Największy wyciek danych Polaków – maj 2023

wyciek danych maj 2023

Kilka dni temu nastąpił jeden z największych wycieków danych Polaków. Wyciek jest bardzo poważny, ponieważ zawiera loginy i hasła nie tylko do portali społecznościowych, ale również do banków ING oraz mBank, do portalu sprzedażowego Allegro (gdzie wiele osób ma zapisane dane karty kredytowej).

Wyciek danych Polaków – maj 2023 – jakie dane zawiera?

  • loginy i hasła do Facebooka 119 000 osób,
  • loginy i hasła do mBanku 10 000 osób,
  • loginy i hasła do banku ING: 1 200 osób
  • loginy i hasła do Allegro 80 000 osób,
  • loginy i hasła do Poczty Onet 28 000 osób,
  • loginy i hasła do Poczty wp.pl: 12 056
  • loginy i hasła do gov.pl ponad 44 000 osób.

Dane to mógł pobrać każdy użytkownik Dark Netu. Były one tak jakby publiczne dostępne na jednym z forów do pobrania za darmo.

wyciek danych 2023

Skąd pochodzą dane, które wyciekły?

Dane, które zostały opublikowane podczas majowego wycieku danych Polaków, pochodzą z zapisanych loginów i haseł w przeglądarkach internetowych jak Google Chrome czy Mozilla Firefox. Często podczas logowania różnych stronach internetowych, przeglądarka pyta nas czy zapamiętać hasło. Hakerzy przy pomocy złośliwego oprogramowania przejęli zapisane hasła setek tysięcy osób.

wyciek danych Polaków

Jak sprawdzić czy nasze dane wyciekły?

Aby sprawdzić czy nasze dane wyciekły najlepiej wejść na stronę internetową https://haveibeenpwned.com. Spokojnie, aby sprawdzić czy nasze dane wyciekły nie trzeba podawać loginu i hasła. Wystarczy wpisać swój adres e-mail i kliknąć “pwned?”. Sprawdzenie swoich danych jest darmowe.

wyciek danych maj 2023

Pochwalić należy również reakcje polskiego rządu, który uruchomił specjalną stronę internetową https://bezpiecznedane.gov.pl. Po zalogowaniu się przy pomocy profilu zaufanego, możemy sprawdzić czy nasze dane zostały przejęte przez hakerów. Tutaj również nie trzeba podawać loginu i hasła, które chcemy sprawdzić. Wystarczy wpisać adres email, a dowiemy się czy zostaliśmy zhakowani. Sprawdzenie swoich danych jest darmowe.

Źródło: https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/kilka-milionow-loginow-i-hasel-z-polski-wycieklo-do-sieci/

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne