Jak zastrzec PESEL w mObywatelu? Co daje zastrzeżenie PESELu? Kto powinien zastrzec PESEL, a komu to może utrudnić prace i codzienne życie?
Nowa funkcja zastrzeżenia PESELu pojawiła się w mObywatelu. Oto wszystko co powinniście o niej wiedzieć. Zacznijmy od tego, że funkcja działa przez stronę internetową mObywatel. Na stronę internetową można wejść przy pomocy telefonu lub komputera – wyświetla się ładnie na wszystkich urządzeniach. Niestety zastrzeżenie PESELU nie działa w aplikacji mobilnej mObywatel.
Co daje zastrzeżenie PESELU?
Zastrzeżenie PESELu zablokuje możliwość brania kredytu, rat, podpisywania umów z operatorami GMS i wyrabiania duplikatów kart SIM na Wasze dane. Po zastrzeżeniu PESELu również “prawdziwi Wy” nie będziecie mogli zrobić żadnej z tych rzeczy.
Kiedy to “prawdziwi Wy” będziecie podpisywać jakieś zobowiązania finansowe, to trzeba będzie cofnąć zastrzeżenie peselu na chwilę i ponownie go zastrzec po podpisaniu umowy.
Brzmi to skomplikowanie, ale to nie prawda. Zastrzeżenie PESELu robi się przez Internet, jest darmowe i zajmie to jedną minutę (naprawdę).
mObywatel – jak zastrzec PESEL?
- Wejdźcie na stronę mobywatel.gov.pl i zalogujcie się przy pomocy profilu zaufanego lub banku. Zastrzeganie PESELu nie działa przez aplikacje mObywatel. Trzeba zrobić to przez stronę internetową.
- Kliknijcie Zastrzeż PESEL na dole strony internetowej.
- Stuknijcie w Zastrzeż PESEL.
- Jeszcze raz kliknijcie Zastrzeż PESEL.
mObywatel – jak cofnąć zastrzeżenie PESELu?
- Wejdźcie na stronę mobywatel.gov.pl i zalogujcie się przy pomocy profilu zaufanego lub banku. Cofnięcie zastrzeżenia PESELu nie działa przez aplikacje mObywatel. Trzeba zrobić to przez stronę internetową.
- Kliknijcie Zastrzeż Pesel.
- Stuknijcie w Cofnij Zastrzeżenie.
- Wybierzcie Cofnij bezterminowo i kliknijcie w Dalej.