5 sposobów na zrobienie zrzutu ekranu na komputerze

zrzut ekranu komputer

Zrobienie zrzutu ekranu to podstawowa czynność, którą wykorzystujemy podczas pracy z komputerem. Dzięki niej możemy szybko i łatwo zapisać obraz ekranu, który możemy później wykorzystać w różnych celach np. pokazać innej osobie co widzimy na ekranie. Istnieje kilka sposobów na wykonanie zrzutu ekranu w systemie Windows, a w tym artykule przedstawimy pięć najprostszych z nich.

Więcej ciekawych porad komputerowych znajdziecie w dziale lifehacki Windows.

Windows: Jak zrobić sreenshot całego ekranu i zapisać go do pliku?

Zrzut ekranu Windows

Aby zrobić zrzut całego ekranu na komputerze wciśnijcie jednocześnie klawisze “Windows” (ikona flagi na klawiaturze) i “Print Screen” (PrtScn).

zrzut ekranu na komputerze

gdzie są zapisane zrzuty ekranu

Po ich naciśnięciu zrzut ekranu zostanie automatycznie zapisany w folderze Komputer -> Zdjęcia -> Zrzuty ekranu.

Jak zrobić zrzut okna aktywnej aplikacji w Windows?

screenshot okna aplikacji windows

Aby zrobić screenshot nie całego ekranu komputera, a jedynie aktywnego okna np. jakieś aplikacji, naciśnijcie jednocześnie klawisze “Windows” (ikona flagi na klawiaturze) i “Alt” i “Print Screen” (PrtScn). Zapisany zrzut ekranu znajduje się w folderze Komputer -> Obrazy -> Zrzuty ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu zapisany w schowku?

klawisz PrtScn

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze? Dobry sposobem na wykonanie zrzutu ekranu w systemie Windows jest użycie klawisza Print Screen (PrtScn). Po naciśnięciu klawisza Print Screen, obraz z ekranu zostanie zapisany w schowku systemowym.

zrzut ekranu schowek jak wkleić

Następnie można go wkleić do dowolnego programu np. Paint lub Word, naciskając równocześnie klawisze “Ctrl” i “V”.

Windows: Screenshot aktywnego okna zapisany w schowku

Zrzut ekranu Windows

Jeśli chcemy wykonać zrzut ekranu tylko aktywnego okna np. programu pocztowego lub dokumentu w Word, to możemy skorzystać z kombinacji klawiszy Alt + Print Screen (PrtScn). Po jej naciśnięciu zostanie wykonany zrzut tylko aktywnego okna, a nie całego ekranu. Zapisany w schowku screenshot można potem wkleić do innego programu np. Excel wciskając jednocześnie klawisze “Ctrl” i “V”.

Jak uruchomić Narzędzie Wycinania w Windows?

narzędzie wycinania skrót klawiszowy

Windows posiada także wbudowany program Snipping Tool (Narzędzie Wycinania), który umożliwia wykonanie zrzutu ekranu w bardziej zaawansowany sposób. Aby uruchomić wbudowaną aplikację Snipping Tool wciśnijcie jednocześnie klawisze “Windows” (ikona flagi na klawiaturze) i “Shift” i “S”.

narzędzie wycinania komputer

Dzięki Narzędziu Wycinania możemy wybrać obszar ekranu, który chcemy zrzucić, a następnie zapisać go na dysku. Program ten pozwala także na edycję zrzutu ekranu, co jest szczególnie przydatne w przypadku wykonywania instrukcji lub prezentacji.

Gdzie zapisują się zrzuty ekranu na komputerze?

Zrzuty ekranu w systemie Windows zapisują się automatycznie w folderze Zrzuty ekranu. Kliknijcie dwa razy na ikonę Komputer, następnie po lewej stronie kliknijcie w Obrazy, a poźniej przejdźcie do katalogu Zrzuty ekranu.

zrzut ekranu na komputerze

gdzie są zapisane zrzuty ekranu

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne