie, że pecetowa wersja Ghost of Tsushima dostanie taką dopałkę graficzną, że posiadacze PlayStation 5 zapewne będą musieli zbierać szczęki z podłogi, cichutko pochlipując ze swojej niedoli. Oczywiście, trochę przesadzam, ale ilość najróżniejszych, pecetowych skrótów faktycznie może przyprawić tu o ból głowy. DLSS, AMD FSR, Intel XeSS – trochę tego tu jest. Wszystko to i tak blednie przy jednej dość konkretnej zapowiedzi – Ghost of Tsushima: Director’s Cut na PC będzie miało rozgrywkę międzyplatformową wymagającą połączenia się ze swoim kontem PlayStation Network. Czyżby Sony szło drogą Microsoftu?

Senua’s Saga: Hellblade 2

Platformy: PC / Xbox Series S|X
Data premiery: 21 maja 2024

Senuas Saga Hellblade 2

Niesamowite – Hellbalde 2 wreszcie wychodzi! Dacie wiarę, że ten tytuł zapowiedziano jeszcze przed premierą Xbox Series X. Ba, to miała być jedna z gier, która może nie tyle zapoczątkuje nową generację, co podkreśli jej dominację. I choć oba nextgeny zdążyły minąć już półmetek swojego żywota, nie byłbym wcale taki pewny czy tej grze faktycznie nie uda się pokazać prawdziwego oblicza nowej generacji. Co tu zresztą dużo gadać – wizualnie będzie to prawdziwa uczta, i to nawet z tymi nieszczęsnymi, czarnymi pasami na górze i dole ekranu. Pytanie tylko co z samą rozgrywką.

Pierwsze Hellblade było grą niezwykłą – intrygującą mroczną, niesamowicie klimatyczną, ale i dość trudną w odbiorze. Niełatwo opowiadać historię kobiety – celtyckiej wojowniczki, która pogrążając się w szaleństwie choroby psychicznej musi zmierzyć się z wytworami swojej wyobraźni. Część druga ma kontynuować ten wątek, ale jak dokładnie to zrobi i ile w tym wszystkim będzie naszego grania, a ile jedynie oglądania – tego wciąż do końca nie wiadomo. Zapewne znów pojawią zagadki środowiskowe i walki z przeciwnikami. Znów też będziemy chłonąć oczami niesamowite lokacje wsłuchując się w klimatyczną ścieżkę dźwiękową. Czy to jednak wystarczy by przykuć nas do ekranu na dłużej? No cóż, miejmy nadzieje, że tak.

MultiVersus

Platformy: PC / PlayStation 5 / PlayStation 4 / Xbox Series S|X / Xbox One
Data premiery: 28 maja 2024

MultiVersus

Świat gier nienawidzi pustki. Za to kocha wręcz ściąganie jednych od drugich i powielanie sprawdzonych już pomysłów. Jeśli znacie serię Super Smash Bros. to pewnie wiecie już o co chodzi – Warner Bros pozazdrościło Nintendo kultowej bijatyki z równie kultowymi postaciami i postanowiło stworzyć swój odpowiednik. I słusznie, bo niejeden miał ochotę sklepać Super-Mana. I choćby dlatego obecność tego tytułu na mojej liście majowych premier nie powinna w zasadzie nikogo dziwić. Czekają na nas bijatyki wszyscy na wszystkich, jeden na jednego, dwa na dwa. Słowem: skaczemy po platformach i niszczymy wszyscy co się rusza.

I to nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że MultiVersus to gra darmowa, w którą można było pograć przez prawie rok… nim w czerwcu 2023 roku wyłączono jej serwery. Powód? Zawsze ten sam – drastyczny spadek zainteresowania, choć w tle przewijały się tu też zarzuty o zbyt drogie mikropłatności. Koncern Warner Bros. nie daje jednak tak szybko za wygraną i po niecałym roku przerwy powraca ze swoją mordoklepką, tym razem konkretnie ja doposażając – o nowe areny, nowych bohaterów i świeżutki tryb PvE dla samotnych graczy, którzy zazwyczaj stronią od sieciowych potyczek. A że to wciąż będzie gra darmowa to czemużby jej nie sprawdzić, co nie?

Pełna lista premier gier w maju 2024

I jak podoba się Wam kwiecień? Co prawda, początek miesiąca będzie wyjątkowo niemrawy, ale jak już zacznie sypać mocnymi tytułami to raczej szybko to się nie skończy. I nie mam tu na myśli jedynie najbliższych kilku tygodniu, bo i w maju powoli zaczyna się robić tłoczno. Wystarczy przypomnieć, że mają pojawić się tam dwa potencjalnie wielkie hity – Homeworld 3 i Hellblade 2. No ale do tego dojdziemy, przy okazji kolejnego zestawienia najciekawszych premier gier. Na razie cieszmy się tym co jest.

 • Foundry – PC – 2 maja 2024 (wczesny dostęp)
 • MotoGP 24 – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 2 maja 2024
 • Indika – PS4/XSX/PC – 2 maja 2024 (wersja PC)/maj (konsole)
 • Surmount: A Mounting Climbing Adventure – PC/Switch  – 2 maja 2024
 • The Political Machine 2024 – PC – 2 maja 2024
 • Undead Inc. – PC – 2 maja 2024
 • Heading Out – PC – 2 maja 2024
 • Fay’s Factory – PC – 8 maja 2024
 • Gift – PC – 8 maja 2024
 • V-Rising – PC – 8 maja 2024
 • Pac-Man Mega Tunnel Battle: Chomp Champs – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 9 maja 2024
 • 1000xResist – PC/Switch – 9 maja 2024
 • King Arthur: Legion IX – PC – 9 maja 2024
 • Little Kitty, Big City – XSX/XONE/PC/Switch – 9 maja 2024
 • Ships at Sea – PC – 9 maja 2024
 • Fabledom – PC – 13 maja 2024
 • Homeworld 3 – PC – 13 maja 2024
 • Braid: Anniversary Edition – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch/Android/iOS – 14 maja 2024
 • The Rogue Prince of Persia – PC – 14 maja 2024 (wczesny dostęp)
 • Baladins – PC – 15 maja 2024
 • Men of War II – PC – 15 maja 2024
 • Mullet MadJack – PC – 15 maja 2024
 • Die by the Blade – PC – 16 maja 2024
 • Ghost of Tsushima: Director’s Cut – PC – 16 maja 2024
 • Norland – PC – 16 maja 2024
 • Read Only Memories: Neurodiver – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 16 maja 2024
 • Stride: Fates – PC (gogle VR) – 16 maja 2024
 • Morbid: The Lords of Ire – PS5/XSX/PC/Switch – 17 maja 2024
 • World of Warcraft: Cataclysm Classic – PC – 20 maja 2024
 • Songs of Conquest – PC – 20 maja 2024
 • Paper Trail – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch/Android/iOS – 21 maja 2024
 • System Shock – PS5/XSX – 21 maja 2024
 • Synergy – PC – 21 maja 2024 (wczesny dostęp)
 • Senua’s Saga: Hellblade II – XSX/PC – 21 maja 2024
 • Wuthering Waves – PC/Android/iOS – 22 maja 2024
 • C.A.R.D.S. RPG: The Misty Battlefield – PS5/PC/Switch – 23 maja 2024
 • Crown Wars: The Black Prince – PS5/XSX/PC – 23 maja 2024
 • Duck Detective: The Secret Salami – PS/Switch – 23 maja 2024
 • Paper Mario: The Thousand-Year Door – Nintendo Switch – 23 maja 2024
 • Until Then – PS5/PC – 23 maja 2024
 • Songs of Silence – PC – 23 maja 2024 (wczesny dostęp)
 • Besiege: The Splintered Sea – PC – 24 maja 2024
 • MultiVersus – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 28 maja 2024
 • Reus 2 – PC – 28 maja 2024
 • Capes – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 29 maja 2024
 • Nine Sols – PC – 29 maja 2024
 • F1 2024 – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 31 maja 2024
 • Nightmare Kart – PC – 31 maja 2024
 • Hades II – PC – maj 2024 (wczesny dostęp)

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne