moto buds+ świetne słuchawki bezprzewodowe – recenzja

moto buds+ recenzja

W kwietniu 2024 roku, wraz z telefonami edge 50 fusion, edge 50 pro i edge 50 ultra, Motorola zaprezentowała nowe słuchawki – moto buds+ przygotowane wspólnie z marką Bose. Jak brzmią? Jakie ciekawe rozwiązania i funkcje umieściła w nich Motorola? Tego i wiele więcej dowiecie się z naszego testu. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia (wideo poniżej) naszej recenzji moto buds+. Publikacja, którą czytacie została przygotowana po 4 miesiącach używania słuchawek. Wydaje mi się, że w tym czasie udało mi się poznać ich wszystkie zalety i wady.

Słuchawki bezprzewodowe moto buds+ działają ze wszystkimi telefonami z systemem Android, iPhone, tabletami, laptopami i innymi urządzeniami. Wystarczy, że Wasze urządzenie posiada łączność Bluetooth.

Kup moto buds+

moto buds+ specyfikacja techniczna

moto buds+ specyfikacja

  • typ: dokanałowe
  • łączność: Bluetooth 5.3
  • zakres częstotliwości 20 Hz – 20 kHz
  • obsługiwane kodeki: LHDC 5.0, AAC, SBC
  • obsługiwane efekty: Dolby Atmos, Dolby Head Tracking
  • aktywna redukcja szumów (ANC) do 46 dB
  • ładowanie: przewodowe (kabel USB-C w zestawie) lub bezprzewodowe Qi
  • waga z etui ładującym: 42 g
  • wymiary etui ładującego: 60 mm x 49 mm x 25 mm
  • odporności na pył i wodę

moto buds+ budowa

moto buds+ to słuchawki bezprzewodowe typu True Wireless, czyli takie zamykane w pudełeczku (tak profesjonalnie nazywa się to etui, ale czy pudełeczko nie brzmi dobrze?). Całość waży zaledwie 42 gramy, są więc to słuchawki bardzo lekkie. Można bez dyskomfortu nosić je w kieszeni spodni. Jeżeli chodzi o kształt samego pudełeczka, to jest on opływowy. Bardzo pozytywnie zaskakuje jakość wykonania – moto buds+ przygotowano używając najwyższej jakości plastiku. Kiedy weźmiecie je ręki, to poczujecie, że producent nie oszczędzał na użytych materiałach.

moto buds+ test

Z przodu słuchawek wygrawerowano logo Motoroli oraz napis “Sound by Bose”. Na dole znajduje się port ładowania USB-C oraz dioda sygnalizująca ładowanie słuchawek wewnątrz etui, bądź samego etui. W zestawie otrzymujemy kabel do ładowania (USB-C -> “standardowe” USB), ale sądzę że najwygodniej będzie po prostu używać do tego zwykłej ładowarki do telefonu lub ładowarki bezprzewodowej (jeżeli taką posiadacie).

słuchawki bezprzewodowe Motorola

Wyjmowanie i wkładanie słuchawek do etui ładującego jest bardzo wygodne. Słuchawki posiadają magnes, dzięki czemu same idealnie wskakują na swoje miejsce. Nie trzeba ich poprawiać – zawsze idealnie leżą.

moto buds plus recenzja

Przechodzimy do budowy samych słuchawek. Zacznę od tego, co mnie bardzo mocno zaskoczyło. Moto buds+ mają wyjątkowo fajne gumki, które zostały zaprojektowane tak, aby do wnętrza słuchawki nie dostawał się brud. I to działa! Korzystałem z kilkunastu różnych słuchawek bezprzewodowych TWS i zdecydowanie moto buds+ czyści się najłatwiej ze wszystkich. Moim zdaniem warto zwrócić na to uwagę, a mało kto pisze o tym w swoich testach.

moto buds plus test

Jeżeli chodzi o użytkowanie, to przyznać trzeba, że moto buds+ to niezwykle wygodne słuchawki. Dobrze leżą w uszach. Nie wypadają – nawet podczas biegania czy uprawiania jogi w domu (obie rzeczy sprawdzone). Są lekkie, więc praktycznie ich nie czuć. Często korzystałem z nich nawet po 8-9 godzin dziennie i nie odczuwałem żadnego dyskomfortu. Zwróćcie jednak uwagę, że komfort noszenia, to zawsze mocno indywidualna kwestia. Ja tylko dodam, że w zestawie z moto buds+ otrzymujemy 3 rozmiary par gumek (małe, średnie, duże). Dzięki temu słuchawki będą pasować do uszu większości osób.

moto buds plus budowa

Na obu słuchawkach umieszczono panel dotykowy. W aplikacji możemy przypisać akcję do:

  • podwójnego stuknięcia w prawą słuchawkę
  • podwójnego stuknięcia w lewą słuchawkę
  • potrójnego stuknięcia w prawą słuchawkę
  • potrójnego stuknięcia w lewą słuchawkę
  • przytrzymania palca na prawej słuchawce
  • przytrzymania palca na lewej słuchawce

moto buds ustawienia

Łącznie możemy zatem przepisać 6 funkcji gestom dotykowym. Można także przypisywać te same akcje różnym gestom. Wśród akcji do wyboru mamy standardowy zestaw tj. start / pauza, następny utwór, poprzedni utwór, zwiększanie głośności, zmniejszanie głośności, włączenie ANC, uruchomienie asystenta głosowego i wiele innych. Sterowanie dotykiem można również wyłączyć. moto buds+ dobrze rozpoznają nasze gesty – słuchawki nie mylą podwójnego dotknięcia z przytrzymaniem itd..

moto buds+ budowa

Jeżeli chodzi o sam kształt moto buds+, to jest on typowy dla słuchawek dokanałowych i uważam, że to bardzo dobrze. Wiele firm stara się przekombinowywać i nie wychodzi im to na dobre. Przykładem mogą być choćby Samsung Galaxy Buds 2 Pro – choć słuchawki brzmią fajnie, to ich kształt sprawiał, że korzystanie z nich było dla mnie niewygodne. Jest to oczywiście kwestia indywidualna – ja opowiadam o moich odczuciach. Wracając do designu moto buds+, przez środek każdej słuchawki przechodzi błyszczący pasek, który stanowi elegancki dodatek do ich minimalistycznego designu. Warto też wspomnieć, że słuchawki są odporne na pot i zachlapania.

słuchawki Motorola

Słuchawki moto buds+ są dostępne w kolorach: Forest Grey (grafitowy) i Beach Sand (jasnoszary).

Mikrofon w słuchawkach moto buds+

Na każdej słuchawce umieszczono potrójny system mikrofonów z ENC, czyli aktywnym systemem usuwania szumów otoczenia odpowiedzialnym za poprawę jakości rozmów. Tę funkcję również przetestowałem podczas wielu pogadanek i jest dobrze. Kiedy korzystamy z moto buds+ to nasz rozmówca słyszy nas dobrze i wyraźnie. My jego również. Dźwięki otoczenia wokół nas, jak jadące samochody czy wiatr są skutecznie minimalizowane (choć nadal słyszalne) przez ENC.

słuchawki bezprzewodowe Motorola Buds

moto buds+ aplikacja

Słuchawki posiadają swoję dedykowaną darmową aplikację moto buds. Nie jest ona obowiązkowa do działania słuchawek, ale oferuje dodatkowe możliwości personalizacji obsługi i brzmienia. Aplikacja jest dostępna na wszystkie urządzenia z systemem Android. Posiadacze iPhone’ów muszą obejść się smakiem.

moto buds aplikacja

Po odpaleniu aplikacji zobaczymy stan naładowania zarówno każdej ze słuchawek, jak i etui. W aplikacji możemy szybko przełączać się między trybami aktywnej redukcji szumów (ANC): włączony, wyłączony, przezroczysty lub tryb adaptacyjny (inteligentnie rozpoznaje dźwięki otoczenia i automatycznie dostosowuje poziom redukcji).

moto buds widget

Aplikacja posiada też bardzo fajny widget, dzięki któremu nie musimy za każdym razem uruchamiać aplikacji, a możemy z ekranu głównego telefonu przełączać się szybko między trybami ANC.

słuchawki TWS

Do czego jeszcze posłuży aplikacja moto buds? Znajdziemy w niej korektor dźwięku – możemy skorzystać z jednego z gotowych presetów lub samodzielnie dostosować brzmienie przy pomocy pełnowymiarowego equalizera. W ustawieniach mamy również możliwość włączenia Trybu wysokiej jakości, który pozwala wyzwolić pełny potencjał słuchawek, używając kodeka wysokiej jakości dźwięku Hi-Fi – LHDC. Choć korzystając z LHDC, bateria starczy nam na nieco krócej, to polecam włączyć ten tryb.

moto buds plus opinie

W ustawieniach aplikacji znajdziemy także Tryb gry, który minimalizuje opóźnienia w przesyle dźwięku między telefonem a słuchawkami. Tryb ten wykorzystuje kodek LHDC LL (znany też jako LLAC) o ultraniskim opóźnieniu – 30 ms. Bardzo fajnie, że słuchawki mają taką funkcję. Nie można korzystać jednocześnie z Trybu wysokiej jakości oraz Trybu gry (tylko jeden może być włączony – wynika to ze specyfiki kodeka). Ja natomiast sporo pograłem w gry i obejrzałem kilka sezonów seriali z wyłączonym Trybem gry i nie zauważyłem żadnych opóźnień. Rozumiem, że jest to tryb dla graczy, dla których liczy się każda milisekunda. Jednak bardziej casualowy użytkownik nie powinien dostrzec opóźnień w codziennym korzystaniu z moto buds+ nawet z wyłączonym Trybem gry.

słuchawki bezprzewodowe do grania

Słuchawki bezprzewodowe moto buds+ posiadają funkcję połączenia z dwoma urządzeniami jednocześnie. Jest to bardzo przydatne. W jakich sytuacjach? Choćby kiedy gramy na laptopie używając moto buds+, a ktoś zadzwoni do nas na telefon, to możemy się szybko przełączyć między urządzeniami.

W aplikacji moto buds znajdziemy możliwość włączenia lub wyłączenia funkcji wykrywania ucha. Kiedy wyjmiemy słuchawki z uszu, to piosenka / film / podcast zostaną automatycznie zapauzowane. Ja zostawiłem włączoną tę funkcję, ponieważ uważam ją za przydatną.

konfiguracja moto buds

W apce znajdziemy też funkcję Znajdź słuchawki. Kiedy ją włączymy, to ze słuchawek zostanie wydany głośny dźwięk, który ma nam ułatwić znalezienie urządzenia w mieszkaniu. Przy pomocy apki zaktualizujemy również firmware słuchawek.

moto buds ustawienia

moto buds+ brzmienie

Moto buds+ brzmią świetnie. Napis Sound by Bose to nie puste hasło reklamowe, a dźwięk który spełni oczekiwania nawet bardziej wymagających słuchaczy. Na moto buds+ słuchałem rapu, rocka, popu i elektroniki. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Bas jest głęboki i potężny, a samo brzmienie ciepłe i przyjemne. Całość jest dobrze zbalansowana (basy nie zagłuszają wysokich tonów etc.) i nie trzeba przestawiać equalizera, aby cieszyć się fajnym brzmieniem.

moto buds+ Sound by Bose

Jeżeli chodzi o technikalia, to moto buds+ posiadają podwójne przetworniki dynamiczne  – 11 mm dla tonów niskich i 6 mm dla tonów wysokich. Jak wspomniałem wcześniej, słuchawki wspierają kodek wysokiej jakości dźwięku LHDC 5.0. Każdy bardziej zainteresowany dźwiękiem wie, że gwarantuje to doskonałą jakość transmisji między telefonem a słuchawkami – od 400 do 990 kbps przy głębi do 24 bitów. Jeżeli Wasz telefon nie wspiera LHDC, to moto buds+ działają również w oparciu o kodeki AAC i SBC pozwalające cieszyć się całkiem dobrą jakością dźwięku. Ja korzystałem z nich zarówno używając Motoroli Edge 50 Pro, jak i iPhone. W obu przypadkach byłem więcej niż zadowolony.

moto buds+ opinie

Warto też wspomnieć o łączności opartej o Bluetooth 5.3. W słuchawkach można z powodzeniem chodzić po dużym pokoju (kiedy telefon leży w dowolnym miejscu, a nie ma go z nami w kieszeni). Słuchawki nie gubią też połączenia kiedy poruszamy telefonem.

Moto buds+ posiadają wsparcie technologii Dolby Atmos ze śledzeniem ruchów głowy Dolby Head Tracking. Ta druga umożliwia funkcji dźwięku przestrzennego reagowanie na ruchy głowy, co tworzy jeszcze bardziej wciągające doświadczenia, zwłaszcza podczas oglądania filmów i seriali. Funkcje Dolby Atmos i Dolby Head Tracking działają tylko jeżeli używamy słuchawek w połączeniu z telefonem Motorola.

Aktywna redukcja szumów w moto buds+

Słuchawki posiadają 4 tryby ANC: włączony, wyłączony, przezroczysty oraz adaptacyjny. Poziom redukcji hałasu wynosi do 46 dB. Jak to wypada w praktyce? Hałas z ulicy, gwar w centrum handlowym, szum rzeki, silny wiatr, hałas jadąc pociągiem, szum wewnątrz samolotu i inne – są bardzo mocno wyciszone, ale wciąż jednak cicho słyszalne. ANC wycisza bardzo mocno, ale nie w 100%. Testowałem również ANC z mową ludzką – tutaj wyciszenie jest całkowite – jeżeli rozmawiamy z kimś i włączymy ANC, to nie usłyszymy żadnego słowa – będziemy widzieć tylko ruch ust.

moto buds+ ocena

Warto pochwalić też tryb przezroczysty, który sprawia, że słyszymy wszystko co dzieje się w okół nas. Jest on szczególnie przydatny choćby kiedy jadąc na rowerze chcemy posłuchać muzyki. Tryb przezroczysty sprawia, że będziemy głośno słyszeć wszystko się w okół nas dzieje.

moto buds+ ile czasu na baterii?

Jak długo moto buds+ działają na jednym naładowaniu? Przy głośności 80% słuchawki i z włączoną aktywną redukcją szumów, bateria moto buds+ wystarczyła mi na 6 godzin słuchania muzyki. Po tym czasie słuchawki wkładamy do etui. Aby naładować je od 0% do 100% potrzebne jest około 30 minut. Warto też wspomnieć, że moto buds+ posiadają funkcję szybkiego ładowania – już po 10 minutach ładowania możemy słuchać muzyki przez ponad 2 godziny.

moto buds plus bateria

Etui moto buds+ pozwala naładować słuchawki od 0% do 100% cztery razy. Następnie musimy naładować nasze pudełeczko. To od 0% do 100% naładuje się w niecałą godzinę (korzystając z kabla USB-C). Etui ma również funkcję ładowania bezprzewodowego iQ – aby uzupełnić energię od 0% do 100% potrzebuje około 1.5 godziny.

Czy włączone ANC wpływa na długość działania baterii? Z pewnością. Jednak z moich obserwacji wynika, że różnice są niewielkie – z wyłączonym ANC możemy liczyć na ponad 7 godzin słuchania, więc o około godzinę dłużej.

Na baterię wpływa też włączenie Trybu wysokiej jakości (LHDC). Jeżeli korzystamy ze słuchawek w tym trybie przy równoczesnym używaniu z ANC, to możemy liczyć na około 4 godziny działania na jednym naładowaniu.

Podsumowując – czasy pracy moto buds+ na jednym naładowaniu są bardzo dobre. Słuchawki Motorola nie mają się czego wstydzić, a wręcz pozytywnie wyróżniają się wśród konkurencyjnych urządzeń w podobnej cenie.

Czy warto kupić moto buds+?

Moto buds+ to naprawdę solidny sprzęt, który pozytywnie zaskakuje jakością wykonania oraz dźwięku. Słuchawki brzmią bardzo dobrze i posiadają wsparcie kodeka wysokiej jakości LHDC. Z powodzeniem nadają się do słuchania każdego rodzaju muzyki, podcastów, oglądania filmów oraz grania. Pochwalić należy również prostą w obsłudze aplikację. Dużą zaletą jest też aktywna redukcja szumów, która działa bardzo dobrze pozwoli nam się zrelaksować.

moto buds+ czy warto kupić

moto buds+ w chwili pisania tej recenzji można dostać już za 449 zł. W tej cenie trudno będzie znaleźć lepsze słuchawki, zatem z czystym sumieniem polecam.

Kup moto buds+

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne