AI doprowadziło do aresztowania niewinnej kobiety

Sztuczna Inteligencja aresztowanie niewinnej kobiety

Sztuczna Inteligencja na tak samo zalet, jak i wad. System rozpoznawania twarzy sprawił, że aresztowano niewinną 32-letnią kobieta.

Kobieta, o której mowa to Porcha Woodruff i została oskarżona o kradzież, napad i porwanie samochodu. Sprawa miała miejsce w Detroit w USA.

Policja po otrzymaniu zgłoszenia o popełnienia przestępstwa pozyskała nagrania z monitoringu miejsca zdarzenia. Następnie policja skorzystała z systemu porównywania twarzy DataWorks Plus. Twarz kobiety, która dokonała napadu według AI była podobna do kobiety o nazwisku Porcha Woodruff.

Warto wspomnieć, że Porcha Woodruff była wcześniej skazana za wykroczenia, dlatego skan jej twarzy znajdował się w policyjnej bazie.

Jako, że system rozpoznawania twarzy stwierdził, że twarz z nagrań monitoringu pasuje do pani Woodruff, to policja udała się pod jej dom.

Co ciekawe Policja nie przejęła się tym, że na nagraniach z monitoringu widać kobietę z płaskim brzuchem, a oskarżono Porcha Woodruff była w 8. miesiącu ciąży. W ten sposób na podstawie nagrań z monitoringu oskarżono niewinną kobietę, której twarz wyglądała podobnie do tej, która popełniła przestępstwo.

Podstawą aresztowania było to, że sztuczna inteligencja stwierdziła, że twarz obu kobiet wygląda podobnie.

Niewinną Porcha Woodruff przesłuchiwano przez 11 godzin. Warto przypomnieć, że była ona w 8. miesiącu ciąży i było to dla niej bardzo stresujące, co mogło stanowić niebezpieczeństwo dla płodu.

Niewinna kobieta wyszła za kaucją w wysokości 100 000 dolarów. Dopiero po miesiącu zarzuty wobec niej zostały oddalone.

Źródło: https://arstechnica.com/information-technology/2023/08/innocent-pregnant-woman-jailed-amid-faulty-facial-recognition-trend/

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne