Jak zamontować chłodzenie do dysku SSD M.2 NVMe?

Montaż chłodzenia dysku SSD M.2

Dyski SSD M.2 NVMe to najszybsze nośników danych dostępnych na rynku w komputerach i laptopach. Jednak ze względu na ich wydajność, mogą one generować znaczną ilość ciepła, co może negatywnie wpływać na ich wydajność. Jeżeli dysk SSD się nagrzeje, to może pojawić się throttling, czyli obniżanie wydajności dysku do czasu aż jego temperatura spadnie. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż chłodzenia dysku SSD M.2. W tym artykule pokaże Wam, jak to zrobić krok po kroku.

Dlaczego warto montować chłodzenie do dysku SSD M.2 NVMe?

Radiator do dysku SSD M.2

Dyski SSD M.2 NVMe są niesamowicie szybkie, ale mają tendencję do nagrzewania się podczas intensywnego użytkowania np. grania lub pracy na dużych plikach. Wysoka temperatura może skrócić ich żywotność i wpływać na wydajność. Montaż chłodzenia do dysku M.2 NVMe pomaga utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie, co może poprawić trwałość i wydajność dysku.

Wybór radiatora dla dysku SSD M.2

Każdy radiator jaki zamontujecie powinien rozwiązać problem przegrzewania się dysku, znacznie obniżyć jego temperaturę i przyspieszyć prędkość transferu danych. Ja wybrałem chłodzenie be quiet! MC1, ale nie sugerujecie się moim wyborem. Wraz z większością chłodzeń otrzymacie w zestawie niezbędne narzędzia montażowe.

Chłodzenie dysku SSD M.2

Instrukcja montowania chłodzenia na dysku SSD M.2

 1. Odklejcie folię ochronną z dolnej części obudowy chłodzenia.
  Montaż chłodzenia dysku SSD M.2
 2. Delikatnie włóżcie dysk SSD M.2 tak, aby okrągłe wycięcie radiatora znajdowało się po tej samej stronie co wycięcie dysku.
  Chłodzenie dysku SSD M.2
 3. Odklejcie folię ochronną z górnej części chłodzenia i połóżcie radiator na dysku. Tutaj również zgodnie z półokrągłym wcięciem.
  Radiator dysku SSD M.2
 4. Zróbcie to powoli i delikatnie, ponieważ radiator od razu przyklei się do dysku. Jeżeli nie uda się trafić, to podnieście górną część chłodzenia i spróbujcie przymocować radiator ponownie. Nie ma możliwości przesunięcia radiatora.
  Chłodzenie dysku
 5. Delikatnie ściśnijcie całość.
  Jak zamontować chłodzenie dysku
 6. Zależnie czy mamy dysk jedno- czy dwustronny, przykręćcie śrubkę w odpowiednio zaznaczone miejsce.
  Jak zamontować chłodzenie SSD
 7. Przykręcamy pozostałe śrubki.
  Instalacja chłodzenia M.2

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne