Ile płaci Spotify za jedno odtworzenie piosenki?

ile płaci spotify artystom

Ile płaci Spotify za jedno odtworzenie piosenki? Ile dostaje artysta za odtworzenia muzyki na Spotify? Odpowiedź brzmi… to zależy.

Jeżeli artysta jest w wytwórni muzycznej, to wytwórnia (np. Universal Music Polska) zgarnia większość zabierze większość z tej kwoty, którą zapłaci Spotify. Dlaczego? Ponieważ to wytwórnia muzyczna posiada autorskie prawa majątkowe do piosenek.

ile płaci spotify
Sobel jest w wytwórni muzycznej Universal Music Polska, więc to jej płaci Spotify

Jeżeli artysta jest niezależny i sam wydaje swoje piosenki, to cała kwota trafi do artysty. Takie rozwiązanie ma zarówno sporo zalet jak i wad. Wtedy to muzyk odpowiada za działania promocyjne i z własnej kieszeni płaci za teledysk, reklamy itd..

ile płaci spotify
Ekipa wydaje sama swoje piosenki, więc to jej płaci Spotify

To ile płaci Spotify za jedno odtworzenie piosenki? Jest to od $0,006 do $0,0084. Wydaje się to niewiele, ale przekłada się to na $6 – $8,4 za 1000 odtworzeń. Brzmi znacznie lepiej.

Piosenka Ekipa – 3kipa wykręciła ponad 7 milionów odtworzeń na Spotify, a więc przyniosła “Frizowi i spółce” ponad $46 000 dochodu, czyli ponad 170 000 złotych. Czyli już za jeden kawałek można kupić niezłą furę.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne