Telefon z dołączanym aparatem – Siemens C60 (2003) – retro test

Siemens C60

Jak co roku dnia 1. kwietnia, podobnie i w tym, przygotowaliśmy dla Was publikację z cyklu Retro. W tym niezwykłym cyklu, testujemy technologiczne urządzenia, które są starsze niż 20 lat. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić kultowy w Polsce telefon Siemens C60.

Zapraszamy Was do obejrzenia (wideo powyżej) i przeczytania, jak najbardziej poważnej recenzji telefonu Siemens C60 wydanego w 2003 roku. Test został przeprowadzony w 2024 roku.

Budowa telefonu Siemens C60

Telefon Siemens C60

Siemens C60 to telefon bardzo mały i kompaktowy. Jego wymiary to 110 x 47 x 23 mm, co za tym idzie, jest znacznie mniejszy od współczesnych smartfonów. Trzymając w ręce telefon Siemens C60 z pewnością zwrócimy uwagę na jego wagę – zaledwie 86 gramów. Dla porównania iPhone 15 waży 171 g, więc dwukrotnie więcej.

Test telefonu Siemens C60

Na górze telefonu znajduje się głośnik. Ten sam głośnik służy do rozmów i do dźwięków otrzymanych SMS. Kiedy dostaniemy wiadomość w trakcie rozmowy telefonicznej, to… istnieje ryzyko utraty słuchu. Tak serio to oczywiście nie, ale dźwięk SMS bezpośrednio do ucha w trakcie pogaduch to dość nieprzyjemna sprawka. Jakość rozmów jest jak najbardziej zadowalająca – bez problemu zrozumiecie co mówi do Was osoba po drugiej stronie słuchawki.

Test telefonu Siemens

Z przodu telefonu Siemens C60 znajdziemy oczywiście ekran. Ten ma rozdzielczość 101 x 80 pikseli i potrafi wyświetlić 5 linii tekstu jednocześnie. Ekran ma niską jasność, przez co trudno go odczytać w słoneczne dni. Wyświetlacz telefonu Siemens C60 obsługuje 4096 kolorów.

Do sterowania telefonem służy fizyczna klawiatura. Siemens umieścił w swoim telefonie klawiaturę numeryczną oraz aż 8 przycisków funkcyjnych! Aby zmieścić aż tyle przycisków muszą mieć bardzo mały rozmiar. To niestety wiąże się z tym, że telefon trudno się obsługuje. Ja mam dość małe palce, a i tak miałem problem z wciskaniem miniaturowych przycisków. Najgorzej sprawa ma się ze strzałkami kierunkowymi.

Siemens C60 klawiatura

Jak się na takim telefonie pisze SMS? Na klawiszach z cyframi umieszczono również litery. Aby napisać wybraną literę, należy wcisnąć przycisk z cyfrą taką ilość razy, które miejsce zajmuje litera na klawiszu. Oto kilka przykładów:

  • Aby napisać literę D należy wcisnąć klawisz 3 jeden raz.
  • Aby napisać literę U należy wcisnąć klawisz 8 dwa raz.
  • Aby napisać literę S należy wcisnąć klawisz 7 cztery razy.

Pisanie wiadomości w ten sposób jest znacznie mniej wygodne niż korzystanie z klawiatur ekranowych nowoczesnych smartfonów, ale miało swój urok. Na telefonie zainstalowano również polski słownik T9, który może nieco usprawnić wstukiwanie SMS.

Wiadomości SMS

Na dole telefonu znajdziemy port łączności, dzięki któremu możemy podłączyć telefon do komputera, naładować go oraz podłączyć dodatkowy aparat.

Telefon Siemens

Na górze telefonu znajduje się dziurka, dzięki której można zawiesić telefon na smyczy. Kiedyś modne było noszenie telefonu na smyczy zawieszonej na szyi.

Siemens telefon

Siemens C60 najczęściej występował w kolorze szaro-niebieskim. Zarówno obudowę oraz klawiaturę telefonu można było kupić na lokalnym bazarku i łatwo wymienić na inną. Ja jednak zdecydowałem się pozostać przy oryginalnej z metalicznym połyskiem. Bateria telefonu jest również wymienna. Pod baterią znajduje się slot na kartę SIM.

Stary telefon

Funkcje telefonu Siemens C60

Telefon działa na dedykowanym systemie Siemens Mobile OS. System operacyjny jest dość wolny. Ma jednak za to ładne animowane ikonki w menu głównym.

Najważniejszymi funkcjami telefonu Siemens C60 są oczywiście dzwonienie i SMS. Nie zabrakło również możliwości wysyłania i odbierania MMS. Ten sprzęt telefon pozwoli Wam się uwolnić ze szpon social media i Internetu, a jednocześnie pozostać w kontakcie z bliskimi.

Stare telefony

Siemens C60 to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą być przytłoczone nadmiarem zbędnych funkcji. Telefon jednak wciąż ma te najbardziej użyteczne narzędzie jak budzik, stoper oraz kalendarz. Siemens C60 posiada również możliwość włączenia wibracji. Jest również wsparcie dla dzwonków polifonicznych.

Retro telefony

To co wyróżniało model C60 to aplikacja Photo Editor, czyli ówczesny Photoshop na telefonie. Aplikacja pozwala edytować zdjęcia poprzez zmianę kolorów oraz rozciąganie. Trzeba jednak przyznać, że aplikacja, choć innowacyjna, działa niesamowicie wolno. Photo Editor nie oferuje podglądu w czasie rzeczywistym. Po zmianie parametrów obrazka np. zwiększeniu kontrastu, trzeba poczekać około 3 minut aż zobaczymy dokonane zmiany. I tak za każdym razem, kiedy ustawimy inne parametry obrazu. Dodatkowo na ekranie oferującym jedynie 4 tysiące kolorów, zmiany te są trudne do dostrzeżenia. Apka, choć z pomysłem, to jednak kompletnie nieużyteczna.

Siemens bateria

Telefon Siemens C60 posiada dwie wbudowane gry Java. Obecnie bardzo trudno jest doinstalować kolejne. Gierki są raczej nudne i toporne. Nie mają podjazdu do kultowego Snake z telefonu Nokia 3310.

Siemens C60 ma prawie 2 MB i pozwala na zapianie:

  • 35 obrazków
  • 10 ostatnich połączeń telefonicznych
  • 100 wpisów w książce adresowej
  • 72 sekund rozmów na dyktafonie

Bateria telefonu ma pojemność 700 mAh i wystarcza na około 7 dni intensywnego użytkowania.

Aparat do telefonu Siemens

Siemens C60 nie ma wbudowanego aparatu, ale… największym bajerem była możliwość podłączenia zewnętrznej kamery. Aparat to specjalne urządzenie o wielkości połowy telefonu podłączane przez port łączności.

Aparat podłączany do telefonu

Aparat fotograficzny do telefonu Siemens C60 nie posiada podglądu na żywo na ekranie, więc aby zrobić zdjęcie trzeba patrzeć w specjalny wizjer. Jednocześnie trzeba nacisnąć przycisk na klawiaturze telefonu, co jest bardzo niewygodne. Ale cóż – jest aparat fotograficzny w telefonie. Tak to wszystko się zaczęło. Aparat ma rozdzielczość 640 x 480 pikseli (0,3 MPix) i trudno rozpoznać siebie na zrobionym zdjęciu.

Siemens C60 zdjęcia

Czy warto kupić telefon Siemens C60?

Siemens test telefonu

Siemens C60 to telefon komórkowy, który z pewnością przyciągnie uwagę użytkowników poszukujących prostoty, niezawodności i funkcjonalności. Telefon posiada najważniejsze funkcje takie jak dzwonienie, wiadomości SMS i MMS, budzik, stoper oraz kalkulator. Siemens C60 pozwoli nam uwolnić się od mediów społecznościowych.

Siemens recenzja

Obecnie Siemens C60 nie jest już produkowany, ani dostępny w regularnej sprzedaży. Wciąż jednak można znaleźć egzemplarze w świetnym stanie na popularnych portalach z ogłoszeniami jak OLX. Cena, którą zapłaciłem za telefon Siemens C60 w idealnym stanie z aparatem fotograficznym to 149 zł.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne