Premiery gier – kwiecień 2024

Premiery gier kwiecień 2024

Czujecie się zmęczeni gonitwą premier gier w ostatnim miesiącu? No trochę tam tego było, bo i pojeździliśmy po bezdrożach w Expeditions: A MudRunner Game, i pobawiliśmy się w samuraja w Rise of the Ronin, i po ponad 20 latach wróciliśmy na planetę Adelfa w Outcast: The New Beginning. Ogólnie cały ten miesiąc był taki trochę wspominkowy, bo przecież dostaliśmy tam jeszcze wariację na temat prawdziwej legendy survival horrorów, czyli nowe wcielenie Alone in the Dark, a także kolejną odsłonę świetnego RPG sprzed 12 lat, czyli Dragon’s Dogma 2.

I choć ten ostatni, przez awanturę z mikropłatnościami, może zostać zapamiętany niekoniecznie tak jak chcieliby tego jego twórcy, liczy się fakt, że branża gier coraz chętniej sięga po stare, mocno zakurzone marki. Czy tegoroczny kwiecień też będzie taki sentymentalny? Nie, choć w jednym momencie niektórzy starsi gracze mogą uronić łezkę czy dwie. Z jakiego powodu? Tego dowiecie się z mojego zestawienia najciekawszych premier gier kwietnia, w którym znalazł się ów obiekt nostalgicznych westchnień.

No Rest for the Wicked

Platforma: PC
Data premiery: 18. kwietnia 2024 (wczesny dostęp)

No Rest for the Wicked

Za nie dalej niż za jakieś pół roku wspomnicie moje słowa – to będzie mała, ale wielka gra! Za tym nietypowym RPG akcji stoi bowiem studio, które wcześniej dało nam absolutnie bajkową serię Ori. A czemu „nietypowym”? Bo choć wygląda on trochę jak najnowsze Diablo, to jednak pod względem klimatu, filmowego rozmachu, a nawet grafiki No Rest for the Wicked odstawia ostatnie dzieło Blizzarda o kilka długości. No i przede wszystkim całość kręci się tu wokół mrocznej, dojrzałej fabuły, a nie pogoni za coraz lepszym arsenałem czy wykręcaniem coraz lepszych wyników.

Twórcy obiecują rozbudowaną opowieść, w której splatać się będą losy różnych ludzi, a także ręcznie skonstruowany świat, w którym nie będzie brakować zapierających dech w piesiach lokacji. A że zawsze marzyło im się stworzenie emocjonującego erpega o zamkniętej strukturze, bez wielkiego otwartego świata czy nieustannie dodawanych mikropłatności, postawili na przygodę i wymagający system walki. Ba, poziomem trudności tytuł ten nie ma ustępować legendarnym już Dark Souls’om. Czemu tak? Bo gra ma wywoływać emocje, podnosić ciśnienie, a potem, gdy już pokonamy ciężkiego wroga, zalać nas poczuciem miłej satysfakcji. No, ile w tym prawdy, a ile przechwałek przekonamy się niebawem. Pamiętajcie jednak, że jak na razie No Rest for the Wicked pojawi we wczesnym dostępie, a to oznacza, że wielu rzeczy, łącznie z trybem wieloosobowym, w tej wersji jeszcze nie uświadczymy.

Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes

Platformyy: PC / PlayStation 5 / PlayStation 4 / Xbox Series S|X / Xbox One / Nintendo Switch
Data premiery: 23. kwietnia 2024

Eiyuden Chronicle Hundred Heroes

Choć ten tytuł na pierwszy rzut oka jakoś szczególnie porywająco nie wygląda – ot, kolejne japońskie RPG utrzymane w klimatach retro, to jednak growym dinozaurom może tu szybciej zabić serducho. A właściwie to pewnie już zabiło, bo ten duchowy spadkobierca kultowego Suikodena – serii świecącej triumfy jeszcze na pierwszym i drugim PlayStation, tworzony był przez weteranów tego cyklu od niemal 4 lat. Co więcej, jeszcze na grubo przez premierą zdołał on odnieść spektakularny sukces na Kickstarterze przyciągając tak duże zainteresowanie graczy, że licznik zbiórki zatrzymał się na kwocie, bagatela, 4.5 miliona dolarów.

A o czym w ogóle jest ta gra? No cóż, łatwo i szybko nie da się tego wyjaśnić, bo fabuła w Suikodenach zawsze była zakręcona lepiej niż świński ogonek. Dość powiedzieć, że oto mamy tu walczące ze sobą narody, z których jeden zyskuje przewagę i chcąc ją utrzymać przeszukuje cały kontynent w poszukiwaniu starożytnego i potężnego artefaktu. Innymi słowy mamy tu niemal idealny punkt wyjścia do rozbudowanej przygody, w której nie brakować będzie twistów fabularnych, starć rozgrywanych w systemie turowym i innych, nie mniej ciekawych mechanik takich jak choćby rozbudowa i zarządzenie własnym miasteczkiem. Oj, coś czuje, że niejeden tata czy mama-gracz wsiąknie w ten tytuł na dobre.

Tales of Kenzera: ZAU

Platforma: PC / PlayStation 5 / Xbox Series S|X / Nintendo Switch
Data premiery: 23. kwietnia 2024

Tales of Kenzera ZAU

Z pozoru indyk jakich ostatnio wiele – kolorowa metroidvania z bieganiem, skakaniem, strzelaniem i wykorzystywaniem coraz to nowych umiejętności specjalnych. A jednak w tym niewielkim projekcie kryje się całkiem spory potencjał. „Potencjał”, który dostrzegł koncern Electronics Arts przejmując na siebie jego wydanie w ramach inicjatywy EA Originals, przeznaczonej dla małych, niezależnych, ale i wyjątkowych produkcji.

Teraz spytacie pewnie „a co w tej grze jest takiego wyjątkowego?”. Ano choćby opowiadana przezeń historia o młodym szamanie, który zawiera pakt z bogiem śmierci, by przywrócić do życia swojego zmarłego ojca. Niby nic, ale jeśli dobrze wsłuchacie się w zwiastun to pewnie z miejsca rozpoznacie ten głos – tak, to słynny Bayek z gry Assassin’s Creed: Origins. Nie występuje on jednak w tej produkcji przypadkowo – to jego studio opracowuje tę grę, a inspiracją dla całego projektu była jego osobista tragedia i przeżywana żałoba. Wiem, nie brzmi to może szczególnie zachęcająco, ale być może właśnie dzięki temu tytuł ten zyska niezwykłą głębię. Zresztą i bez tego całość prezentuje się nieźle… i niemal bliźniaczo podobnie do niedawnego Prince of Persia: The Lost Crown. Jeśli więc podobała Wam się tamta gra, to i ta powinna Wam się spodobać.

Sand Land

Platforma: PC / PlayStation 5 / PlayStation 4 / Xbox Series S|X / Xbox One
Data premiery: 25. kwietnia 2024

Sand Land

Kojarzycie Dragon Balla? No jasne, że kojarzycie – przecież to jedna z najpopularniejszych mang na świecie. Jego twórca, zmarły niedawno Akira Toriyama, niemal ćwierć wieku temu stworzył inną, dużą mniejszą komiksową opowieść zatytułowaną Sand Land. I właśnie ona wkracza teraz na salony otrzymując nie tylko grę, ale i serial animowany, którego 13 odcinków można już oglądać na Disney+.

Sand Land jako gra będzie zaś połączeniem wielkiego, pełnego atrakcji otwartego świata, jeżdżenia różnymi pojazdami, skradania się, rozwiązywania zagadek, walki i ogólnie całej masy innych rzeczy, które znamy z typowych erpegów akcji. W tym tytule bardziej jednak liczą się postacie i charakterystyczna, komiksowa „kreska” twórcy Dragon Balla. I choćby dlatego Sand Land wydaje się wręcz skazany na sukces, nawet jeśli tak naprawdę nie będzie to nic szczególnie odkrywczego. No cóż, zawsze powtarzałem, że nostalgia to potężna siła.

Stellar Blade

Platformy: PlayStation 5
Data premiery: 26 kwietnia 2024

Stellar Blade

Jeśli wydany w marcu Rise of the Ronin zawiódł Wasze nadzieje na prawdziwie nextgenowy hit, to ten tytuł sprawi, że szybko o tym rozczarowaniu zapomnicie. Stellar Blade to bowiem nextgen z kategorii full-wypas, z taką grafiką, że nic tylko szukać szczęki na kolanach. A co to w ogóle za gra? W błyskawicznym skrócie to coś jak Nier Automata połączona z Devil May Cry i God of War, a potem jeszcze dla smaczku podlana delikatnym, soulslike’owym sosem. Sami przyznacie – mieszanka wygląda na całkiem wybuchową. Szczególnie jak do tego niebezpiecznego ładunku dodamy jeszcze fenomenalnie wyglądającą główną bohaterkę, której kobiece kształty zapożyczono od pewnej koreańskiej modelki.

Twórcy tego projektu nigdy zresztą nie ukrywali, że zależało im na tym, żeby gracz bawiąc się w ich grę miał na czym zawiesić oko. Stąd pewnie różne, wyzywające i obcisłe stroje, które będzie można zmieniać. No bo skoro przez większość czasu oglądamy tu naszą bohaterkę od tyłu… to już resztę dopowiedzcie sobie sami. Dobrze chociaż, że w grze zachowano podstawowe mechaniki erpega akcji – chcesz podziwiać wdzięki tej ładnej dziewuszki ubierając je w skąpe ciuszki? To przygotuj się na srogie manto – pancerz to pancerz, im go mniej tym trudniej.

Pełna lista premier gier w kwietniu 2024

I jak podoba się Wam kwiecień? Co prawda, początek miesiąca będzie wyjątkowo niemrawy, ale jak już zacznie sypać mocnymi tytułami to raczej szybko to się nie skończy. I nie mam tu na myśli jedynie najbliższych kilku tygodniu, bo i w maju powoli zaczyna się robić tłoczno. Wystarczy przypomnieć, że mają pojawić się tam dwa potencjalnie wielkie hity – Homeworld 3 i Hellblade 2. No ale do tego dojdziemy, przy okazji kolejnego zestawienia najciekawszych premier gier. Na razie cieszmy się tym co jest.

 • Astra: Knights of Veda – PC/And/iOS – 2 kwietnia 2024
 • Saviorless – PS5/PC/Switch – 2 kwietnia 2024
 • Anonymous Hacker Simulator – PC – 3 kwietnia 2024
 • Beat Slayer – PC – 4 kwietnia 2024
 • Freedom Planet 2 – PS5/PS4/XSX/XONE/Switch – 4 kwietnia 2024
 • Turbo Golf Racing – PS5/XSX/PC/Switch – 4 kwietnia 2024
 • Monster Domain – PC – 5 kwietnia 2024
 • Sons of Valhalla – PC – 5 kwietnia 2024
 • Victory at Sea Atlantic – PC – 5 kwietnia 2024 (wczesny dostęp)
 • Botany Manor – XSX/XONE/PC/Switch – 9 kwietnia 2024
 • Children of the Sun – PC – 9 kwietnia 2024
 • Gigantic: Rampage Edition – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 9 kwietnia 2024
 • Broken Roads – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 10 kwietnia 2024
 • Ereban: Shadow Legacy – PC – 10 kwietnia 2024
 • House Flipper 2 – PS5/XSX – 10 kwietnia 2024
 • Space Prison – PC – 10 kwietnia 2024 (wczesny dostęp)
 • Yet Another Fantasy Title – PC – 10 kwietnia 2024
 • Headquarters: World War II – PC – 11 kwietnia 2024
 • Moonglow Bay – PS5/PS4/Switch – 11 kwietnia 2024
 • Tales of Anturia: Hejstos – PC – 15 kwietnia 2024
 • Grounded – PS5/PS4/Switch – 116 kwietnia 2024
 • Harold Halibut – PS5/XSX/PC – 16 kwietnia 2024
 • Planet of Lana – PS5/PS4/Switch – 16 kwietnia 2024
 • Dead Island 2: SoLa – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 17 kwietnia 2024
 • Age of Water – PC – 18 kwietnia 2024 (wczesny dostęp)
 • El Dorado: The Golden City Builder – PC – 18 kwietnia 2024
 • Final Fantasy XVI: The Rising Tide – PlayStation 5 – 18 kwietnia 2024
 • No Rest for the Wicked – PC – 18 kwietnia 2024 (wczesny dostęp)
 • Sker Ritual – PS5/XSX/PC – 18 kwietnia 2024
 • Vivat Slovakia – PC – 18 kwietnia 2024 (wczesny dostęp)
 • Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 23 kwietnia 2024
 • Jawbreaker – PC – 23 kwietnia 2024
 • Lunad Lander Beyond – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 23 kwietnia 2024
 • Phantom Fury – PC – 23 kwietnia 2024
 • Tales of Kenzera: ZAU – PS5/XSX/PC/Switch – 23 kwietnia 2024
 • Teenage Mutant Ninja Turtles Arcade: Wrath of the Mutants – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch – 23 kwietnia 2024
 • Another Crab’s Adventure – PS5/XSX/XONE/PC/Switch – 25 kwietnia 2024
 • Whisker Waters – PS5/PX/Switch – 25 kwietnia 2024
 • TopSpin 2K25 – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 26 kwietnia 2024
 • Sand Land – PS5/PS4/XSX/XONE/PC – 25 kwietnia 2024
 • Maner Lords – PC – 26 kwietnia 2024
 • Stellar Blade – PlayStation 5 – 26 kwietnia 2024
 • Braid Anniversary Edition – PS5/PS4/XSX/XONE/PC/Switch/And/iOS – 30 kwietnia 2024
 • Sea of Thieves – PlayStation 5 – 30 kwietnia 2024
 • Dave the Diver – PS5/PS4 – kwiecień 2024

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne