Dostawa paczki przez kuriera – prawa i obowiązki kuriera

prawa obowiązki kuriera

Prawa, obowiązki i ciekawostki o kurierach. Jeżeli często robicie zakupy przez Internet i wybieracie dostawę kurierem, to w tym artykule dowiecie się sporo interesujących rzeczy. Oto prawa konsumenta w dostawie kurierskiej oraz prawa i obowiązki kurierów.

Czy kurier musi do mnie dzwonić przed przyjściem?

Nie musi, ale oczywiście może. Kurierzy nie mają obowiązków dzwonienia do obiorcy przed dostarczeniem paczki. Kurier nie musi dzwonić i pytać czy jesteśmy w domu. Kurier nie musi umawiać się na godzinę.  Podobnie jak pracownik Poczty Polskiej kurier może zostawić awizo po nieudanych próbach doręczenia.

Czy kurier musi mi wydać resztę pieniędzy przy zamawianiu za pobraniem?

Nie musi, ale oczywiście może. To obowiązkiem kupującego jest posiadanie odliczonej kwoty za zamówienie. Kurier nie musi wydać odbiorcy paczki reszty pieniędzy.

Czy kurier musi wnieść ciężką paczkę pod drzwi np. na czwarte piętro?

Kurierzy mają obowiązek wnoszenia paczek do 30 kg. Jeżeli paczka jest cięższa, to możemy poprosić o pomoc, ale wnoszenie nie jest obowiązkiem kuriera. Kurier może się zgodzić pomóc ze wniesieniem ciężkiem paczki, ale nie musi.

Czy kurier musi czekać aż sprawdzimy zawartość paczki?

Kurier musi czekać aż sprawdzimy zawartość paczki tylko w przypadku kiedy paczka wygląda na uszkodzoną z zewnątrz. Jeżeli paczka wygląda normalnie, to kurier nie musi czekać aż otworzymy przesyłkę. Natomiast przy zamawianiu droższych rzeczy polecam nagrywać telefonem otwieranie paczki – inaczej może być cieżko udowodnić, że były w niej ziemniaki, a nie iPhone.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne