Co to jest pamięć DRAM w dysku SSD?

Dysk SSD pamięć DRAM

Co to jest pamięć DRAM w dysku SSD? Do czego służy pamięć DRAM? Jaki wpływ ma pamięć DRAM na wydajność dysku SSD? W tym artykule dowiecie się czy warto kupić dysk SSD z pamięcią DRAM.

Dysk SSD zapisuje dane użytkownika w pamięci NAND. Zazwyczaj są to cztery komórki (np. dysk o pojemności 1024 GB posiada cztery komórki pamięci po 256 GB). W czasie używania dysku SSD, dane co jakiś czas zmieniają swoją fizyczną lokalizację na dysku – przemieszczają się między komórkami. Dzieje się tak, aby żadna komórka dysku SSD nie była przez dłuży czas pusta. Jeżeli dane nie zmieniałyby swojej lokalizacji, to dysk szybciej by się zużywał, poprzez intensywną eksploatację niektórych komórek.

Pamięć DRAM (Dynamic Random Access Memory) w dyskach SSD jest znacznie szybsza od pamięci NAND. W pamięci DRAM przechowywana jest mapa z informacjami, gdzie dokładnie (fizycznie) znajduje się każdy plik na dysku SSD. Co za tym idzie dostęp do pliku jest znacznie szybszy, bo jego lokalizacja jest określona ekspresowo.

Kioxia Exceria Pro DRAM

Jeżeli dysk SSD nie ma pamięci DRAM, to mapa położenia plików jest przechowywana w standardowej pamięci dysku SSD, czyli NAND, która jest wolniejsza.

Warto podkreślić, że pamięć DRAM w dyskach SSD pełni kluczową rolę w procesie zarządzania danymi i optymalizacji wydajności. Pamięć DRAM działa również jako bufor tymczasowy dla danych, które są obecnie używane lub przetwarzane przez system operacyjny i aplikacje. Gdy użytkownik otwiera plik, aplikacja czyta te dane do pamięci DRAM, gdzie mogą być szybko dostępne dla procesora. To znacznie przyspiesza czas odczytu, ponieważ pamięć DRAM ma znacznie szybsze czasy dostępu niż pamięć NAND.

Dysk SSD Kioxia Exceria Pro

Obecność pamięci DRAM w dysku SSD ma znaczący wpływ na ogólną wydajność urządzenia. Im więcej pamięci DRAM jest dostępne, tym większa ilość danych może być przechowywana w buforze tymczasowym, co przekłada się na szybsze operacje odczytu i zapisu. Oznacza to, że system oraz aplikacje mogą działać płynniej, a czasy ładowania i reakcji są znacznie krótsze.

Podsumowując jeżeli dysk SSD ma pamięć DRAM jest to jego zaleta. Posiadanie pamięci DRAM nie ma żadnych wad, no poza tym że dyski SSD z pamięcią DRAM są droższe.

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne