Lubicie grać na telefonie? Ja zazwyczaj pykałem w proste gierki typu Jetpack Joyride. Wiele razy robiłem podejście do Minecrafta, Fortnite czy Call of Duty na telefonie, ale nie mogłem się przekonać. Bardzo lubię te gry w wersji stacjonarnej, jednak poruszanie postacią przy pomocy “dotykowej gałki analogowej” i celowanie na telefonie po prostu mnie irytowały. Musicie przyznać, że gra na smartfonie jest znacznie mniej wygodna od tej z użyciem pada czy też klawiatury i myszki.
Backbone One to urządzenie, które odmienia jakość grania na telefonie. Podłączacie Backbone do telefonu i czujecie się jakbyście grali na konsoli z padem (albo na PC z padem)! Ja – dotychczasowy hejter grania mobilnego, nagle je pokochałem! Serio! W ciągu ostatniego tygodnia grałem na telefonie więcej godzin niż przez ostatni rok. Dlaczego? Bo granie na telefonie staje się po prostu wygodne. Zapraszam do przeczytania recenzji Backbone One.
Backbone One – wersje urządzenia
Zacznę od tego, że ja testowałem kontroler Backbone One w wersji Xbox dla telefonów z systemem Android. Do testów wykorzystałem telefon Samsung Galaxy S20. Na wstępie napiszę, że samo urządzenie Backbone One występuje w 4 wersjach:
- Backbone One przypominające kontroler do PlayStation dla telefonów z systemem Android,
- Backbone One przypominające kontroler do PlayStation dla iPhone,
- Backbone One przypominające kontroler do Xboxa dla telefonów z systemem Android,
- Backbone One przypominające kontroler do Xboxa dla iPhone,
W zależności od tego jaki telefon posiadacie (ze złączem USB-C czy Lighting) oraz jaki kształt kontrolera preferujecie, wybieracie model dla siebie.
Jak działa Backbone One?
Rozciągacie Backone One, wkładacie do niego telefon i… tyle. Urządzenie jest gotowe do gry. Smartfon jest trzymany stabilnie – nie ma szans, żeby wypadł z Backbone w żadnej pozycji.
Backbone One łączy się z telefonem przez port USB-C / Lighting i z niego pobiera energię. Urządzenie nie posiada własnej baterii. Czy podczas korzystania z pada Backbone bateria telefonu szybciej się rozładowuje? Ja nie odczułem żadnej różnicy grając na smartfonie przy pomocy ekranu dotykowego i przy pomocy gamepada Backbone. Jasne – urządzenie pobiera energię, więc pewnie telefon rozładuje się o kilka minut szybciej, jednak są to z pewnością niewielkie różnice.
Urządzenie jest wykrywane przez telefon automatycznie jako podłączony gamepad. W większości gier sterowanie samo zmienia się na pada. W niektórych grach będziecie musieli “ręcznie” przełączyć kontroler w ustawieniach.
Warto wspomnieć, że większość gier oferuje dodatkowo możliwość dostosowania sterowania padem do naszych preferencji. Gry pozwalają skonfigurować czułość gałek analogowych, odwrócić osie lub nawet samodzielnie mapować przyciski.
Po zakończonej grze wystarczy rozciągnąć kontroler Backbone One i wyjąć z niego telefon.
Czy Backbone One działa ze wszystkimi grami?
Backbone One działa ze wszystkimi grami wspierającymi pada (dowolnego pada). Jest ich zaskakująco dużo (Fortnite, Minecraft, GRID, GTA: Vice City, Call of Duty, Jetpack Joyride i wiele innych…). Jednak nie wszystkie gry mobilne wspierają obsługę pada, a co za tym idzie – nie we wszystkie gry pogramy z użyciem Backbone One. Podczas testów trafiłem na dwie gry, które nie obsługiwały pada: FIFA oraz GTA: San Andreas. Listę gier, które napewno zadziałają z Backbone One znajdziecie na stronie producenta: link.
Budowa Backbone One
Backbone ma budowę bliźniaczą do pada do gier (Xbox lub PlayStation – w zależności od tego jaką wersję wybierzemy). Backbone posiada:
- lewą gałkę analogową,
- krzyżak,
- 4 przyciski sterowania (A, B, Y, X lub X, kółko, trójkąt, kwadrat),
- prawą gałkę analogową,
- 4 przyciski na górze urządzenia – dwa po lewej i dwa po prawej stronie (L1, L2, R1, R2),
- dwa przyciski funkcyjne do obsługi gier,
- dwa przyciski dodatkowe.
Co tu dużo pisać… wszystko jak w padach, które znamy i lubimy.
Wspomnę tylko o dwóch dodatkowych przyciskach, które posiada Backbone One:
- przycisk do robienia zrzutów ekranu lub nagrań wideo z gier,
- przycisk uruchamiający aplikacje Backbone (ten pomarańczowy).
Aby rozpocząć nagranie wideo należy nacisnąć przycisk. Jeżeli chcemy wykonać zrzut ekranu, to należy ten sam przycisk przytrzymać przez około 2 sekundy.
Na dole Backbone One znajdują się: port USB-C do ładowania telefonu (po lewej stronie) oraz gniazdo Mini-Jack 3.5 mm do podłączenia słuchawek (po prawej stronie). Możliwość ładowania telefonu podczas grania pozwala na nieprzerwane granie przez ile tylko czasu zapragniemy. A możliwość podłączenia dowolnych słuchawek, to z kolei szansa na całkowite zanurzenie się w grze.
Urządzenie Backbone One jest solidnie wykonane. Zarówno gałki analogowe, jak i wszystkie przyciski działają świetnie. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do ich jakości. Podobnie jak w padzie od Xboxa oraz PlayStation, drążki w Backbone One są również klikalne (w wielu grach używane do szybszego biegu). Backbone One waży 138 g, więc jest to urządzenie bardzo lekkie.
Jeżeli chodzi o budowę Backbone One, to wymarzyć mógłbym sobie jeszcze tylko wibracje. Może w kolejnej wersji urządzenia?
Konstrukcja pada do telefonu Backbone jest przemyślana i dobrze rozplanowana. Przyciski są świetnie wyprofilowane. Ergonomia urządzenia sprawia, że na Backbone One można grać godzinami czerpiąc z tego masę frajdy.
Jak się gra na Backbone One?
Na Backbone One gra się genialnie. Dzięki temu urządzeniu ciężko mnie odciągnąć od grania na telefonie. Muszę przyznać, że zanim odkryłem Backbone One, byłem hejterem grania mobilnego – poruszanie postacią przy pomocy “dotykowej gałki analogowej” i celowanie po prostu mnie irytowały. Po tym jak rozpocząłem swoją przygodę z Backbone One wszystkie się zmieniło.
Granie na padzie do telefonu Backbone największą przewagę daje w grach, w których strzelamy. Celowanie i poruszanie postacią jest znacznie szybsze i dynamiczniejsze. Ja zazwyczaj zajmuje kiepskie miejsca w grach, a dzięki mobilnemu gamepadowi nagle zacząłem zostawać MVP. Przy pomocy przycisków wsiadamy do pojazdów, wykonujemy akcje, przełączamy bronie – sterowanie działa jak w stacjonarnych wersjach gier na konsole lub komputer – jest doskonale dostosowane do gamepada.
Dzięki Backbone One dużo przyjemniej grało mi się w Fortnite, Roblox, Minecraft, Call of Duty, Jetpack Joyride, GRID i wiele innych. Naprawdę gra się o wiele, wiele fajnej. Ciężko w tekście oddać przeskok jakości jaki towarzyszy graniu mobilnemu po podłączeniu pada do telefonu Backbone One.
Warto również wspomnieć, że podczas grania na Backbone One nie ma żadnych opóźnień w porównaniu do grania na ekranie dotykowym. To bardzo ważne, zwłaszcza w grach sieciowych.
Jak napisałem wcześniej w recenzji Backbone One – tylko dwie gry, w które chciałem zagrać, nie obsługiwały pada – były to FIFA Mobile oraz GTA: San Andreas. Mocno się zdziwiłem, że twórcy tych gier nie dodali wsparcia dla padów – wszak obie te serie są stworzone do grania na padzie!
Ograłem też w końcu klasyczne GTA: Vice City – w tej grze jest obsługa pada, ale twórcy zdecydowanie nie wykorzystali potencjału (przyciski L1 / L2/ R1 / R2 nie zostały zmapowane). Gra się dużo lepiej niż bez pada, ale to nie jest wykorzystanie pełnego potencjału jak w przypadku gier wymienionych wcześniej.
Trudno winić producenta sprzętu za brak dodania obsługi pada przez twórców niektórych gier. Informuje Was po prostu, że pad w grze może nie zawsze działać. Samo urządzenie Backbone One jest świetne. Gwarantuje Wam, że używając go, zagracie w wiele świetnych gier!
Gra zdalna na Backbone One
Gamepad do telefonu Backbone One może być używany do gry zdalnej. Urządzenie wspiera usługi PlayStation Remote Play, Xbox Remote Play, Steam Remote Play oraz Nvidia GeForce Now. Wystarczy zainstalować aplikację do gry zdalnej na telefonie i cieszyć się stacjonarnymi grami w dowolnym miejscu.
Co ciekawe Backbone One można również podłączyć kablem do komputera PC, Mac, lub tabletu (Android / iPad) i korzystać z niego jak ze zwykłego pada.
Aplikacja Backbone One
Kontroler Backbone One jest urządzeniem Plug and Play tzn. podłączacie go do telefonu i po prostu działa. Jeżeli ktoś chce (co polecam), to może zainstalować aplikację Backbone. Co daje apka?
- łatwy dostęp do naszych gier,
- możliwość przeglądania biblioteki gier obsługujących kontroler Backbone,
- rekomendacje gier,
- czat głosowy,
- możliwość udostępniania naszego ekranu rozgrywki,
- wykonywanie zrzutów ekranu,
- możliwość nagrywania rozgrywki,
- możliwość streamowania gry na YouTube lub Twitch.
Poza funkcjami społecznościowymi aplikacji, chciałbym zwrócić uwagę na nagrywanie rozgrywki. Zacznę od tego, że aplikacja pozwala również na edycję naszych klipów. Jeżeli gramy na telefonach z systemem Android, to rozgrywka jest nagrywana w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli w 30 klatkach na sekundę. Najbardziej ucieszą się jednak posiadacze iPhone’ów. Nie dość, że aplikacja Backbone na iOS nagrywa klipy w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i 60 klatkach na sekundę, to potrafi również zapisać ostatnie 15 sekund rozgrywki przed naciśnięciem przycisku nagrywania! Wow!
Gdzie kupić Backbone One?
Backbone One można kupić w większości sklepu z elektroniką. Aby wybrać najtańszy sklep polecam skorzystać z Ceneo – link do zakupu Backbone One znajdziecie poniżej:
- Backbone One – PlayStation dla telefonów z systemem Android – KUP
- Backbone One – PlayStation dla iPhone – KUP
- Backbone One – Xbox dla telefonów z systemem Android – KUP
- Backbone One – Xbox dla iPhone – KUP
Czy warto kupić Backbone One?
Uważam, że warto kupić Backbone One. To urządzenie całkowicie odmienia granie mobilne. Komfort i przyjemność z gry wkraczają na zupełnie nowy poziom. Aż ciężko się oderwać od telefonu. Ja pokochałem gry mobilne jak nigdy wcześniej!
Pad do telefonu Backbone One kosztuje 589 zł. Jest to sporo pieniędzy za akcesorium go grania. Ja jednak uważam, że jeżeli gracie na telefonie, to absolutnie warto. Nie dość, że na Backbone One gra się niesamowicie, to jeszcze zdobędziecie przewagę w potyczkach online, dzięki wygodniejszemu i precyzyjniejszemu sterowaniu. Polecam.