Laptop z dwoma ekranami – ASUS ZenBook Duo (2024) – test

ASUS Zenbook Duo 2024

Rozpoczynamy test urządzenia zupełnie nietypowego – laptopa z dwoma ekranami. Firma ASUS znana jest z ciekawych innowacji, które trafiają do sprzedaży. Tutaj należy pochwalić ASUSa. Wielu innych firm prezentuje podobne sprzęty, ale tylko w formie konceptów, które nigdy nie trafiają na sklepowe półki. ASUS wprowadza te urządzenia na rynek, a co za tym idzie, sprawia, że świat elektroniki gna na przód. Wcześniej mieliśmy okazję recenzować choćby laptopa ze składanym ekranem ASUS Zenbook 17 Fold OLED.

Jak w codziennym użytkowaniu sprawdzi się laptop z dwa ekranami ASUS ZenBook Duo 2024 (nazwa kodowa: UX8406MA)? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia naszej recenzji!

Testowany model, którego dotyczy ta publikacja to ASUS ZenBook Duo (2024) UX8406MA z procesorem Intel Core Ultra 9 185H 2.3 GHz i dyskiem o pojemności 2 TB.

ASUS ZenBook Duo (2024) UX8406 – specyfikacja techniczna

ASUS Zenbook Duo 2024 specyfikacja techniczna

Zanim przejdziemy do testu, sprawdźmy co laptop ASUS ZenBook Duo (2024) UX8406 ma w środku. Laptop występuje w dwóch wersjach – różnią się one modelem procesora oraz ilością pamięci na dane użytkownika.

 • System operacyjny: Microsoft Windows 11 Home
 • Procesor:
  – Intel Core Ultra 9 185H 2.3 GHz (24MB Cache, taktowanie maksyalne: 5.1 GHz, 16 rdzeni, 22 wątki)
  – Intel Core Ultra 7 155H 1.4 GHz (24MB Cache, taktowanie maksyalne: 4.8 GHz, 16 rdzeni, 22 wątki)
 • Pamięć RAM: 32 GB (LPDDR5X)
 • Karta graficzna: zintegrowana z procesorem – Intel Arc Graphics
 • Pamięć na dane użytkwnika: 1 TB lub 2 TB
 • Ekrany: oba mają taką samą specyfikację
  – Wielkość: 14.0″ cali
  – Rozdzielczość 3K (2880×1800 pikseli)
  – Rodzaj matrycy: OLED
  – Proporcja ekranu: 16:10
  – Czas reakcji: 0.2ms
  – Odświeżanie: 120 Hz
  – Jasność: 400 nitów
  – HDR
  – Jasność szczytowa w HDR: 500 nitów
  – Ilość kolorów: 1.07 miliarda
  – Pokrycie palety kolorów DCI-P3, 100%
 • Złącza:
  – 1x USB 3.2 Gen 1 Typu A (standardowy port USB)
  – 2x USB-C (Thunderbolt 4) z możliwością podłączenia ekranu oraz Power Delivery
  – 1x HDMI 2.1
  – 1x 3.5 mm Mini-Jack
 • Pojemność baterii: 75 WHrs
 • Rzodzielczość kamery: Full HD (1920 x 1080 pikseli)
 • Obsługa Windows Hello
 • Wi-Fi 6E
 • Bluetooth 5.3
 • Klawaitura w zestawie
 • Waga: 1.7 kg
 • Wymiary:
  – Długość: 31.35 cm
  – Szerokość: 21.79 cm
  – Wysokość: od 1.46 do 1.99 cm

Jak się używa laptopa ASUS ZenBook?

Jak się używa laptopa ASUS ZenBook Duo? Z komputera można korzystać na wiele sposobów:

Dwa ekrany ustawione poziomo + klawiatura

Laptop z dwoma ekranami

Dwa ekrany ustawione poziomo + klawiatura to idealny zestaw do codziennej pracy siedząc przy biurku. Na każdym ekranie możemy wyświetlać inną aplikację. Ja przez większość czasu na jednym oglądałem YouTube, a na drugim czytałem artykuły. Zdarzyło mi się też grać na jednym, a na drugim uczestniczyć w wideokonferencji. Wiele osób pewnie na jednym ekranie będzie scrollować media społecznościowe, a na drugim oglądać Netflixa.

Dwa ekrany ustawione pionowo + klawiatura

Laptop z dwoma ekranami ASUS

Dwa ekrany ustawione pionowo + klawiatura to również idealna konfiguracja do pracy przy biurku. To ustawienie dla osób, które wolą korzystać z monitorów w pionie. Oba są całkowicie funkcjonalne – można na nich wyświetlać różne aplikacje.

Ekran ustawiono poziomo + ekran leżący na biurku + klawiatura

ASUS ZenBook Duo 2024 test

Ekran ustawiony w poziomie + ekran leżący na biurku + klawiatura to idealne ustawienie dla osób zajmujących się grafiką. Na jednym ekranie wyświetlamy treści, a na drugim ekranie możemy projektować korzystając z dołączonego wskaźnika. Dodatkowo możemy korzystać z fizycznej klawiatury.

Ekran ustawiony poziomo + klawiatura ekranowa

Klawiatura ekranowa ASUS ZenBook Duo

Ekran ustawiony poziomo + klawiatura ekranowa to konfiguracja imitująca “tradycyjnego” laptopa, tylko że zamiast fizycznej klawiatury używamy klawiatury ekranowej. Ta działa bardzo dobrze. Nie ma problemu z obsługą multitouch – wpiszecie polskie znaki.

ASUS ZenBook Duo 2024 czy warto

W tym układzie dodatkowo lewym górnym rogu uruchamia się menu kontekstowe zmieniające się w zależności od aktywnej na wierzchu aplikacji np. w przeglądarce internetowej Google Chrome są to przyciski: zamykające bieżącą kartę oraz otwierające nową kartę.

ASUS ZenBook Duo test

W układzie ekranu ustawionego poziomo z klawiaturą ekranową w prawym górnym rogu wyświetla się również Handwrting, czyli obszar, w którym rozpoznawany jest wpisywany odręcznie tekst. Tekst możemy wpisywać przy pomocy dołączonego wskaźnika lub po prostu palcami.

ASUS ZenBook Duo 2024 recenzja

Dla mnie wciąż klawiatura ekranowa jest znacznie mniej wygodna od tej fizycznej, ale może to kwestia przyzwyczajenia?

Ekran ustawiony poziomo + klawiatura

ASUS ZenBook Duo recenzja

Ekran ustawiony poziomo + klawiatura to konfiguracja, w której ASUS ZenBook Duo działa jak “zwykły’ laptop. Na drugi ekran nakładamy fizyczną klawiaturę. Ta jest idealnie dopasowana rozmiarem do ekranu. Posiada też magnes, dzięki któremu przez cały czas zostaje na miejscu – nie ma możliwości przesunięcia się itd.. Klawiatura posiada też duży touchpad.

Budowa laptopa ASUS ZenBook Duo (2024)

Pierwsze wrażenie, kiedy weźmiecie do ręki (lub zobaczycie) laptopa ASUS ZenBook Duo jest takie, że to produkt z linii premium. ASUS ZenBook Duo ma bardzo elegancki design. Obudowa laptopa została wykonana w 90% ze stopu magnezu i aluminium. Na pokrywie znajduje się minimalistyczny wzorek znany z laptopów tej firmy.

ASUS ZenBook Duo budowa

Po otworzeniu klapy, zobaczymy magnetyczną klawiaturę przylegającą do drugiego ekranu. Klawiaturę można zdjąć, jeżeli chcemy korzystać z dwóch ekranów laptopa.

ASUS ZenBook Duo budowa

Z prawej strony laptopa ASUS ZenBook Duo znalazły się: port HDMI oraz gniazdo Mini-Jack 3.5 mm. Warto wspomnieć, że gniazdo jest jednocześnie wyjściem i wejściem, czyli możemy do niego podłączyć mikrofon z słuchawkami, bądź same słuchawki (również głośniki lub inne urządzenie). Jest też otwór wentylacyjny.

ASUS ZenBook Duo porty

Z lewej strony ASUS ZenBook Duo mamy: port USB 3.2 Gen 1 Typu A (czyli ten standardowy port USB) oraz dwa porty USB-C z funkcjami Power Delivery oraz transmisją obrazu i dźwięku. Jest też otwór wentylacyjny.

Laptop ASUS ZenBook Duo

Pod spodem laptopa ASUS ZenBook Duo znajdziemy stópki oraz dużą podpórkę umożliwiającą ustawienie laptopa w pozycji pionowej. Podpórka jest bardzo solidna i wykonana z metalu. Dobrze trzyma wybraną pozycję.

Laptop ASUS ZenBook Duo podpórka

Przy okazji budowy warto wspomnieć jeszcze o tym, że ekran oczywiście rozkłada się na płasko (180 stopni). Nad pierwszym ekranem znajdziemy kamerkę internetową, a nad drugim umieszczono przycisk włączania oraz diody sygnalizujące podłączenie do zasilania i pracę urządzenia.

ASUS ZenBook Duo 2024 UX8406

Za sprawą chowanej wewnątrz klawiatury, ZenBook Duo to urządzenie dość grube (w porównaniu z innymi przenośnymi komputerami biznesowymi) – ma 1.99 cm. Laptop waży 1.7 kg. Za sprawą dwóch ekranów to również urządzenie dość ciężkie – ze schowaną wewnątrz klawiaturą waży 1.7 kg, a bez niej 1.38 kg.

Laptop ASUS ZenBook Duo 2024

Ekrany laptopa ASUS ZenBook Duo (2024)

Oba ekrany laptopa ASUS ZenBook Duo to prawdziwe perełki! Oba wyświetlacze mają taką samą specyfikację i są dotykowe.

ASUS ZenBook Duo 2024 UX8406

Każdy z ekranów ma wielkość 14″ cali i rozdzielczość 2880 × 1800 pikseli. Co za tym idzie, odpowiedzialny za grafikę procesor Intel, musi generować obraz w rozdzielczości 2880 x 3800 pikseli, czyli znacznie większej niż 4K. Obraz jest ostry i dokładny.

Laptop ASUS ZenBook Duo 2024 UX8406

Oba ekrany to matryce typu OLED, na których kolory wyglądają niesamowicie! Laptop potrafi wyświetlić 1.07 miliarda różnych barw i posiada pełne pokrycie palety barw DCI-P3. Ekrany mają również HDR500.

Warto też wspomnieć o odświeżaniu 120 Hz, dzięki któremu obraz na ekranach sprawia wrażenie bardziej dynamicznego. Czas reakcji ekranu to 0.2 sekundy, co również jest bardzo dobra wartością. Pozostało tylko wspomnieć o jasności 400 nitów. Ta w zupełności wystarczy, aby korzystać z laptopa również na zewnątrz w słoneczne dni i bez problemu dostrzec wyświetlany obraz. Oba ekrany razem dają łącznie powierzchnie roboczą o wielkości 19,8″ cala.

Ekrany laptopa ASUS ZenBook sprawiają świetne wrażenie. Patrzenie na nie to czysta przyjemność. Trudno jest oderwać wzrok od takiego sprzętu!

ASUS ZenBook Duo (2024) – wydajność

Laptop ASUS ZenBook Duo, w zależności do wybranego modelu, posiada procesor Intel Core Ultra 9 185H lub Intel Core Ultra 7 155H 1.4 GHz. Są to najnowsze procesory z rodziny Intel ze sztuczną inteligencją, które premierę miały 14. grudnia 2023 roku. Oba procesory posiadają 6 rdzeni odpowiedzialne za wysoką wydajność, 8 rdzeni odpowiadających za standardową pracę oraz 2 rdzenie niskiego poboru mocy. Są to jedne z najlepszych procesorów do laptopów jakie obecnie są na rynku.

Laptop ASUS ZenBook Duo UX8406

Laptop ASUS ZenBook Duo wyposażono w 32 GB pamięci RAM typu LPDDR5X. Taka ilość pamięci z pewnością wystarczy na efektywne działanie urządzenia przez kilka następnych lat nawet przy bardzo dużym obciążeniu.

Jeżeli chodzi o wydajność ASUS ZenBook Duo, to oczywiście mogę Wam, tu wkleić wyniki z benchmarków i porównanie z innymi urządzeniami, ale czy da Wam to obraz, jak działa ASUS? Sądzę, że nie do końca. Opowiem Wam jak pracowałem na laptopie.

Podczas testów ASUS ZenBook Duo pracowałem na wielu aplikacjach jednocześnie: wczytałem duże projekty w GIMPie, InkScape’ie, oglądałem film na YouTube (w Google Chrome), jednocześnie korzystając z wideochatu w Microsoft Teams. Robiąc te rzeczy w tym samym czasie, laptop działał całkowicie płynnie. Nie zauważyłem nawet najmniejszego zacięcia.

ASUS ZenBook Duo wydajność

Kolejnym testem obciążeniowym, który przeprowadziłem było uruchomienie 10 kart w Google Chrome. W każdej kacie odtwarzałem innym film na YouTube. Fragment wideo każdego filmu był przez cały czas widoczny na jednym z ekranów. Niektóre filmy znajdowały się częściowo na ekranie pierwszym, a częściowo na ekranie drugim. W tej sytuacji po kilku minutach zauważyłem spadek częstotliwości odświeżania ekranu (klatek na sekundę). Nie powiem, żeby laptop się zaciął, ale zaczął działać nieco wolniej. Liczba klatek na sekundę na ekranach spadła ze 120 do około 30-40. Dalej jednak na laptopie dało się wykonywać inne czynności.

Trzeba wspomnieć, że ASUS ZenBook Duo 2024 przy bardzo dużym obciążeniu (jak test opisany wyżej) się nagrzewa. Spokojnie, nie poparzycie się. Obudowa ZenBooka osiąga osiąga temperatury rzędu 45-48 °C. Wtedy uruchamiają się wentylatory – te są dość głośne. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy typowym użytkowaniu takim jak jednoczesne otwarcie kilku kart w Google Chrome, muzyka grająca ze Spotify i edycja zdjęć w GIMPie, laptop ma temperaturę pokojową, a wentylatory pozostają wyłączone.

Za generowanie obrazu w laptopie odpowiada karta graficzna zintegrowana z procesorem – Intel Arc. Do laptopa można podłączyć jednocześnie nawet dwa wyświetlacze o rozdzielczości 4K z odświeżaniem 60 Hz lub jeden ekran o rozdzielczości 8K z odświeżaniem 60 Hz. Zatem laptop sprawdzi się w biurze oraz na konferencjach.

ASUS ZenBook Duo (2024) – ile klatek w grach?

Na początku należy zaznaczyć, że ASUS ZenBook Duo to nie laptop gamingowy. Jest to urządzenie o zastosowaniach przede wszystkim domowych i biurowych. Nie raz jednak bywa tak, że chcemy zagrać w jakąś grę. Choć Intel chwali się niezwykłymi możliwościami swoich zintegrowanych kart graficznych Intel Arc Graphics, to tak naprawdę… szału nie ma, ale tragedii też nie.

ASUS ZenBook Duo gry

Zintegrowane karty graficzne Intel Arc posiadają technologię Intel XeSS, czyli generowanie dodatkowych klatek na sekundę w grach przy użyciu AI (podobnie do Nvidia DLSS). Po włączeniu Intel XeSS da się zagrać nawet w najnowsze i najbardziej wymagające gry jak Cyberpunk 2077.

Przejdźmy do konkretów – jakie wyniki wydajności w grach osiąga laptop ASUS ZenBook Duo 2024?

 • Cyberpunk 2077 na najniższych ustawieniach graficznych: 30-40 klatek na sekundę
 • Fortnite na średnich ustawieniach graficznych: 40-50 klatek na sekundę
 • GTA V na średnich ustawieniach graficznych: 30-40 klatek na sekundę

Klawiatura i touchpad w laptopie ASUS ZenBook Duo

Klawiatura (połączona z touchpadem) w laptopie ASUS ZenBook Duo to naprawdę świetne rozwiązanie. Klawiatura jest magnetyczna – kiedy położycie ją na ekranie, to sama wskakuje na miejsce, aby idealnie się wpasować. Dzięki temu cały czas pozostaje w odpowiednim miejscu. W tej pozycji klawiatura również ładuje się energią czerpaną z laptopa.

ASUS ZenBook Duo klawiatura

Klawiaturę w każdej chwili można również podnieść. Możemy też nie korzystać z niej w ogóle (używając laptopa dotykowo lub włączając klawiaturę ekranową) lub korzystać z niej położonej w innym miejscu (jest bezprzewodowa).

Klawiatura laptopa ASUS ZenBook Duo jest bardzo wygodna. Ma 3 poziomy podświetlenia. Skok klawisza wynosi 1.4 mm. Bardzo łatwo się ją czyści. Niestety podczas przeprowadzania tych testów, na klawiaturze wylądowało ciasteczko. Uprzątniecie go było łatwe.

ASUS ZenBook Duo klawiatura

Po lewej stronie klawiatury znajduje się port USB-C przez który można ją ładować w razie potrzeby oraz włącznik / wyłącznik Bluetooth odpowiedzialny za bezprzewodowe działanie urządzenia.

Poniżej klawiatury znajduje się ogromny gładzik. Ten działa bardzo dobrze. Jest niesamowicie precyzyjny i bez problemu odczytuje również gesty. Na touchpadzie nie zostają odciski palców.

Rysik ASUS Pen

Przy okazji klawiatury, wspomnę również o rysiku ASUS Pen, który otrzymujemy w zestawie z laptopem. Producent chwali się, że wskaźnik obsługuje aż 4096 różnych sił nacisku. Nie wyobrażam, sobie jak można to wykorzystać, ale czujcie się poinformowani. Rysik działa bardzo dobrze i da sporo zabawy wszystkim osobom interesującym się grafiką komputerową.

Głośniki i mikrofon w laptopie ASUS ZenBook Duo (2024)

Głośniki w laptopie ASUS ZenBook Duo są świetnej jakości. Są również głośne. Za przygotowanie osprzętu audio odpowiada marka harman kardon. Z komputera można z przyjemnością słuchać muzyki, podcastów, oglądać filmy oraz rozmawiać z innymi. Będziecie zadowoleni z brzmienia. Głośniki ASUS ZenBook Duo posiadają wsparcie technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

ASUS ZenBook Duo

Mikrofon w ASUS ZenBook Duo jest średniej jakości, typowej dla laptopów. Wasz rozmówca bez problemu zrozumie, co mówicie podczas wideokonferencji, ale podcastu przy jego pomocy to nie nagracie 😉

Warto wspomnieć, że laptop posiada gniazdko Mini-Jack 3.5mm. Jest to gniazdo typu combo, czyli można do niego podłączyć słuchawki z mikrofonem lub same słuchawki (bądź głośniki).

ASUS ZenBook Duo – kamera przednia

ASUS ZenBook Duo kamerka

ASUS ZenBook Duo posiada kamerkę o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Zarówno zdjęcia, jak i wideo mają tą samą rozdzielczość. Obraz z kamerki jest średniej jakości – słabszej niż z przedniego aparatu telefonów komórkowych.

ASUS ZenBook Duo kamera internetowa

Warto jednak zaznaczyć, że laptopom nie jest potrzebny świetnej jakości aparat. Selfie nimi raczej nie robimy. Do rozmów online, jakość oferowana przez ZenBooka zdecydowanie wystarczy, ponieważ przysyłane wideo i tak jest mocno kompresowane.

ASUS ZenBook Duo (2024) – ile działa na baterii?

Bateria to bardzo mocna strona laptopa ASUS ZenBook Duo. Oczywiście to jak długo laptop będzie na niej działał, zależy od tego, w jaki sposób z niego korzystacie. Przy średnim obciążeniu (kilka zakładek otwartych w Google Chrome i muzyka odtwarzana ze Spotify) w trybie jednego ekranu ustawionego poziomo + klawiatury położonej na drugim ekranie, możemy liczyć na 8 godzin działania na jednym ładowaniu baterii. Oczywiście wynik ten może się różnić w zależności od wielu czynników jak choćby jasność ekranu czy potrzebna wydajność.

ASUS ZenBook Duo bateria

Jeżeli korzystamy z dwóch ekranów laptopa oraz fizycznej klawiatury podłączonej przez Bluetooth przy średnim obciążeniu, to możemy liczyć na około 6 godzin pracy.

Oczywiście jeżeli na laptopie zaczniemy grać, edytować zdjęcia lub montować wideo, to czas pracy baterii znacznie się skróci. Dalej jednak możemy liczyć na 2-3 godziny działania laptopa ASUS ZenBook Duo na wysokich obrotach.

ASUS ZenBook Duo ładowanie

Podsumowując kwestie baterii – jestem bardzo zadowolony z długości działania laptopa na baterii. Możecie liczyć, że wystarczy na cały dzień pracy przy biurowych zadaniach.

Warto też wspomnieć, że ASUS ZenBook Duo obsługuje szybkie ładowanie. Od 0% do 60% naładujecie laptopa w 49 minut.

Czy warto kupić laptopa ASUS ZenBook Duo (2024)?

Laptop ASUS ZenBook Duo to niezwykłe urządzenie sprawiające, że przyszłość jest juz dziś! Bardzo mnie cieszy, że ASUS stawia na innowacje, jak mało która inna firma.

ASUS ZenBook Duo czy warto

Laptopa ASUS ZenBook Duo UX8406 można kupić w dwóch wersjach:

 • z procesorem Intel Core Ultra 7 155H i 1 TB pamięci na dane w cenie: 9999 zł
 • z procesorem Intel Core Ultra 9 185H i 2 TB pamięci na dane w cenie: 12999 zł

ASUS ZenBook Duo mocno stawia na ekran (a właściwie ekrany) i wydajność. Pod względem wyświetlacza ZenBook Duo miażdży konkurencję. Pomijając już fakt, że ekrany są dwa, to są one genialnej jakości.

Jeżeli chcielibyście kupić “tradycyjnego” laptopa o podobnej wydajności (z procesorem Intel Core Ultra 7 155H i 32 GB pamięci RAM) np. MSI Prestige 16 AI Evo, to musielibyście wydać 6799 zł. Warto jednak zaznaczyć, że ekran MSI Prestige 16 AI Evo będzie znacznie odbiegał jakością od ekranu ASUS ZenBook Duo. MSI posiada ekran typu IPS z odświeżaniem 60 Hz, a ASUS ma dwa ekrany OLED z odświeżaniem 120 Hz. Czy warto dopłacić 3200 zł, żeby mieć innowacyjny produkt ze świetnym wyświetlaczem? Moim zdaniem tak. W końcu przez cały czas to właśnie na ekran patrzymy, zatem nie ma co oszczędzać.

Warto zastanowić się również czy potrzebujecie zwykłego laptopa czy laptopa z dwoma ekranami? Moim zdaniem dwa ekrany są bardzo przydatne. I nie zdajecie sobie z tego sprawy, dopóki nie zaczniecie korzystać w pracy, czy w domu przy biurku, z ASUS ZenBook Duo w konfiguracji dwa ekrany ustawione poziomo + klawiatura. Powierzchnia robocza się mocno zwiększa. To tak jakbyście mieli dodatkowy monitor do laptopa, który można w każdej chwili złożyć i schować do plecaka. Ja jestem zachwycony. Zdecydowanie polecam zakup ASUS ZenBook Duo (2024).

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne