Jak się aktualizuje oprogramowanie w samolotach? Przy pomocy dyskietek 3,5″

aktualizacja programowania samolot dyskietka

Samoloty. Teoretycznie kojarzą się z urządzeniem bardzo nowoczesnym. Pozory jednak mylą. Podczas jednej z wycieczek po wnętrzu samolotów Airbus oraz Boeing okazało się, że samoloty wciąż korzystają z dyskietek 3,5″. Samoloty, które zwiedzano to Boeing 747-400 i Airbus 320.

@techmatepl

✈️ Aktualizacja oprogramowania w samolotach 😂 #tech #technology #technologia #technologie #ciekawostka #ciekawostka #airplane #airplanes #samolot

♬ Backyard Boy – Claire Rosinkranz

Co to dyskietka 3,5″?

To coś w rodzaju pen drive. Można było na niej zapisywać, kopiować i i usuwać różne rzeczy. Dyskietka 3,5″ posiada 1,4 MB pojemności. Dokładnie tak – 1,4 MB pojemności, więc nie dało by się na niej zapisać nawet jednego zdjęcia zrobionego telefonem! Dyskietki 3,5″ pojawiły się w 1986 roku. Najpopularniejszy dyskietki były firm TDK oraz Verbatim.

aktualizacja programowania samolot dyskietka

Dyskietki były bardzo nietrwałym urządzeniem – dane na nich zapisane często ulegały uszkodzeniu. Kiedy zaczęła rosnąć popularność płyt CD o pojemności 700 MB, pen drive i kart pamięci z dyskietek przestano korzystać.

Aktualizacja oprogramowania samolotu

aktualizacja programowania samolot dyskietka

Aktualizacja samolotu działa podobnie jak aktualizacja aplikacji na telefonie. Z tym, że w samolocie najpierw trzeba pobrać aktualizacje na komputer, nagrać ją na dyskietkę, a następnie tą dyskietkę włożyć do samolotu i dokonać update. Co ciekawe jeżeli raz na 28 dni oprogramowanie samolotu nie zostanie zaktualizowane to samolot nie wystartuje! Jest to związane ze zmianami na mapach powietrznych. Niektóre aktualizacje nie mieszczą się na jednej dyskietce. Jeden update może zajmować nawet 10 dyskietek!

Ciekawe dlaczego samolotów nie zaczną aktualizować przy pomocy płyt CD, pen drive, czy internetu…

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne