Oszustwo na kwarantanne i korona-wirusa! Jak się chronić?

Oszustwo na COVID-19

Ostrzeżcie znajomych. Coraz więcej osób jest oszukiwanych na kwarantanne i korona-wirusa. Całe oszustwo jest bardzo cwane i dobrze przeprowadzana.

Jak przebiega oszustwo na korona-wirusa?

Oszust zdobywa Wasz numer telefonu z wycieku danych lub portalu z ogłoszeniami typu OLX. Następnie oszustw do Was  dzwoni i przedstawia się jako pracownik Sanepidu.

OSZUST: Halo, dzień dobry. Jestem pracownikiem Sanepidu w Warszawie. Dzownię, aby poinformować Panią, że miała pani kontakt z osobą zakażoną. Dlatego zapiszemy panią na darmowy test oraz obejmiemy kwarantanna.

ODPOWIEDŹ: Ale z kim? Kto z moich znajomych jest chory?

OSZUST: Niestety nie mogę Pani powiedzieć z powodu ustawy o ochronie danych osobowych RODO. Została Pani wskazana przez osobę przez osobę chorą. Proszę o podanie adresu, nr pesel oraz nr dowodu osobistego, abyśmy mogli zapisać Panią na test i kwarantanna.

Następnie kilka dni później dowiadujcie się, że ktoś wziął na Was pożyczkę – chwilówkę wykorzystując Wasz pesel oraz nr dowodu osobistego.

Jak się chronić przed oszustwem na COVID-19?

Kiedy dostajecie telefon z informacją o kwarantannie, poproście pracownika Sanepidu, aby poczekał chwilę na linii. Odpalcie komputer lub minimalizując rozmowę na telefonie, wpiszcie numer z którego dzwoni ta osoba na stronie weryfikacji numeru SANAPIDu.

Zweryfikuj numer Sanepidu

Komenatarze

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Komentarze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Logowanie lub darmowa rejestracja.

Zobacz też…

Popularne