Wygaszacze ekranu – po co były i dlaczego zniknęły?

Wygaszacz ekranu

Pamiętacie wygaszacze ekranu na komputerach? Za czasów systemu Windows 98 czy Windows XP były bardzo popularne.

Wygaszacz ekranu co to?

Wygaszacz ekranu to animacja, która odpalała się po kilku minutach nie używania komputera – nie ruszania myszką, ani klawiaturą.

Wygaszacz ekranu rury

Wygaszacz ekranu funkcja

Właśnie, wygaszacz ekranu to zawsze była animacja, a nie po prostu zdjęcie / obrazek. Dlaczego?

Zacznijmy od samej nazwy. Wygaszacz ekranu to z angielskiego screen – saver. Dosłownie „ratownik ekranu”. Swoją drogą nie wiem kto to przetłumaczył na “wygaszacz ekranu”.

Monitor CRT
Monitor CRT

W latach ’90 i ’00 popularny były monitory kineskopowe, czyli takie które nie były zbyt płaskie. Generalnie wielkie i ciężkie. Popularnie nazywane “monitorami z dupą”.

Cytując Wikipedię…

W monitorach CRT obraz powstaje przez bombardowanie luminoforu wiązką elektronów. Podczas wyświetlania obrazu niektóre jego fragmenty (np. pasek startowy w systemie Microsoft Windows) pozostają wyświetlane cały czas tak samo, co w starszych modelach monitorów mogło trwale uszkodzić („wypalić”) luminofor w tych miejscach i doprowadzić do powstania tzw. „obrazów – duchów” – fragmenty te mogą pozostać widoczne, mimo że komputer już ich nie wyświetla.

Czyli gdyby nie wygaszacze ekranu, to na monitorach CRT przez cały czas mógłbym być widoczny ślad z choćby paskiem menu start. Czy gralibyście sobie w grę i cały czas widzieli menu start. To właśnie przed wypalaniem fragmentów monitora chroniły wygaszacze ekranu.

Wygaszacze ekranu dlaczego zniknęły?

wygaszacz ekranu windows xp

Wygaszacze ekranu zniknęły, ponieważ obecnie większość monitorów LCD jest odpornych na wypalanie pixeli oraz fragmentów ekranu i interfejsu użytkownika. Co za tym idzie wygaszacze ekranu nie są już potrzebne.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne