Jak dobrze dobrać słuchawki Bluetooth do telefonu?

Jak wybrać dobre słuchawki

Oto najważniejsza rzecz przy wyborze słuchawek bezprzewodowych Bluetooth, o której prawdopodobnie nie wiecie – wybór kodeka. Wiele osób zastanawia się dlaczego słuchawki za kilkaset 1500 zł brzmią podobnie do tych za tych za 100 zł. Dlaczego się tak dzieje? Powodem jest niezgodność kodeka audio w telefonie i słuchawkach.

Dla zobrazowania sytuacji, omówimy wszystko na przykładzie. Jeżeli macie bardzo dobry telefon z obsługą najnowszego Bluetooth 5.4 np. Xiaomi 13T Pro i kupicie sobie dobre słuchali np. BOWERS & WILKINS Px7 S2e w cenie 1500 zł, to i tak będą one brzmieć słabo. Słuchawki w połączenie z telefonem będą charczeć i mieć dźwięk przeciętnej jakości podobny do słuchawek za 200 zł. Dlaczego?

wybór słuchawek

Aby słuchawki bezprzewodowe Bluetooth brzmiały dobrze, zarówno Wasz telefon, jak i słuchawki muszą obsługiwać ten sam kodek. Są 3 najważniejsze kodeki przesyłania dźwięku bezprzewodowo: LDAC, LHDC i aptX HD. Jeżeli telefon i słuchawki będą obsługiwać ten sam kodek, to będą brzmieć świetnie. Jeżeli urządzenie obsługuje dany kodek, to zawsze znajdziecie o tym informacje w opisie lub specyfikacji technicznej.

kodeki Bluetooth

Jeżeli w opisie telefonu lub słuchawek nie ma informacji o obsłudze LDAC, LHDC lub aptX HD, to oznacza, że nie obsługuje żadnego standardu przesyłania wysokiej jakości dźwięku. Wtedy muzyka do słuchawek będzie przesyłana w jednym ze standardów niskiej jakości (SBC, AAC lub LC3).

Jak rozpoznać dobre słuchawki bezprzewodowe

Wiele telefonów obsługuje wszystkie 3 kodeki transmisji dźwięku w wysokiej jakości (np. Oppo Reno10 Pro 5G), więc każde słuchawki z obsługą jednego ze standardów – LDAC, LHDC lub aptX HD, będą brzmieć dobrze. Jednak wiele telefonów (np. Xiaomi 13T Pro) obsługuje tylko wybrane typ transmisji (np. LDAC i LHDC) wysokiej jakości, więc trzeba do niego odpowiednio dobrać słuchawki.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne