Premiery gier – październik 2023

Premiery gier październik 2023

Choć za oknami jeszcze tego nie widać, bo i słoneczko potrafi przygrzać i liście jeszcze nie opadły z drzew, to mamy już niestety jesień, ze wszystkimi tego plusami i minusami. W szkołach coraz częściej trzeba będzie pisać sprawdziany, na studiach pojawią się kolokwia, a wychodzeniu do pracy już wkrótce towarzyszyć będą egipskie ciemności. Ot, proza życia.

Ale nie dajcie się przytłoczyć tej monotonii i szaroburej, nudnej codzienności. Przed nami przecież najgorętszy miesiąc 2023 roku, prawdziwe święto wszystkich graczy. Z taką masą doskonałych, od dawna wyczekiwanych tytułów nie będzie czasu ani na nudę, ani tym bardziej na jakiekolwiek jesienne przygnębienie. W ciągu najbliższych tygodni premier gier będzie tyle, że wybranie spośród nich najciekawszej piątki okazało się tym razem całkiem sporym wyzwaniem. Zresztą sami zobaczcie jakie dobroci nam się szykują.

Assassin’s Creed Mirage

Platforma: PC / PlayStation 5 / Xbox Series S|X / PlayStation 4 / Xbox One
Data premiery: 5. października 2023

Assassins Creed Mirage

Chyba zgodzicie się, że ostatnio seria Assassin’s Creed znów zaczęła zjadać własny ogon. Ogrom Valhalli i trochę nie do końca pasujące do serii ostatnie do niej dodatki spowodowały lekki przesyt olbrzymimi otwartymi światami, których poznanie zabiera setki godzin. Fanom tego cyklu wyraźnie potrzebna była chwila oddechu i chyba to właśnie zaoferuje nam Assassin’s Creed Mirage. Wedle zapewnień tytuł ten będzie swoistym powrotem do korzeni całej serii. I nie chodzi tylko o to, że zaoferuje znacznie mniejszą, bardziej kameralną mapę z jednym tylko głównym miastem.

Assassin’s Creed Mirage cofnie nas bowiem ponownie na tereny średniowiecznego Bliskiego Wschodu, tym razem do czasów sprzed Altaira i słynnej już „jedynki”. Oznacza to powrót do klasycznego biegania po dachach i ścianach budynków, widowiskowych skoków wiary na tle zachodzącego słońca czy ukrywania się przed pościgami w kryjówkach. Co ciekawe, choć przygody znanego już nam Basima (kto grał w Valhallę to wie) mają być wyraźnie krótsze to jednak z pewnością emocji w nich nie zabraknie. Mirage połączy bowiem stare z nowym, oferując może mniejszy teatr działań i bardziej liniową historię, ale za to pozwoli nam na prowadzenie śledztw, namierzanie przeciwników przy pomocy orła czy swobodny wybór metody eliminacji wskazanych celów. Jednym słowem – klasyka w bardziej nowoczesnym wydaniu. Czy spodoba się to fanom Assassynów? Zobaczymy.

Forza Motorsport

Platformy: PC / Xbox Series S|X
Data premiery: 10. października 2023 (wczesny dostęp – 5. października 2023)

Forza Motorsport

Niesamowite, że tak długo musieliśmy czekać na nową odsłonę serii Forza Motorsport. Wszak główny konkurent tej symulacyjnej, xboxowej perełki zdążył wyjść już wyjść na PlayStation 5, a nawet doczekał się tam sporej ilości aktualizacji. Miejmy nadzieje, że warto było poczekać nieco dłużej na te prawdziwie nextgenowe wyścigi. Potencjał jest spory, bo prócz jeszcze bardziej podkręconego, uwielbianego przez fanów realistycznego modelu jazdy czy masy detali pokroju fizyki zachowania opon mamy tu otrzymać dodatkowo absolutnie pierwszorzędną oprawę graficzną w 4K, z ray tracingiem w czasie wyścigów, a nie tylko podczas prezentacji aut.

Oczywiście, postęp ma być tu widoczny także podczas samych wyścigów – czy to w bardziej szczegółowo oddanych torach, których lista po premierze gry będzie ponoć stale powiększana, czy w też w sztucznej inteligencji przeciwników, która obecnie ma „umieć” znacznie więcej. Do tego dochodzi jeszcze całkiem nieźle opracowany model zniszczeń oraz spora liczba licencjonowanych samochodów (ponad 500 na start) stale uzupełniana o nowe bryczki. Nie powiem, brzmi to więcej niż zachęcająco. Kto wie, może więc szykuje się nam nowy król symulacyjnych ścigałek.

Lords of the Fallen

Platformy: PC / PlayStation 5 / Xbox Series S|X
Data premiery: 13. października 2023

Lords of the Fallen

Kochacie Dark Soulsy? Też pytanie – pewnie, że kochacie. Wystarczy spojrzeć na pieśni pochwalne wobec Elden Ringa i innych podobnych gier, które wystawiają na próbę nie tylko nasze umiejętności, ale i nerwy. No bo czy jest ktoś kto grając w soulsy choć raz nie miał ochoty w przypływie złości rzucić gamepadem o ścianę, tupnąć nogą albo chociaż cichutko zapłakać w kąciku, gdy jakiś boss ustawicznie wyciera nami podłogę? Jeśli jednak lubicie takie właśnie emocje to w nowym Lords of the Fallen poczujecie się jak w domu.

W tej grze będziecie ginąć, ginąć i jeszcze raz ginąć… dokładnie tak samo jak w oryginale sprzed niemal 10 lat. Bo jeśli nie wiecie to ta gra będzie rebootem tamtej, nieco leciwej już produkcji. Otrzymamy tu jednak znacznie ciekawsze, niezwykle mroczne uniwersum, w którym przyjedzie nam poruszać się między światem żywych i umarłych, w każdym z nich napotykając wymagających przeciwników. Będziemy walczyć, eksplorować, poznawać historię i podziwiać niesamowicie klimatyczne lokacje. A wiecie co jest najlepsze? Że wszystko to da się w tej grze zrobić we dwójkę, w trybie kooperacji. Może więc nie będzie to aż tak przerażające doświadczenie? Nie, to chyba niemożliwe.

Marvel’s Spider-Man 2

Platformy: PlayStation 5
Data premiery: 20. października 2023

Marvels Spider-Man 2

Ktoś tu narzekał na brak potężnych, ekskluzywnych petard na PlayStation 5? No to proszę – oto pełnoprawna, druga odsłona znakomitego Człowieka-Pająka. Co nam przyniesie? Z pewnością jeszcze lepszą, bardziej szczegółową grafikę i nową, porywającą historię, u której podstaw leżeć będzie wielkie polowanie Kravena na superbohaterów. Ale żeby nie było – to zapewne dopiero początek całej masy przygotowanych tu dla nas atrakcji. Świat Marvel’s Spider-Man 2 będzie bowiem dwukrotnie większy niż w „jedynce”. Więcej też będzie widowiskowych, pompujących adrenalinę akcji, więcej bujania się na pajęczynie między budynkami i więcej widowiskowej walki.

Co najlepsze, w tej odsłonie serii otrzymamy od razu dwóch Spider-Manów, między którymi będziemy mogli płynnie się przełączać. Pojawi się też kultowy symbiont, który najpierw otworzy przed nami nowe, niespotykane możliwości prowadzenia starć, a później sam stanie się wrogiem pod postacią legendarnego już Venoma. Zapowiada się więc naprawdę wystrzałowa przygodowa gra akcji, nie tylko dla fanów Marvela i superbohaterów.

Alan Wake 2

Platformy: PC / PlayStation 5 / Xbox Series S|X
Data premiery: 27. października 2023

Alan Wake 2

Alan Wake to była niesamowita gra. „Była”, bo przecież zniknęła na ponad dekadę. No może nie tak do końca, bo przecież całkiem niedawno dostaliśmy odświeżoną wersję tego jakże klimatycznego survival horroru, ale nie da się ukryć, że część graczy może nie pamiętać historii tytułowego pisarza uwięzionego w koszmarze mrocznego miasteczka Bright Falls. Co prawda, pewne przygotowania do kontynuacji tej historii widzieliśmy już w całkiem niezłym Control, ale nie każdy miał tyle zacięcia by odkryć te informacje w tamtej grze.

Alan Wake 2 ma jednak potężnego asa w rękawie, który może zdziałać tutaj cuda przyciągając do tego tytułu prawdziwe tłumy. Co to takiego? Oczywiście next-genowa grafika, a zaraz po niej prawdziwie porażająco mroczny klimat. Niesamowitą atmosferę potrafiły zresztą roztoczyć już same zwiastuny tejże gry prezentując nam dwójkę bohaterów – agentkę FBI i tytułowego Alana. Kierując każdym z nich przyjdzie nam tu walczyć o przetrwanie, i to w dwóch różnych światach. Będzie więc strzelanie, będzie zbieranie i analizowanie dowodów oraz próba dochodzenia do prawdy. Będzie też przełączanie się pomiędzy bohaterami i różne, dedykowane każdemu z nich mechaniki. Jedno jest pewne – Alan Wake 2 nie będzie typowym survival horrorem. To bardziej doświadczenie – oryginalne, nietypowe, mające zapaść nam w pamięć. Miejmy nadzieje, że tak się właśnie stanie.

Sami przyznajcie – niezła ta październikowa lista nadchodzących premier, co nie? A to oczywiście nie wszystko co czeka nas w ciągu najbliższych kilku tygodni. Z innych, może nie tak gorących debiutów wymienić można choćby polskiego Ghostrunnera 2, „pstryczkowego” pewniaka – Super Mario Bros. Wonder, Cities: Skylines II czy nową odsłonę serii Total War rozgrywającą się tym razem w starożytnym Egipcie. Najlepiej skwitujmy to słowami „będzie się działo”. I dotyczy to także następnego miesiąca, bo choć coś tam w listopadzie już wypadło to jednak temperaturę wyraźnie podkręca szczególnie jeden tytuł. Pewnie wiecie nawet jaki. Ale może na tym poprzestańmy. Cieszmy się z nadchodzących perełek, a do tego co jeszcze nas czeka wrócimy za miesiąc – w kolejnej odsłonie najciekawszych premier gier.

Pełna lista premier gier w październiku 2023

 • Trepang2 – PS5/XSX – 2 października 2023
 • Disgaea 7: Vows of the Virtueless – PS5/PS4/PC/Switch – 3 października 2023
 • High on Life: High on Knife – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 3 października 2023
 • New World: Powstanie Wściekłej Ziemi – PC – 3 października 2023
 • SCORN – PlayStation 5 – 3 października 2023
 • Station to Station – PC – 3 października 2023
 • The Lamplighters League – PC/XSX – 3 października 2023 (również Xbox Game Pass)
 • Thief Simulator 2 – PC – 4 października 2023
 • Warhammer 40,000: Dartktide – Xbox Series X|S – 4 października 2023 (także w Xbox Game Pass)
 • Assassin’s Creed: Mirage – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 5 października 2023
 • Asterix & Obelix: Heroes – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 5 października 2023
 • Bang-On Balls: Chronicles – PS4/XONE/PC/Switch – 5 października 2023
 • Front Mission 2: Remake – Nintendo Switch – 5 października 2023
 • Hidden Through Time 2: Myth & Magic – PS5/XSX/PC/Switch/Android/iOS – 5 października 2023
 • Stop Dead – PC – 5 października 2023
 • Wargroove 2 – PC/Switch – 5 października 2023
 • NHL 24 – PS5/PS4/XSX/XONE – 6 października 2023
 • Detective Pikachu Returns – Nintendo Switch – 6 października 2023
 • Horizon Forbidden West: Complete Edition – PlayStation 5 – 6 października 2023
 • Sword Art Online Last Recollection – PS5/PS4XSX/XONE/PC – 6 października 2023
 • The Pale Beyond – Nintendo Switch – 6 października 2023
 • Torn Away – Xbox One – 6 października 2023
 • Builder Simulator – PS4/XONE – 9 października 2023
 • Forza Motorsport – XSX/PC – 10 października 2023 (także w Xbox Game Pass)
 • Hearts of Iron IV: Arms Against Tyranny – PC – 10 października 2023
 • Lil Gator Game – PS5/PS4/XSX/XONE – 10 października 2023
 • Long Gone Days – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 10 października 2023
 • Phantom Hellcat – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 10 października 2023
 • Roblox – PS5/PS4 – 10 października 2023
 • Total War: Pharaoh – PC – 11 października 2023
 • River City: Rival Showdown – PS4/PC/Switch – 11 października 2023
 • Company of Heroes Collection – Nintendo Switch – 12 października 2023
 • Haunted House – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 12 października 2023
 • Star Trek: Infinite – PC – 12 października 2023
 • Tribe: Primitive Builder – PC – 12 października 2023
 • Batman: Arkham Trilogy – Nintendo Switch – 13 października 2023
 • Lords of the Fallen – PS5/XSX/PC – 13 października 2023
 • Mortal Kombat: Onslaught – Android/iOS – 17 października 2023
 • Sonic Superstars – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 17 października 2023
 • Train Valley 2 – PS4/XONE/Switch – 17 października 2023
 • Wizard with a Gun – PS5/XSX/PC – 17 października 2023
 • Hellboy: Web of Wyrd – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 18 października 2023
 • Slender: The Arrival – PS5/XSX – 18 października 2023
 • Agatha Christie: Morderstwo w Orient Expressie – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 19 października 2023
 • AirportSim – XSX/PC – 19 października 2023
 • Endless Dungeon – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 19 października 2023
 • Hotwheels Unleashed 2: Turbocharged – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 19 października 2023
 • The 7th Guest VR – PS5/PC (gogle VR) – 19 października 2023
 • The Gap – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 19 października 2023
 • Marvels’ Spider-Man 2 – PlayStation 5 – 20 października 2023
 • Super Mario Bros. Wonder – Nintendo Switch – 20 października 2023
 • Warm Snow – PS5/PS4/XSX/XONE/Switch – 20 października 2023
 • SpongeBob Kanciastoporty: The Cosmic Shake – PS5/XSX – 23 października 2023
 • Cities: Skylines II – PC – 24 października 2023 (także w Xbox Game Pass)
 • Dark Envoy – PC – 24 października 2023
 • Just Dance 24 – PS5/XSX/Switch – 24 października 2023
 • Metal Gear Solid: Master Collection Vol.1 – PS5/PS4/PC/Switch – 24 października 2023
 • Ghostrunner II – PS5/XSX/PC – 26 października 2023
 • Dave the Diver – Nintendo Switch – 26 października 2023
 • Ghostbusters: Rise of the Ghost Lord – PS5/PC (gogle VR) – 26 października 2023
 • Journey to Foundation – PS5/PC (gogle VR) – 26 października 2023
 • War Hospital – PC – 26 października 2023
 • EA Sports UFC 5 – PS5/XSX – 27 października 2023
 • Alan Wake 2 – PS5/XSX/PC – 27 października 2023
 • Terminator: Resistance – Complete Edition – Xbox Series X|S – 27 października 2023
 • The Lord of the Ring: Return to Moria – PS5/PC – 27 października 2023
 • Resident Evil Village – iOS – 30 października 2023
 • Headbangers: Rhythm Royale – PS5/XSX/PC/Switch – 31 października 2023
 • Jusant – PS5/XSX/PC – 31 października 2023 (także w Xbox Game Pass)
 • WRC – PS5/XSX/PC – 31 października 2023 (wczesny dostęp)

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne