Throttling – co to jest i jak mu zapobiegać?

Throttling

Czy korzystając z komputera stacjonarnego, laptopa lub smartfona, zdarzyło się Wam zauważyć spadki wydajności? Na przykład grając w ulubioną grę na komputerze, na początku sesji osiągacie stabilne 60 FPS, a po pół godziny liczba klatek na sekundę spada do 40 FPS? A może po dłuższym korzystaniu z telefonu nagle zauważacie, że zaczyna się zacinać? Może Was dotyczyć zjawisko throttlingu.

Throttling – co to?

Throttling to obniżenie wydajności podzespołów komputera lub telefonu (np. procesora, bądź karty graficznej), aby zmniejszyć ich temperaturę. Podczas intensywnego korzystania z urządzenia, jego podzespoły się nagrzewają Jeżeli po pół godziny grania w gry lub używania urządzenia, zauważymy nagły spadek wydajności, to prawdopodobnie części się przegrzały. Aby uniknąć spalenia, wewnętrzne sterowniki obniżają wydajność podzespołów. To skutkuje “zamulaniem” urządzenia i obniżeniem liczby FPS w grach. Spadek wydajności następuje na jakiś czas, dopóki temperatury podzespołów się nie unormują.

Throttling co to

Najcześciej zjawisko throttlingu w komputerach (i laptopach) dotyczy procesora (CPU) i karty graficznej (GPU). Zdarza się również, że przegrzewa się pamięć RAM lub pamięć komputera. Kiedy komputer wykryje, że procesor, karta graficzna lub inny układ scalony, osiągają wysokie temperatury, uruchamia mechanizm throttlingu. Wówczas obniża częstotliwość taktowania tych podzespołów, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ich wydajności. Ta kontrolowana redukcja mocy pomaga utrzymać temperaturę w akceptowalnym zakresie i chroni komputer przed uszkodzeniem termicznym.

Throttling jak rozpoznać

Warto podkreślić, że throttling, choć wpływa negatywnie na wydajność i kojarzy się źle, jest mechanizmem obronnym, który chroni urządzenie przed przegrzaniem i uszkodzeniem. To dzięki throttingowi

Jak zapobiegać throttlingowi komputera stacjonarnego?

throttling w komputerze

Oto polecane sposoby na zapobieganie obniżeniu wydajności komputera stacjonarnego z powodu zbyt wysokiej temperatury:

  • Wyczyszczenie układu chłodzenie. Zbyt zakurzony układ chłodzenia może powodować jego nieprawidłową pracę, a co za tym idzie, odprowadzanie ciepła może następować nieprawidłowo. Chwytajcie zatem za odkurzacz i wyczyśćcie swojego kompa.
  • Wymiana pasty termoprzewodzącej. Pastę służącą do odprowadzenia ciepła z procesora do wentylatora należy wymieniać co od 1 do 5 lat. Jeżeli dawno nie wymienialiśmy pasty termoprzewodzącej, to może ona nie funkcjonować prawidłowo.
  • Zakup lepszego chłodzenia. Jeżeli zjawisko throttingu dotyczy procesora, to warto kupić wydajniejszy wentylator. Jeżeli zjawisko obniżenia wydajności z powodu przegrzania dotyczy pamięci, to warto zakupić lepszy radiator.
  • Wymiana obudowy komputera. Wymiana obudowy na taką z lepszym przewiewem, może spowodować lepsze odprowadzanie ciepła. Wybierajcie obudowy z dużą ilością wentylatorów.
  • Wymiana zasilacza. Częstym powodowem throttlingu jest zasilacz o zbyt niskiej mocy, który nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii do podzespołów komputerowych, przez co urządzenie musi obniżać swoją wydajność.

Jak poradzić sobie z throttligiem laptopa?

throttling laptopa

Oto polecane sposoby na zapobieganie obniżeniu wydajności laptopa z powodu zbyt wysokiej temperatury:

  • Wyczyszczenie układu chłodzenia. Kurz, brud lub zanieczyszczenia w układzie chłodzenia mogą ograniczać jego zdolność do skutecznego odprowadzania ciepła, co wymusza throttling. Wyczyszczenie wentylatorów może pomóc przywrócić wysoką wydajność laptopa.
  • Wymiana pasty termoprzewodzącej. Laptopy posiadają pastę termoprzewodzącą, która odpowiada za odprowadzanie ciepła z procesora i karty graficznej do układu chłodzenia. Pastę termoprzewodzącą należy wymieniać w laptopie co od 1 do 5 lat.
  • Zakup podkładki chłodzącej. Podkładka chłodząca może pomóc skutecznie obniżyć temperaturę laptopa, a co za tym idzie zniwelować konieczność throttlingu.

Jak zapobiegać throttlingowi telefonu komórkowego?

throttling telefonu komórkowego

Niestety poradzenie sobie z throttligiem smartfona jest niezwykle trudne. Zazwyczaj wynika on z niedoskonałości konstrukcyjnych inżynierów, którzy projektowali urządzenie.  Oto kilka porad, które mogą pomóc szybko przywrócić wysoką wydajność telefonu:

  • Wyłączcie niepotrzebne aplikacje działające w tle.
  • Obniżcie jasność ekranu.
  • Odinstalujcie niepotrzebne aplikacje.
  • Starajcie się nie korzystać, ani nie zostawiać telefonu na słońcu.
  • Odłączcie telefon od ładowarki, ponieważ powoduje to dodatkowe nagrzewanie się baterii.
  • Dokupienie wentylatora do telefonu.

Musicie jednak wiedzieć, że pozbycie się throttlingu na stałe (jak np. poprzez wymianie wentylatora od komputera) jest praktycznie niemożliwe. Wymienione wskazówki pomogą tymczasowo go uniknąć, ale nie wyeliminują problemu na stałe.

throttling sposoby

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne