Co oznacza TBW w dysku SSD i jak nie stracić gwarancji?

TBW dysk SSD co to

Co zrobić, aby nie stracić gwarancji na swój dysk SSD? Co oznacza i jak sprawdzić parametr TBW w dyskach SSD? Wszystko co powinniście wiedzieć o współczynniku Total Bytes Written w dyskach SSD.

Co to jest TBW w dysku SSD w komputerze?

Skrót TBW pochodzi od angielskiego Total Bytes Written. TBW oznacza ile danych można zapisać na dysku zanim straci gwarancję. Nawet jeżeli kupiliśmy dysk SSD pół roku temu, to po przekroczeniu dopuszczalnego parametru TBW, producent go nie naprawi za darmo.

Aby sprawdzić na jaką ilość zapisanych danych (TBW) daje gwarancje producent należy zajrzeć do specyfikacji sprzętu. Specyfikację dysku SSD znajdziemy w sklepach internetowych oraz na stronach producentów urządzeń.

TBW jak sprawdzić

Zatem TBW jest miarą gwarantowanej żywotności dysku SSD, wyrażoną w ilości terabajtów danych.

Co się stanie po przekroczeniu TBW w dysku SSD?

Dysk będzie dalej normalnie działał. Po przekroczeniu wartości TBW w dysku SSD skończy się gwarancja urządzenia. Niezależnie kiedy został kupiony. Zatem jeżeli kupiliśmy dysk miesiąc temu, a przekroczymy deklarowaną wartość TBW, to dysk nie będzie objęty darmową naprawą producenta.

Czy po przekroczeniu TBW dysk SSD nadal będzie działał?

dysk SSD

Po przekroczeniu TBW dysk SSD będzie nadal normalnie działał. Nie będzie jedynie objęty gwarancją producenta.

Jak sprawdzić wykorzystane TBW w dysku SSD?

Zainstalujcie darmową aplikację CrystalDiskInfo. Link do pobrania znajdziecie tutaj. Uruchomcie aplikację. W prawym górnym rogu znajdziecie parametr o nazwie Suma zapisów hosta – jest to wykorzystane TBW przed dysk.

jak sprawdzić TBW w dysku SSD

Wartość TBW w aplikacji CrystalDiskInfo podawana jest w gigabajtach. Producenci zwykle deklarują żywotność TBW w terabajtach (TB). Po najechaniu kursorem na wartość (u mnie 15543) pojawi się TBW wyrażone w terabajtach. Można też przeliczyć dane samodzielnie – 1 TB = 1000 GB. Zatem jeżeli producent deklaruje żywotność dysku TBW 600 TB, to jest to 600000 GB.

Jak widać na screenshocie, mój dysk ma na razie 15 TB wykorzystanego TBW. Producent daje gwarancję na 600 TB. Zatem wykorzystałem zaledwie 2.5% deklarowanej żywotności dysku SSD.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne