Najlepsza przenośna konsola – Lenovo Legion Go – recenzja

Lenovo Legion Go recenzja

Konsole przenośne powróciły! Po dziesięcioletnim okresie stagnacji – od premiery PS Vita w 2012 roku, do 2022 roku nic się nie działo, teraz rynek rozkwita. No dobra – nic poza konsolami Nintendo, ale to nieco inna bajka, która nie do końca przekonuje wszystkich graczy, a zwłaszcza tych europejskich.

Rozpoczynamy test konsoli przenośnej Lenovo Legion Go. W tej recenzji sprawdzimy jak konsola radzi sobie w najnowszych grach, ile trzyma bateria, ocenimy jej jakość wykonania i nie tylko. Zapraszam do przeczytania i obejrzenia (wideo wyżej) naszego testu Lenovo Legion Go.

Oferta specjalna na zakup Lenovo Legion Go

W zestawie z konsolą znajdziecie 3-miesięczną subskrypcję usługi Xbox Game Pass, co pozwoli na wytestowanie sprzętu w bojowych warunkach. Abonament Xbox Game Pass daje dostęp do ponad 100 gier wysokiej jakości.

Dodatkowo kupując Legion Go do 31.05.2024 otrzymacie aż 8 kodów do gier w ramach akcji “Lenovo i polski gaming”. Więcej przeczytacie na stronie promocji: https://lenovogaming.pl/polskigaming/.

Kup Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go – co to?

Lenovo Legion Go system

Lenovo Legion Go to przenośna konsola do gier z “normalnym” systemem Windows 11. Na Legion Go można instalować te same gry i aplikacje co na komputerze. Działają gry instalowane z każdego źródła, więc do dyspozycji mamy nieograniczoną bibliotekę gier. Oczywiście można również korzystać z launcherów jak Steam, Epic Games Store, Ubisoft czy EA.

Urządzenie Legion Go posiada wbudowaną baterię, dzięki czemu na nim grać bez podłączenia do ładowarki nawet przez kilka godzin. Warto podkreślić, że Legion Go to samodzielne urządzenie do grania – gry są uruchamiane na urządzeniu, a nie streamowane przez Internet (jak choćby w przypadku PlayStation Portal lub Logitech G Cloud).

Lenovo Legion Go co to

Na Lenovo Legion Go można zainstalować również aplikacje, które działają na “zwykłym” komputerze, takie jak: Spotify, Google Chrome, Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Teams, WinRAR itd.. Do Legion Go można również podłączyć urządzenia peryferyjne (przez porty USB-C) takie jak drukarka, pen-drive, klawiatura czy myszka. Wszystko działa normalnie.

Lenovo Legion Go – specyfikacja techniczna

Lenovo Legion Go specyfikacja techniczna

Specyfikację techniczną Lenovo Legion Go zaczerpnęliśmy ze strony producenta.

  • system operacyjny: Windows
  • procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme 5,10 Ghz
  • liczba rdzeni procesora: 8, liczba wątków procesora: 16
  • karta graficzna: AMD Radeon RDNA 3 (zintegrowana z procesorem)
  • pamięć RAM: 16 GB / LPDDR5
  • pamięć wewnętrzna: 512 GB PCIe 4,0 NVMe M.2
  • rozmiar ekranu: 8,8″ cala
  • rozdzielczość ekranu: 2560 x 1600 pikseli (QHD+)
  • proporcje obrazu: 16 x 10
  • typ ekranu: dotykowy IPS z podświetleniem LED
  • odświeżanie ekranu: 144 Hz
  • jasność ekranu: 500 nitów
  • łączność: WiFi 6E, Bluetooth 5.2
  • pojemność baterii: 40 Wh
  • dźwięk: dwa głośniki o mocy 2 waty każdy
  • porty: 3,5 mm mini-Jack, 2x port USB-C (z DisplayPort 1.4 i PowerDelivery 3.0), czytnik kart microSD
  • wymiary (wys. x szer. x grub.): 4 cm x 29 cm x 13 cm
  • waga: 854 g

Budowa Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go to największa z konsol przenośnych. Na zdjęciach sprawia wrażenie cięższej niż jest. Konsola waży 854 g, czyli tyle co cztery telefony. Jednak nawet długie trzymanie konsolki w rękach nie sprawia dyskomfortu. Legion Go jest prawidłowo wyważony.

Jakość wykonania Lenovo Legion Go jest świetna. Urządzenie wyprodukowano z wysokiej jakości plastiku.

Lenovo Legion Go budowa

Na środku konsoli znajduje się ogromny ekran dotykowy o wielkości 8.8″ cala. Układ konsoli jest podobny do tego znanego z pada do Xboxa z dodaną dużą ilością przycisków funkcyjnych. Po prawej stronie Lenovo Legion Go znajdują się:

  • przycisk uruchamiający szybkie menu do zarządzania wydajnością konsoli,
  • cztery przyciski A, B, Y, X,
  • gałka analogowa – prawy drążek,
  • touchpad,
  • bumper RB (na górze),
  • trigger RT (na górze),
  • dwa przyciski funkcyjne M1 i M2 (z boku),
  • dwa przyciski funkcyjne M3 i M4 (z tyłu),
  • rolka działająca podobnie jak w myszce komputerowej (z tyłu),

konsola przenośna z systemem Windows

Po lewej stronie konsoli Lenovo Legion Go znajdują się:

  • przycisk uruchamiający dedykowaną aplikację do zarządzania konsolą Legion Space,
  • gałkę analogową – lewy drążek,
  • krzyżak,
  • dwa przyciski do sterowania grą,
  • bumper LB (na górze),
  • trigger LT (na górze),
  • dwa przyciski funkcyjne Y1 i Y2 (z tyłu),

konsola przenośna Lenovo

Na górze Lenovo Legion Go znajdują się:

  • przycisk włączania / wyłączania konsoli
  • gniazdo słuchawkowe mini-Jack 3.5 mm,
  • otwory chłodzenia,
  • czytnik kart micoSD,
  • port USB-C,
  • przyciski zwiększania i zmniejszania głośności,

konsola przenośna Windows

Na dole urządzenia znajdziemy drugi port USB-C. Warto też wspomnieć, że oba porty USB-C wspierają technologię Display-Port 1.4, więc konsolkę można podłączyć do zewnętrznego monitora lub telewizora i grać na tych urządzeniach.

Legion TrueStrike

Co ciekawe, Lenovo Legion Go pozwala odłączyć kontrolery Legion TrueStrike od ekranu. Mają one wbudowaną baterię i pozwalają grać w odległości nawet kilku metrów od wyświetlacza. Ja zdecydowanie wolę jednak trzymać Lenovo Legion Go w pozycji handhelda.

Lenovo Legion Go kontrolery bezprzewodowe

Jeżeli jednak zdecydujecie się na korzystanie z bezprzewodowych kontrolerów, to z tyłu konsoli umieszczono rozkładaną nóżkę. Dzięki niej można postawić konsolę na biurku, stoliku czy też w innym miejscu.

konsola przenośna Legion Go

W większości gier Lenovo Legion Go jest automatycznie wykrywany jako komputer z podłączonym padem. Zatem jeżeli tylko gra obsługuje pada, to nie będzie problemu ze sterowaniem – ustawienia wskakują automatycznie.

Drążki analogowe ASUS ROG Ally

Legion Go drążki analogowe

Oba drążki Lenovo Legion Go są wykonane z wysokiej jakości tworzywa. Korzystanie z nich jest bardzo przyjemne. Oba posiadają podświetlenie, którego kolor i animację można ustawić w aplikacji Legion Space. Do wyboru mamy ponad 16 milionów różnych kolorów. Zabrakło niestety wsparcia technologii Aurora, która automatycznie zmienia kolor światła w zależności od sytuacji naszej postaci w grze.

Lenovo Legion Go podświetlenie

Wibracje Lenovo Legion Go

Konsola przenośna Lenovo Legion Go posiada funkcję wibracji w grach. Szczerze mówiąc całkiem mnie ona zaskoczyła, bo nie spodziewałem się jej w takiej konsolce (choć przyznać muszę, że nie wiem dlaczego). Wibracje w Lenovo Legion Go są fajne. Nie jest to moc pada do PlayStation – DualSense, ale są fajne. Wibracje znacznie zwiększają immersje w grach.

Czy Lenovo Legion Go się grzeje?

Konsola posiada duże otwory wentylacyjne. Uruchamiając gry wymagające wysokiej wydajności, z pewnością usłyszymy intensywną pracę układu chłodzenia. Jednak konsola Lenovo Legion Go została zaprojektowany tak, że podczas grania nie dotykamy żadnego ciepłego miejsca. Zatem nie odczujemy nagrzewania się urządzenia (jak to ma miejsce choćby podczas stukania w klawiaturę laptopa gdy gramy).

Warto też wspomnieć, że zastosowany tutaj system chłodzenia, to dobrze znany fanom laptopów serii Legion układ ColdFront gwarantujący niezachwianą wydajność i stabilność rozgrywki. Nawet po kilku godzinach grania w gry wymagające wysokiej wydajności, liczba klatek na sekundę nie spada.

Pokrowiec do Lenovo Legion Go

Pokrowiec Lenovo Legion Go

Wraz z konsolą otrzymujemy gratis pokrowiec typu hard case. Pokrowiec jest bardzo wytrzymały i pozwala wygodnie przenosić Legion Go w torbie lub plecaku.

Legion Go case

Ekran Lenovo Legion Go

Ekran konsoli Lenovo Legion Go ma wielkość 8.8″ cala. Wyświetlacz jest naprawdę duży – najlepiej oddaje to porównanie wielkości ze smartfonem (w moim przypadku Xiaomi 13T Pro – zdjęcie niżej). Ekran ma rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli (QHD+), czyli znacznie większą niż Full HD. To daje aż 344 piksele na cal! Odczucia odnośnie wyświetlacza są takie, że bez problemu widać na nim wszystkie elementy, a sam obraz jest niesamowicie ostry. Lenovo Legion Go jest konsolą przenośną o najwyższej rozdzielczości obrazu.

Wielkość Lenovo Legion Go

Warto pochwalić również odświeżanie 144 Hz. Jest to najlepsze odświeżanie w konsoli przenośnej na rynku – żadna inna konsolka nie oferuje lepszych parametrów. Odświeżanie 144 Hz sprawia, że obraz w grach jest bardzo płynny.

Legion Go posiada matrycę typu IPS, która ma aż 97% pokrycia palety kolorów DCI-P3. Oznacza to, że ekran potrafi wyświetlić ponad 1 miliard różnych kolorów. Wow! Ponownie to świetny wynik.

Ekran Lenovo Legion Go

Ekran konsolki ma jasność maksymalną 500 mitów. Będzie się na nim komfortowo grać wewnątrz budynków i środków transportu. Będzie się na nim również dobrze grać w pochmurne dni. Natomiast w letnie słoneczne dni, aby zobaczyć wszystko na ekranie trzeba będzie nieco wytężyć wzrok. Można też wtedy wejść do cienia i już wszystko będzie OK.

Ekran Lenovo Legion Go

Ekran pokryty został szkłem Corning Gorilla Glass 5 co jest dodatkowym, przydatnym zabezpieczeniem biorąc pod uwagę jego mobilne przeznaczenie.

Ekran Legion Go jest dotykowy i to w ten sposób obsługujemy system Windows 11. Lenovo precyzyjnie odczytuje miejsce dotknięcia. Jednak trzeba przyznać, że obsługa Windowsa w ten sposób jest dość niewygodna. Elementy systemowe jak przycisk zamykania, trybu pełnoekranowego i minimalizowania są małe (niedostosowane do obsługi dotykowej). Przez to zdarza się, że zamiast zamknąć okno, uruchomić tryb pełnoekranowy. Jednak jest to konsola do grania – zakładam, że decydując się na Legion Go, system będzie służył Wam głównie do instalowania i uruchamiania gier. Zakładam, że nie kupujecie konsoli Lenovo, żeby tworzyć w niej arkusze kalkulacyjne w Microsoft Excel. Zatem obsługa w praktyce nie stanowi żadnego problemu.

Podsumowując temat ekranu – jest naprawdę świetnie. Lenovo Legion Go oferuje genialną rozdzielczość, wysokie odświeżanie i miliard kolorów.

Wydajność Lenovo Legion Go

Wydajność Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go to komputer o wielkiej mocy. Sercem konsolki jest mobilny procesor AMD Ryzen Z1 Extreme o taktowaniu maksymalnym 5,10 Ghz. Liczba rdzeni procesora to 8, a wątków 16. Karta graficzna Legion Go to zintegrowany z procesorem chipset AMD Radeon RDNA 3. Cały układ powstał z myślą właśnie o konsolach przenośnych. Lenovo Legion Go to demon wydajności!

Konsola przenośna Lenovo posiada 16 GB pamięci RAM LPDDR5 o taktowaniu 7500 Mhz! Pamięć jest niesamowicie szybka! Za przechowywanie danych użytkownika odpowiada dysk SSD M.2 NMVe o pojemności 512 GB. Tyle miejsca zdecydowanie wystarczy, aby zainstalować kilka produkcji AAA lub kilkanaście gier zajmujących mniej gigabajtów.

Lenovo Legion Go wydajność

Jaką szybkość oferują wbudowany dysk SSD Legion Go? Szybkość odczytu wynosi 3362 MB/s, a szybkość zapisu 3112 MB/s. Są to świetne wyniki. Ekrany ładowania gier są krótsze niż kiedykolwiek.

konsola Lenovo

Lenovo Legion Go to jest to urządzenie bardzo wydajne. Odpalałem na nim wiele aplikacji jednocześnie: przeglądarki internetowe Google Chrome i Microsoft Edge, puszczałem muzykę ze Spotify i Winampa, pisałem w  Microsoft Word i liczyłem arkusze w Microsoft Excel. Tak, tak – to wszystko jednocześnie i konsolka nie zaliczyła najmniejszego zacięcia. Wszystko działa bardzo płynnie i stabilnie.

Lenovo Legion Go – wyniki wydajności PCMark 10

Lenovo Legion Go PCMark 10

Na laptopie Lenovo Legion Go uruchomiłem benchmark wydajności PCMark 10 Modern Office. Oto wyniki, które możecie porównać w innymi urządzeniami.

  • Essentials: 10349 punktów
    – App Start-up: 14195 punktów
    – Video Conferencing: 8256 punktów
    – Web Browsking: 9458 punktów
  • Productivity: 9975 punktów
    – Spreadsheets: 12760 punktów
    – Writing: 7799 punktów
  • Digital Content Creation: 8824 punktów
    – Photo Editing: 12070 punktów
    – Rendering and Visualization: 9050 punktów
    – Video Editing: 6291 punktów

Wynik punktowy ogólny Lenovo Legion Go w teście PCMark 10 to 6949 punktów.

Tryby działania konsoli Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go tryby wydajności

Konsola Lenovo Legion Go posiada 3 tryby działania. W zależność od tego jakiej mocy akurat potrzebujemy wybieramy jeden z nich:

  • Quiet – konsola mocno ogranicza moc obliczeniową, aby zużywać jak najmniej energii. Tryb Quiet jest idealny do prostych zadań jak przeglądanie Internetu, oglądanie YouTube, instalacji gier, prace wewnątrz systemu. W Trybie Quiet uruchomimy też gry wymagające mniejszej i średniej mocy obliczeniowej np. Minecraft. W tym trybie bateria wystarcza na najdłużej.
  • Balanced – konsola nieco ogranicza moc obliczeniową, aby zużywać mniej energii. Tryb Balanced łączy niskie zużycie energii z możliwością grania w bardziej wymagające gry. Jakich wyników możemy się spodziewać? Na niskich ustawieniach graficznych gry wymagające większej wydajności (np. Wiedźmin 3) osiągną około 40 klatek na sekundę.
  • Performance – konsola wykorzystuje całą swoją moc obliczeniową. Wszystkie gry działają na najwyższych ustawieniach graficznych i osiągają wysoką ilość FPS. W tym trybie bateria zużywa się najszybciej.

Ile klatek na sekundę Lenovo Legion Go?

Lenovo Legion Go ile FPS w grach

Jakie wyniki wydajności osiąga Lenovo Legion Go w grach? Wszystkie gry uruchamiałem w rozdzielczości Full HD. Jeżeli gra oferowała taką możliwość, to korzystałem z technologii Radeon Super Resolution. Podczas testów miałem wyłączony Ray-Tracing. Pomiarów dokonywałem w trybie wydajności Performance. Oto wyniki wydajności, które otrzymałem:

  • GTA V na wysokich ustawieniach graficznych działa średnio w 75 klatkach na sekundę,
  • Wiedźmin 3 na wysokich ustawieniach graficznych działa średnio w 72 klatkach na sekundę,
  • Fortnite na wysokich ustawieniach graficznych działa średnio w 51 klatkach na sekundę,
  • Cyberpunk 2077 na  wysokich ustawieniach graficznych działa średnio w 52 klatkach na sekundę,
  • Dirt Rally na wysokich ustawieniach graficznych działa średnio w 110 klatkach na sekundę.

Wyniki wydajności w grach Lenovo Legion Go uważam za jak satysfakcjonujące. Na konsolce bez problemu odpalicie najnowsze gry i będziecie mogli cieszyć się wysokimi ustawieniami graficznymi.

Lenovo Legion Go ile klatek na sekundę w grach

Ile teraflopów ma Lenovo Legion Go?

Lenovo Legion Go ma wydajność 8,6 teraflopów. Dla porównania: PlayStation 4 ma wydajność 1,84 tereflopów. PlayStation 5 ma wydajność 10,28 tereflopów. Zatem Lenovo Legion Go zaoferują jakość grafiki niewiele mniejszą niż stacjonarna konsola PlayStation 5. Robi wrażenia, zwłaszcza jeżeli porównamy rozmiary obu urządzeń 😉

Lenovo Space – aplikacja do zarządzania konsolą

Legion Space

Firma Lenovo przygotowała specjalną aplikację do zarządzania konsolką – Legion Space. Aplikację wywołujemy dedykowanym przyciskiem znajdującym się po lewej górnej stronie. W Legion Space znajdziemy wszystkie zainstalowane przez nas gry (z różnych launcherów) oraz zmienimy ustawienia urządzenia. Jakie ustawienia można zmienić w Legion Space?

  • Wybrać tryb wydajności lub stworzyć swój własny,
  • Wygodnie skonfigurować połączenia WiFi i Bluetooth,
  • Zmienić rozdzielczość, odświeżanie i jasność ekranu,
  • Dostosować ustawienia kontrolerów,
  • Wybrać kolor i animację podświetlenia,
  • Dowolnie zaprogramować działanie przycisków funkcyjnych,
  • i wiece więcej…

Po drugiej stronie konsolki znajdziemy przycisk, który otwiera najważniejsze funkcje aplikacji Lenovo Space w formie szybkiego menu.

konsola przenośna

Bateria Lenovo Legion Go

Korzystając z konsoli przenośnej kluczową funkcją jest oczywiście długość działania na jednym naładowaniu baterii. To jak długo handheld Lenovo Legion Go wytrzyma na jednym naładowaniu, zależy od tego co na nim robimy, z jakiego trybu wydajności korzystamy i jakie ustawia graficzne w grze wybraliśmy. Oto kilka przykładów:

  • Korzystając z trybu wydajności Quiet można bez problemu grać w gry wymagające mniej wydajności np. Minecraft czy Roblox. Możemy też komfortowo przeglądać Internet, korzystać z komunikatorów oraz oglądać Netflixa. W tym trybie bateria Lenovo Legion Go wytrzyma około 4.5 godziny.
  • Używając z trybu wydajności Balanced możemy grać w gry wymagające wyższej wydajności na niskich ustawieniach graficznych. Wiedźmin 3 w trybie Balanced działa w 40 klatkach na sekundę. W trybie Balanced bateria Lenovo Legion Go zapewni nam około 2.5 godziny zabawy.
  • Korzystając z trybu wydajności Performance używamy pełnej mocy konsoli. Możemy grać w gry na wysokich ustawieniach graficznych. Wiedźmin 3 na wysokich ustawieniach w trybie Performance działa w 72 klatkach na sekundę. W trybie wydajności performance bateria Lenovo Legion Go wystarczy na około 1.5 godziny grania.

Jeżeli myślicie o zakupie konsoli przenośnej, to tylko dodam, że gniazdka elektryczne są już w większej ilości miejsc niż sądzicie. Ja bardzo często podróżuję pociągami i od kilku lat nie spotkałem takiego bez gniazdek. Zatem dzięki Lenovo Legion Go mogę grać nawet przez całą podróż trwającą 6 godzin. Ta konsolka uwolniła mnie od nudy!

Bateria Lenovo Legion Go

Naładowanie baterii Lenovo Legion Go od 0% do 100% trwa 1 godzinę i 20 minut. W czasie ładowania oczywiście można normalnie korzystać z urządzenia. Szybka ładowarka USB-C o mocy 65 watów jest dodawana gratis do sprzętu.

Głośniki Lenovo Legion Go

Legion Go czy warto

Lenovo Legion Go posiada dwa wbudowane głośniki (stereo) o mocy 2 waty każdy. Jak na urządzenie mobilne, to głośniki są dość głośne. Oferowana jakość dźwięku jest przeciętna – oczekiwałem nieco więcej po tej konsolce. Prawda jest jednak taka, że na konsoli przenośnej gra się przez większość czasu używając słuchawek – tak, aby nie przeszkadzać innym osobom, z którymi podróżujemy. Lenovo Legion Go ma gniazdo słuchawkowe mini-Jack 3.5 mm. Po podłączeniu headsetu możemy cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości.

Czy warto kupić Lenovo Legion Go?

Legion Go czy warto kupić

Lenovo Legion Go to świetna konsola przenośna o najlepszej specyfikacji na rynku (w momencie pisania tego tekstu nie ma urządzenia o lepszych parametrach). To doskonałe urządzenie dla każdego gracza PC-towego, który chciałby mieć możliwość grania w każdym miejscu. Poza świetną specyfikacją techniczną, konsola posiada “normalny” system Windows 11. To oznacza otwartość i możliwość zagrania w każdą grę, którą działa na komputerze.

granie na Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go kosztuje 3199 zł. W podobnej cenie można kupić niezłego laptopa gamingowego. Tylko, że laptopy gamingowe są znacznie większe, cięższe i mniej mobilne. Laptopy dla graczy zazwyczaj ważą więcej niż 2.5 kg (+ ciężki zasilacz), a Legion Go zaledwie 854 g (+ bardzo lekki zasilacz). To sprawia, że z chęcią zawsze wrzucamy Legion Go do plecaka. Laptopy gamingowe niestety nie zaoferują najwyższej wydajności na zasilaniu bateryjnym, a konsola Lenovo Legion Go już tak. Czyli na Lenovo możemy grać na wysokich ustawieniach graficznych z dużą ilością klatek na sekundę. Uważam, że warto kupić Lenovo Legion Go. Polecam to urządzenie wszystkim graczom.

Kup Lenovo Legion Go

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne